Sık Sık İdrara Çıkma İsteğinize Çözüm Önerileri

Gece uykularınızdan uyandıran sık sık tuvalete gitme probleminiz mi var ? Dışarıda arkadaşlarınızla gezerken tuvalet ihtiyacı duyacağım diye sıvı tüketmemeye dikkat mı ediyorsunuz ? Sık idrara çıkma isteği yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkileyebilir. Sık idrara çıkma problemi yaşıyorsanız, ev ortamında kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çözümlere göz atmak isteyebilirsiniz..

Ayrıca belirtmek gerekir ki, sık sık idrara çıkma isteği, ciddi böbrek problemleri için bir uyarı niteliğinde olabilir. Kadınlardan farklı olarak, erkeklerde bu prostat belirtisi olarak görülmektedir. Sistik, diyabet, idrar yolu enfeksiyonu, diyabet ve gebelikte sık idrara çıkmanıza neden olabilir. 

Doktora gitmeyi pek sevmeyen bünyeler için hafif olarak nitelendirebileceğiniz sık sık idrara çıkma isteklerinde aşağıdaki yönlemleri kullanarak, bu isteğinizi azaltabilirsiniz. Tabi ki bu istek azalmadan devam ediyorsa, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Kızılcık Suyu:

Kızılcık suyu, en iyi ilaçlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla sık idrara çıkmaya yol açar. Bu nedenle, her gün bir bardak taze kızılcık suyu içmeniz önerilir. Hazır kızılcık suyu yerine evde doğal kızılcık suyu yapmanız daha etkili olacaktır. 600 gr taze kızılcık ve altı bardak suyu kaynatın. İsterseniz şeker ekleyerek içebilirsiniz.

Bal ve Fesleğen Suyu:

Bal ve fesleğen suyu sık idrara çıkma oranını azaltır. Dört fesleğen yaprağıyla bir kaşık balı aç karnına tüketin.

Yoğurt:

Sık idrara çıkma problemini azaltmak için yemeklerle birlikte yoğurt tüketin. Yoğurt, mesane içindeki zararlı bakterilerin büyümesini önlediği için etkilidir. Yemeklere yoğurt ilave etmenin 5 yolu

Bol Bol Su İçmek:

Su içmek, sık idrara çıkmaya neden olan böbreklerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kafein mesaneyi uyarır ve diüretik olarak davranır. Kafeinin alınması idrar üretimini artırır. Dolayısıyla akışı engellemek için kafeinsiz kahve ve bitki çaylarına geçin.

Karbonat:

Yarım çay kaşığı karbonatı 250 ml suyla karıştırın. Karbonat alkalidir ve idrarın pH dengesini düzenler. Mesane tahrişini ve sık idrara çıkma problemini azaltmaya yardımcı olur.

Uçucu Yağlar:

Sandal ağacı ve çay ağacı yağını eşit miktarda karıştırın ve karın bölgesine masaj yapın. Uçucu yağları evinizde kendiniz yapın

Kegel Egzersizi:

Mesaneyi kontrol eden pelvik kasları güçlendiren Kegel egzersizi de deneyebilirsiniz. Asidik gıdalar, kafein, alkol ve stresi azaltarak sık idrara çıkma sorununu durdurabilirsiniz.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap