Yoğurdun Cilde Kattığı Vitaminler Nelerdir ve Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Yoğurt, sağlıklı bir atıştırmalık olarak da yenebilen, vitaminlerle dolu lezzetli bir besindir. Peki topikal olarak uygulandığında yoğurdun cildinize de büyük faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Yoğurt, eski çağlardan beri ciltte kullanılmaktadır. Hindistan'da, yoğurt kullanmak sivilce ve akneleri temizlemenin harika bir yolu olarak görülüyor. Eski Mısır'dan Kleopatra bile cildini parlak ve genç tutan günlük ekşi süt banyolarıyla ünlüydü.

Bu yazıda yoğurdun cilt için faydalarını, bu faydalardan sorumlu olan güçlü besinleri ve sağlıklı, ışıltılı bir cilt için yoğurt kullanan kolay ev yapımı tarifleri keşfedeceğiz.

Yoğurtta Cilt İçin Harika Olan Besinler

Yoğurt birçok güçlü besin içerir, ancak burada sağlıklı cildi canlandırmak ve geliştirmekten sorumlu olan besin maddelerine odaklanacağız. İşte yoğurdu cilt için bu kadar sağlıklı kılan en önemli dört besin:

Çinko

Her 100 gr sade yoğurt, 1 mg çinko içerir;

 • Sivilce veya döküntülerin neden olduğu kırmızı şişlikleri azaltmaya yardımcı olabilecek iltihap önleyici özellikler içerir.
 • Hafif bir büzücüdür, yani dokuları sıkılaştırmaya yardımcı olabilir.
 • Hücre çoğalması ve dokuların büyümesi için gereklidir.
 • Sivilce ve akneleri hafifletir.
 • Yağ bezlerinde yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olur, böylece yağlı cilt ve sık akne oluşumunu önler.

Laktik asit

Yoğurdun temel bileşenlerinden biri olan laktik asit birçok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır. Cilt için harika olmasının nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Pürüzsüz hale getirmek için kuru cildi temizler ve nemlendirir.
 • Kırışıklıkları önlemeye ve zaten var olan kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Kalsiyum

 • Cildin epidermal tabakasının çoğu kalsiyumdan oluşur! Kalsiyum cilt için önemlidir çünkü:
 • Kuru cildi önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 • Cilt yenilenmesini kolaylaştırır.

B Vitaminleri

Yoğurt, B2 vitamini (riboflavin), B12 ve B5 açısından zengindir. Bir porsiyon (bir fincan) yoğurt, önerilen günlük riboflavin değerinin yüzde 20 ila 30'unu içerir. İşte B vitaminlerinin ne işe yaradığına bir göz atın:

 • Riboflavin, cildi parlak ve nemli tutar.
 • Riboflavin, hücre büyümesi ve yenilenmesi için gereklidir.
 • Riboflavin, cilt hücrelerini serbest radikallerin oksidatif hasarından korur.
 • B5 vitamini, hücrelerdeki sağlıklı yağların üretimini kolaylaştırmaktan sorumludur.
 • Sade yoğurt, laktik asit, çinko kalsiyum ve B vitaminleri gibi cildinize iyi gelen önemli besinler içerir. 

Cilt İçin Sade Yoğurt

Cildinizde kullanmak üzere yoğurt satın alırken, yoğurdunuzun şekersiz (sade) tip olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Aromalı yoğurtlar tahrişe neden olabilir ve mevcut sivilceleri veya kızarıklıkları şiddetlendirebilir. Gerçek güzel sonuçları görmek için yağlı ve canlı kültürler içeren yoğurdu satın alın. Yoğurt kreması ve yoğurt, daha yoğun kıvamda olan seçeneklerdir, bu gerekli değildir ancak yüz maskenizin çok akmasını ve dağınıklık yapmasını engelleyebilir.

Canlı kültürlerle yoğurt satın aldıktan sonra, kendi yoğurdunuzu yapmak için onu kullanmak da kolaydır.

Faydaya Göre Listelenen Yoğurtlu Cilt Bakımı Tarifleri

1. Daha Açık, Daha Parlak Cilt

Yüzünüze düzenli olarak yoğurt sürmek, lekelerin ve benlerin görünürlüğünü azaltabilir, çillerin yok olmasına yardım edip bronzlaşmış cildi aydınlatabilir. Besleyici bir yüz maskesi için çok fazla yoğurda ihtiyacınız yok bir veya iki çay kaşığı yeterli.

Bu maskeye ayrıca birkaç damla limon veya portakal suyu ekleyin. Bu meyve suları, cilt aydınlatma özellikleriyle bilinen sitrik asit içerdikleri için ek bir avantajdır. Ölçüyü üç ila beş damla limon suyuyla sınırladığınızdan emin olun çok fazla sitrik asit cildinizi yakabilir!

2. Daha Küçük Cilt Gözenekleri

Ciltteki geniş gözenekleri küçültmek ve sıkılaştırmak için yüzünüze bir çay kaşığı sade yoğurdu nazikçe yayın. Cildin maskeyi emmesi için yaklaşık 10-15 dakika bekleyin, ardından yoğurdu soğuk suyla durulayın.

İpucu: Yüz maskesini çıkardıktan hemen sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın (doğal olmak istiyorsanız zeytinyağı kullanabilirsiniz). Bunun nedeni, yoğurt maskesinin cildinizi biraz sert ve gergin bırakabilmesidir.

3. Sivilcesiz Cilt

Akneden hızlı kurtulmak için birçok ev ilaçları vardır. Yoğurt, bu pek çok ilaçta, çoğunlukla besleyici yüz maskeleri oluşturmak için kullanılan temel bir bileşendir. Yoğurdu bu kadar özel kılan şey, ister yiyerek ister doğrudan yüze uygulayarak cildin faydalarından yararlanabilmenizdir. Yoğurdu ağızdan almak, cildinize sürmek kadar etkilidir. 

4. Kırışıksız Yüz

Yoğurdun cilt için en değerli faydalarından biri, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olmasıdır. Serbest radikaller cilt için tehlikelidir çünkü oksijen moleküllerini deri hücrelerinden uzaklaştırarak onlara zarar verirler. Serbest radikaller ayrıca ciltte ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

İpucu: Yoğurt maskesinin kurumasını beklerken gülümsemeyin, konuşmayın veya yüz kaslarınızı hareket ettirmeyin. Yoğurt onu gerginleştirdiği için cildinizi germek istemezsiniz bunu yapmak yüzünüzde kırışıklıklar oluşturabilir!


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap