Yoğurtlu Yumurta Salatası
Yoğurtlu Yumurta Salatası Genellikle sabah saatlerinde tüketilmesi tercih edilen yoğurtlu yumurta salatası hafif ve sağlıklı bir aperatiftir. Hafif olan bu salata...
  • 2-4 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • Yumurta
  • Yoğurt
  • Sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Dereotu ve maydanoz
  • Pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Yoğurtlu Yumurta Salatası

Genellikle sabah saatlerinde tüketilmesi tercih edilen yoğurtlu yumurta salatası hafif ve sağlıklı bir aperatiftir. Hafif olan bu salata günün her saatinde de tercih edilebilir niteliktedir. Birbirinden sağlıklı ve vücutta direnç sağlayan iki gıdanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan efsanevi bir yiyecektir. Protein ağırlıklı olan bu salata oldukça hafif ve doyuruculuğu açısından mutfaklarımızın vazgeçilmezi olarak hayatımızda yerini almıştır.

İlk aşamada yumurtalarımızı içi sıvı kalmayacak şekilde pişiriyoruz.

Pişirdiğimiz domatesleri yuvarlaklar halinde kesiyoruz. ( isteğiniz doğrultusunda küp şeklinde veya başka şekillerde de kesebilirsiniz)

Sunumu yapacağınız servis tabağınıza kesmiş olduğumuz yumurta dilimlerimizi tabağa yerleştirerek yeterli miktarda tuz ilave ediyoruz.

Yoğurdumuzu geniş bir kaseye alarak bir miktar tuz ve ezilmiş sarımsağımızı da ilave ediyoruz ve bir miktar karıştırıyoruz.

Tavamıza bir miktar zeytinyağı ekleyerek pul biberimizi ilave ediyoruz. ( İsteğiniz doğrultusunda karabiber de ekleyebilirsiniz)

Yağ ve biber karışımımızı tabağımızın üzerinde gezdiriyoruz.

Üzerine nane, maydanoz ya da isteğiniz doğrultusunda yeşillikler ekleyerek sunuma hazır hale getiriyoruz.

Yoğurtlu Yumurta Salatasının Yararları Nelerdir, Neden Tercih Edilmelidir?

Yoğurtlu yumurta salatası her şeyden önce hafif bir besindir.

İçerisinde bulunan yumurta sayesinde protein ihtiyacımızı karşılamakta en önemli ve yararlı besin kaynakları arasında yerini alır. Ayrıca yumurta tok tutan bir gıda olduğu için genellikle diyet listelerinde de sıklıkla adı geçen bir gıdadır.

İçerisinde bulunan yoğurt kalsiyum sayesinde kemiklerin daha güçlü ve dirençli olmasına yarar sağlarken sağlık açısından da oldukça yararlı bir gıda görevini üstlenir.

Diyet listelerinin ve gündelik hayatta yiyecek alternatifi olarak sindirilmesi kolay bir besin olmasından dolayı yumurta ve yoğurt birleşimi olan salatamız oldukça sık tercih edilir ve sofralarımızda yerini alır.

Tok tutmasının yanı sıra kolay yapılışı ve kullanılan malzemenin az olmasından dolayı da günümüzde sıklıkla tercih edilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap