Yeşilliklerin Bozulmaması İçin Saklama Nasıl Yapılmalıdır?

Yeşillikler denildiği zaman akıllara ıspanaklar, marullar, pırasalar ve daha sayamayacağız kadar faydalı olan bitki çeşitleri gelmektedir. Bu yeşillikler hem insanlar için hem de hayvanlar için oldukça faydalı olan besin kaynakları diyebiliriz. Hayvanların bu yeşillikleri yiyerek hayatta kalmaları sağlanırken de insanlar için durum biraz daha farklı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; inekler yemiş oldukları yeşillikler sayesinde gelişimlerini artırmaktadırlar. Gelişimi artan bir inekten de fazlasıyla süt getirisi alınmaktadır. Alınmış olan sütlerin de insanlar açısından faydası mükemmel denecek kadar fazladır.

Yeşilliklerin insanlar açısından faydasından bahsetmek gerekirse, gelişmiş olan dünya piyasasında etinden tutunda her türlü fast food ürünleri olabildiğince zararlı maddeler taşıyabilmektedir. Durum böyle olunca da bir insanın yaşamı boyunca yemiş olacağı yeşillikler o insana hem güç ve kuvvet vereceği gibi hem de sağlıklı bir ömür geçirmesinin de yolunu aralamış olabilmektedir. Bu yüzden yeşillikler insanlar açısından oldukça fazla öneme sahip olduğundan dolayı iyi muhafaza edilmesi de gerekmektedir. Şimdi yeşilliklerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği ve bozulmamasına adına nelerin yapılması gerektiğini anlatalım;

Yeşilliklerin Bozulmaması İçin Farklı Yöntemler

Yeşillik sebzelerini genellikle evlerimizde yemek yeme aşamalarında kullanmaktayız. Buna en iyi örnek yemeklerin yanına yapılan salataları gösterebiliriz. Salata tabi ki bizim kültürümüz açısından oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu yüzden salatanın içine konulacak olan yeşilliklerin taze olmasına dikkat edilmesi gerektiğini de bilmemiz gerekir. Aslında yeşillik bitkisi denildiğinde marul ve maydanoz baş sıraları çekmektedir. Bu yeşillikler yapraklı bitkiler kategorisinde yer almaktadırlar. Yaprakları olan bu bitkiler dolapta değil de dış kısımlarda bulunuyor ise bozulması kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu bozulmanın en önemli nedeni marul veya maydanozun yapraklarının sulu olmasından kaynaklanmasıdır. Durum böyle olunca da marul veya maydanozdan taze bir şekilde faydalanılmak isteniliyor ise önce yapraklarının kurutulup sonrasında ise buzdolabına koyulması gerekir. Buzdolabına konulmadan önce kurutma makinesinden yardım da alınabilmektedir.

Yeşilliklerin ıslak kalması nedeni ile bozulduklarından bahsettikten sonra şimdi de havasızlıktan dolayı bozulmalar hakkında konuşmak gerekiyor. Alışveriş yapılan market veya pazarlarda bulunan poşetlerin yeşillikleri koyma yani muhafaza etme açısından uygun olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu poşetler yeşilliklerin kısa süre içerisinde bozulmalarına neden olabilmektedir. Bu yüzden alınmış olan yeşillikler kuru bir şekilde saman kağıdı denilen saklama kağıtları içerisinde konularak muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Evinde saman kağıdı olmayan kişilerin bu kağıt yerine normal gazete kağıtları içerisine konularak saklanması da uygun olabilmektedir. 

Başta ıspanak olmak üzere genelde yeşil sebzeler alındığından itibaren 3 saate yakın olmak kaydı ile havalandırılma işlemi yapılmalıdır. Havalandırılması sağlanan yeşillikler sonrasında ise buzdolabına düzenli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Yenmek istendiği zaman aileye yetecek kadar çıkarılıp sonrasında yıkanmalıdır. Ve sonrasında ise servise hazır hale gelmektedir. Yeşilliklerin yıkandıktan sonra hemen buzdolabına konulmamasına dikkat edilmelidir. Yaprakları ıslak olan bir yeşillik çeşidi kısa süre içerisinde bozulacağı için kurutma makinesi yardımı ile kurutularak ardından buzdolabında saklanması sağlanmalıdır. 

Yeşillikleri muhafaza ederek taze bir şekilde kalmasını sağlamak adına derin dondurucuların kullanılması da oldukça önemlidir. Derin dondurucuya konulan yeşilliklerin şoklama yöntemi ile sağlıklı bir şekilde saklanması da böylece mümkün olmaktadır.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap