Ütünüzü Kireç ve Kirlerden Temizleme Yöntemleri

Ütüler, zaman içerisinde kullanım koşullarına ve içerisine konulan suyun kalitesine göre kireçlenme yapabilir. Tüm bunların yanında ütü tabanına yapışan kumaş iplikleriyle kirlenme de söz konusu olabilir. Bu kirler zaman içerisinde temizlenmediğinde bir sonraki ütülerinize diğer giysilere ve kumaşlara zarar verecek seviyelere gelebilir. Ütünüzde oluşan kireç ve kirlerle baş etmek için bir kaç çözüm önerisini sizler için derledik;

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Kireçlenmenin giderilmesini sağlamak için; bir tanesi doğal malzemelerle, bir tanesi kimyasal malzemelerle olmak üzere, iki farklı yöntem vardır. Ancak, bu ikisini de denemeden önce gözden geçirmeniz ve denemeniz gereken bir ilk işlem vardır. Son yıllarda üretilen bütün ütüler, kirece karşı koruma özellikleri ile üretilmektedir. Ütünüzde, kullanma kılavuzuna bakarak bulabileceğiniz, bir kireç çubuğu takılır. 

Bu çubuğu çıkartarak, temizleyip tekrar yerine takmanız gerekmektedir. Bu temizleme işlemini yaptıktan sonra, ütünüze yeni su koyarak, en yüksek ısıya getirmeniz ve çalıştırmanız gerekir. Çalıştırdıktan sonra, yeterli ısıya ulaşan ütünüze, üst üste 5-6 kere, kuvvetli buhar püskürtme işlemi yaptırmalısınız. Aynı şekilde, su püskürtmeyi de 5-6 kere yapmalısınız. Bu işlemden sonra ütünüz düzelmedi ise diğer iki seçeneği tercih edebilirsiniz.

Ütü Bakımı İçin Kimyasal Çözüm

Kireçlenen ütünüzün, su koyma haznesini kullanacaksınız. Yarım çay bardağı kireç çözücüyü, 2 su bardağı su ile karıştırarak, ütünüzün içine boşaltınız. 10 dakika kadar yüksek ısıda çalıştırınız. Buhar ve su püskürtme işlemlerini yapınız. Sonra, ütünüzün içindeki bu karışımı boşaltınız ve tüm hazne dolana kadar ütünüze su alınız. Tekrar en yüksek ısıda 5 dakika çalıştırınız ve su ile buhar püskürtme işlemlerini yapınız. Bu suyu da boşaltıp, ütünüzün soğumasını bekleyiniz. Sonra yeniden su doldurup, eski bir kumaş üzerinde birkaç kez ütüleme yapınız.

Ütü Bakımı İçin Doğal Çözüm

Elma sirkesi veya daha çok bilinen adıyla; beyaz sirkeyi kullanacaksınız. Sirkeyi sulandırmadan, ütünün su haznesine boşaltınız. Yüksek ısıda çalıştırınız ve su ile buhar püskürtme işlevlerini kullanınız. Sonra bu sirkeyi boşaltıp, yeni su koyarak, yüksek ısıya getirerek püskürtme işlevlerini kullanınız. Bu seçenekte, ütünüzün ve giysilerin bir miktar sirke kokma ihtimalini göz önünde bulundurunuz.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap