Yeni Doğan Bakımı: Stresli Ebeveynler İçin 10 İpucu

Yeni doğmuş bebeğiniz hayatınıza büyük bir heyecan getirebilir ve daha fazla aktif olacağınız yeni bir döneme girebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda stres ve yorgunluk da getirebilir. İster ilk kez ebeveyn olun, ister ebeveynlik konusunda deneyimli olun, stresi kontrol altında tutmak için 10 pratik ipucu hayat kurtarabilir!

1. Kendinize iyi bakın 

Kafeini, büyük bir besin grubu veya uykunun yerini alacak bir madde olarak sayma dürtüsüne karşı direnin. Bunun yerine sağlıklı beslenin, bol su için ve biraz temiz hava alın. Bebek uyuduğunda uyuyun - ve partnerinizle birlikte ikinizin de dinlenmesine ve bebeğe bakmanıza izin veren bir gece programı oluşturmaya çalışın. İyi alışkanlıklar, yeni doğan bebeğinize bakmak için ihtiyacınız olan enerjiyi korumanıza yardımcı olacaktır. 

2. Ziyaret kuralları belirleyin 

Arkadaşlar ve sevdikleriniz, yeni doğmuş bebeğinize hayran olmak için çat kapı gelebilir. Hangi günlerin ziyaret için en uygun olduğunu ve ziyaret için ne kadar zamanınız olduğunu onlara bildirin. Ziyaretçilerin bebeği tutmadan önce ellerini yıkamaları konusunda ısrar edin ve hasta olanlardan ziyaretlerini iyileşene kadar ertelemelerini isteyin. Siz enerjinizi toparlamak için dinlenirken güvenilir ziyaretçilerin bebeğe bakmasına izin verin. 

3. Günün akışına ayak uydurun 

Her gün bakım seansları, şekerlemeler ve ağlama nöbetleri için bolca zaman ayırın. Dışarı çıkmanız gerektiğinde, malzemelerinizi toparlamak için kendinize fazladan zaman verin ve bebeğinizin son dakika bezini değiştirin. 

4. Ani ruh değişikliklerini kontrol altına alın

Bebeğinize, minik el ve ayak parmaklarına hayranlık duymaktan; özgürlüğünüzü kaybettiğiniz için üzülmeye ve yeni doğmuş bir bebeğe bakma yeteneğiniz konusunda endişelenmeye anında geçiş yapabilirsiniz. Muhtemelen siz ve eşiniz hem yorgun hem de endişelisiniz. Partnerinizle bağlantıda kalmanız için, ekonomik sorunlar veya bebeği yatıştırmada zorluk gibi, sizi neyin rahatsız ettiği hakkında kendisiyle konuşun. Beraber atılan bir kahkaha, ruh halinizi biraz olsun sakinleştirmeye yardımcı olabilir. 

5. Standartlarınızı genişletin 

Temiz kıyafetleri ihtiyacınız olana kadar çamaşır sepetine veya yerdeki yığınlara dokunmayın. Banyoyu yeni bir bez ile temizleyin. Daha geleneksel bir yemek hazırlamak için çok yorgun olduğunuzda, akşam yemeğinde dışarıdan yemek söyleyin. 

6. Evden çıkın 

Telaşlı bir yeni doğmuş bir bebekle çıldırıyorsanız, bebeği yürüyüşe çıkarın. Yapabiliyorsanız, güvendiğiniz birinin bir süreliğine bebeğe bakmasına izin verin. 

7. Uzatılan yardım elini kabul edin 

Arkadaşlarınız ve sevdikleriniz yardım teklif ettiğinde, kabul edin. Bebeği kucağına almasını, çamaşırları katlamasını veya birkaç işi yapmasını -size en çok ne yardımcı olacaksa- önerin. 

8. Diğer ilişkilerinizle iletişim halinde olun

Yeni doğan bebeğinizin sevginize ve ilginize ihtiyacı vardır, ancak başkalarıyla zaman geçirerek bebeğinizi hayal kırıklığına uğratmazsınız. Başka çocuklarınız varsa, her birine bire bir zaman ayırın. Partnerinizle planlar yapın. Kahve içmek veya film izlemek için bir arkadaşınızla buluşun. 

9. Bakış açınızı koruyun 

Yeni doğan günleri uzun sürmeyecek. Olaylara objektif bakın ve kaosun ortasında bile anı yaşayın. 

10. Ne zaman ek yardım isteyeceğinizi bilin 

Ebeveynlik iyi bir günde bile bir meydan okumadır. Depresyondaysanız veya yeni doğmuş bir bebeğin yaşamına alışmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla veya bir psikologla görüşün. Hayatınızdaki yeni stresle baş etmeyi öğrenmek, ebeveynliğin sunduğu zenginliklerin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap