Kemikli Et Yemeği (Sulu) Nasıl Yapılır?
Kemikli Et Yemeği (Sulu) Nasıl Yapılır? Öncelikle tavaya isteğe bağlı miktarda yağ koyuyoruz. Doğradığımız soğanları pembeleşmeye başlayana kadar yağda kavuruyoruz. Soğanlar...
 • 4-6 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

 • Kemikli et 1 kilogram
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 adet orta boy kırmızıbiber
 • 1 veya 2 orta boy kapya biber (isteğe bağlı)
 • Su
 • Tereyağı
 • Salça
 • Baharat

Kemikli Et Yemeği (Sulu) Nasıl Yapılır?

Öncelikle tavaya isteğe bağlı miktarda yağ koyuyoruz. Doğradığımız soğanları pembeleşmeye başlayana kadar yağda kavuruyoruz.

Soğanlar iyice pembeleştikten sonra ince ince doğradığımız kırmızıbiberlerimizi tavamız ekliyoruz ve güzelce kavuruyoruz.

Daha sonra kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri de tavaya koyup iyice öldürüyoruz.

Domatesler ve soğanlar birbiriyle harmanlandığı zaman (isteğe bağlı domates ya da biber salçası) 2-3 kaşık salça ekliyoruz. Hepsini iyice kavuruyoruz.

Önceden başka bir tencerede kemikli etlerimizi lime lime olana kadar kaynatıyoruz.

Başka tencerede kaynamış olan kemikli eti ve suyunu tencereye ekliyoruz.

Doğradığımız patateslerimizi de tenceremize ekliyoruz.

Son olarak baharatlarımızı da ekleyip yemeğimizi pişmeye bırakıyoruz.

Yemeğimizin hazır olduğunu yumuşaklaşan patateslerden anlayabiliriz.

Afiyet olsun.

Sulu Kemikli Et Yemeği Tüyoları

Yemek tarifi içerisinde kullandığımız önceden farklı bir tencerede kaynatmış olduğumuz kemik suyunu daha farklı birçok yerde kullanabiliriz. Aslında kemiklerin fazla suları yok gibi görünüyor. Bahsettiğimiz şey aslında kemik suyu değil, kolajen dediğimiz bir çeşit bağ dokusudur. Bu madde insan vücudundaki tüm proteinlerin % 70'ini oluşturur. Aslında, dokunun üstü bu maddeden oluştuğu için, her dokuda belirli bir miktar vardır, ancak özellikle kemik ve bağ dokusunda yoğunlaşır. Vücudumuz da kolajeni sentezleyebilir, ancak proteinin yapı taşları olarak adlandırılan gerekli amino asitleri hazırlamak kolaydır.

Koşullarımıza göre, bu hedefe ulaşmak için 4-5 saat yeterlidir. Havuç ve soğan gibi sebzeleri baştan kaynar suya koyarsanız, ortaya çıkan ürün daha besleyici ve lezzetli hale gelecektir. Bir saat içinde yapacağımı söylerseniz, hiçbir şey almazsınız. Yeterince pişirildiğinde, sadece kemikler kalır. Biraz daha temkinli olanlar kalan kemiğin daha hafif hale geldiğini hissedecekler, tüm kemiği bir kenara bırakırsanız bile eklemden ayrıldığını göreceksiniz. Aslında, kaynadıktan sonra parçalanacak kemiklerin büyüme alanlarıdır. Bununla birlikte, kaynar su soğuduğundan, bir jöle haline geldi. Burada, örneğin kavanozlarda ve mağazada küçük parçalara bölebilirsiniz. Bazı insanlar, ortaya çıkan jöleyi küçük parçalara bölmek ve dondurmak için buz kalıpları kullanır.

Sulu Kemikli Et Yemeği Faydaları

Kemik suyunun içerisinde kollajen, glutamin ve prolin gibi maddeler vardır. Bu maddeler insan vücudunda da bulunur, ancak bir nedenle oranları azalır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu oranı düzenli yemeğimize koyduğumuz kemik suyu telafi edilebilir.

Bazı hastalıklar, ilaçlar ve besinler, sinir sistemindeki zararlı toksin insidansını artırabilir ve bu birçok hastalığa neden olabilir. Bununla birlikte, içerdiği mineraller nedeniyle yemeğimize koyduğumuz kemik suyu bunun meydana gelme riskini azaltır.

Aynı zamanda beyin sağlığı için faydalı besinlerden biridir. Antioksidan özelliklere sahip kemik suyu uykusuzluk ve halsizlik riskini azaltır.

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, kemik suyunun gelişim çağındaki çocukların, hamile kadınların ve ortopedi hastalarının tüketmesi gereken besinlerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Kemik suyu gastrointestinal fonksiyonu destekler; hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığı ve diğer sağlık sorunlarını önler.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap