Zayıflamanıza Yardımcı Olacak Bitki Çayı Önerileri

Günümüz dünyasında hızla artış gösteren obezite sorunundan muzdarip bir çok insan vardır. Fazla kilo kimisini dış görünüş olarak rahatsız etse de sağlık içinde oldukça zararlıdır. Kilo vermenin bir çok yolu vardır düzenli ve dengeli beslenmek, spor yapmak, verimli uyku uyumak gibi. Bunların yanı sıra ek olarak kullanılabilecek bitkiler vardır. Bu bitkiler çay şeklinde tüketilebilir. Bitkiler konusunda hassasiyet yaşayan alerjik belirtiler gösteren kişiler uzman bir doktora danışarak kullanması tavsiye edilir. Aynı zamanda hamile ve emziren annelerin yediği içtiği her besin bebeğe geçtiği için bu süreçler geçene kadar bir şey kullanmamaları önerilir.

Zayıflamaya yardımcı bitki çaylarından bir kaçı şunlardır:

Yeşil Çay 

Zayıflama denildiğinde ilk akla gelen çaydır. İçerisinde bulunan yoğun miktarda antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Hızlanan metabolizma yağ yakımına yardımcı olur. Kilo oranı fazla kişilerde daha fazla yağ yakımına sebep olur. Kolay bir içimi vardır.

Beyaz Çay

Kilo vermeye yardımcı diğer bir çay beyaz çaydır. Besinlerle birlikte vücuda giren yağların bedende depolanmasını önler. İçinde bulunan polifenoller ve kafein sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Yaban Mersini Çayı

Kan şekerini düzenleyerek iştahı keserek açlık hissini ortadan kaldırır bu sayede  zayıflamaya yardımcı olur.

Maydanoz Çayı

Bilindiği üzere maydanoz ödem attıran bitkiler arasında en başlarda yer alır. Vücudun su tutmasını önleyerek ödemden oluşmasının önüne geçer.

Tarçın Çayı

Güzel kokusuyla sevilen tarçın pek çok faydası vardır insan vücuduna. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Hızlı çalışan bir metabolizma yenilen besinlerin hemen yakılmasını sağlar bu sayede kilo alma derdi azalır.

Zencefil Çayı

Zencefilin en önemli  özelliklerin biri olan mide bulantısı gibi mide sorunlarına iyi gelmesi kilo verme konusunda fayda sağlar. Midenin daha rahat olmasını  ve sindirimin kolay gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı çalıştırarak kilo kaybına yardımcı olur.

Biberiye Çayı

Yemek sonrasında yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde yağ yakımına yardımcı olur.

Kuşburnu Çayı

Özellikle obezite seviyesindeki insanlarda kilo verme oranı daha fazladır. Göbek yağlarını eritme konusunda oldukça faydalı bir bitkidir.

Isırgan Çayı

Vücuttan ödem atılmasını sağlayarak şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur.

Mate Çayı

Vücut sıcaklığı arttır aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak normalden daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissini arttırarak bir sonraki öğüne kadar yemek yeme ihtiyacı hissettirmez.

Nane Çayı

Kokusu ile iştahınızı kapatarak gereğinden fazla yemenizi önleyerek kilo vermenize yardımcı olur.

Kuş Otu Çayı

Yemek öncesinde düzenli kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Kiraz Sapı Çayı

Bağırsakların çalışmasının düzene girmesini sağlar. Düzene giren bağırsaklar zayıflamaya yardımcıdır. 

Kekik Çayı

İlk olarak ödem atmaya yardımcı olan kekik çayı vücuttaki ödem gittikten sonra yağ yakımına yardımcı olur.

Kırkkilit Otu Çayı

İdrar söktürücü özelliği vardır. Vücuttan ödemin atılmasını sağlayarak şişkinliği yok eder.

Mısır Püskülü Çayı

İdrar sökücü özelliği ile idrar yollarını temizler. Vücutta yağ yakımına yardımcı olur.

Kırmızı ( Pu-Erh ) Çayı

Vücudumuzda istemsizce biriken düzenli ve sağlıklı beslensek bile hala bir yerlerde kalan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Kilo almayı önler. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde metabolizmanın çalışmasını sağlar.

Hibiskus ( Nar çiçeği ) Çayı

Ekşimsi bir tadı olan hibiskus bitkisi bağırsakta oluşan gazların ve hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlar. Tok tutucu özelliği vardır. Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılımını sağlar.

Goji Berry Çayı

Antioksidan özelliği sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kilo verirken aynı zamanda sağlıklı olmamanıza neden olur.

Karanfil Çayı

Gün içerisinde tüketeceğiniz karanfil çayı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılımını sağlayarak ödemin ve şişkinliğin azalmasını sağlar.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap