Yapbozların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Yapboz, yabancı ismi ile puzzle; birbirinden ayrılmış parçaların bir araya getirildiğinde anlamlı bir bütün olduğu el işi oyunudur. Fakat, parçaların bir araya getirilmesi uzun uğraşlar isteyen ve zihni çok fazla çalıştıran bir süreçtir. Yapboz yaparken çok fazla düşünür, bir parçanın nereye ait olabileceği hakkında fikirler üretir, beynimizi çözüm bulma odaklı şekilde çalıştırırız. Yapboz yapmanın çocuklar üzerinde de olumlu etkileri vardır. En önemli etkilerinden birisi de, tamame birbirinden ayrılmış parçaları bir bütün haline getirmek ve bunu çevreye gösterek özgüven kazanmaktır. Yapboz ile uğraşan çocukların bilgi ağı genişlemektedir. 

Yapbozları, yalnızca bir oyun olarak görmek yanlış bir kanıdır. 

Öncelikle çocukların yapboz ile küçük yaşta tanışmalarının hiçbir riski ya da sakıncası yoktur. Aksine, çocuklar daha küçük yaşta parçaları birleştirme, renkleri öğrenme, ayrı parçalardan bir bütün oluşturma gibi birçok yeteneklerini yapbozla erken tanıştıkları için erken geliştirebilirler. Fakat, yapbozu kesinlikle yapılması gereken bir aktivite ya da yalnızca oyun olarak görmek büyük bir yanılgıdır. Bazı çocuklar yapboz yapmayı çok severken, bazı çocuklar bundan hiç hoşlanmazlar. Çocukların yapboz sevmemesi onları farklı ya da sorunlu yapmaz. Yapboza ilgisi olmayan bir çocuk, ailesi tarafından bunu yapmaya  zorlanırsa yapbozun kazandıracağı bilgi ve becerileri kendisine katamaz. Öğrenebilmek için ilk başta öğrenmeye gönüllü olmak gerekmektedir. 

Yapboz yapamayan her çocuk hiperaktif ve dikkatsiz değildir.

Yapboz, dikkat gerektiren ve uzun zaman harcanması gereken bir aktivitedir. Sabır ister ve çocuklar doğaları gereği sabırsız, heyecanlı, yerinde duramayan canlılardır. Çoğu ailede, yapboz yapmayan çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiflik durumlarının ortaya çıktığı algısı oluşmaktadır. Yapboz dikkat ve konsantrasyonu geliştiren bir aktivitedir fakat yapboz ile ilgilenmekten hoşlanmayan çocukların dikkat eksikliği olduğu söylenemez. Fakat, normal yaşamında dikkat eksikliği olan bir çocuk yapboz yaparken zorlanabilir. 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap