Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl yapılır, kilo vermeye yardımcı olur mu, zararı var mıdır, sıfır karbonhidrat diyetinde neler yenir, neler yenmez ve sıfır karbonhidrat diyetinin tüm faydaları hakkında bu makalede bilgi vereceğiz.

Sıfır karbonhidrat diyeti, düşük karbonhidrat diyeti çeşidinin biraz daha yoğunlaştırılmış ve karbonhidratı sıfıra indirilmiş halidir. Bu diyeti yapmayı düşünüyorsanız tahılların tamamını, meyve ve sebzelerin çoğunu hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu diyet çeşidini yapmak tüm karbonhidratı hayatınızdan çıkardığı için oldukça zor uygulaması olan bir diyettir. Sıfır karbonhidratın sağlığa faydasının olabileceğini gösterse de olumsuz taraflarının da olduğu görülmekte ve bu makalede potansiyel faydaları ve zararlarının anlatıldığı bir makale olacaktır.

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Tahılların tamamı ve sebze- meyve grubunun bir kısmını hayatınızdan çıkararak karbonhidrat almadan beslenme yöntemidir.

Başlıca karbonhidrat kaynakları: Meyve ve sebze grubunun büyük bölümü, tahılın tamamı, baklagiller, süt, yoğurt, ekmek ve unlu mamullerin tamamıdır.

Karbonhidrat diyetinde yukarıda saydıklarımızın yasak olduğu için daha çok protein ağırlıklı beslenilmesi gerekiyor.

Başlıca tüketilebilecek yiyecekler: Et, balık, yumurta, peynir, tereyağı, kuruyemiş, tohumlar, Hindistan cevizi, nişastası olmayan sebzeler ve avokado.

Bu saydığımız yiyeceklerin bazıları çok az miktarda karbonhidrat içermelerine rağman lifleri oldukça yüksek olduğu için lif sayısından karbonhidratın çıkarılmasıyla yapılan hesaplamada net karbonhidratın yok denecek kadar az olduğu gözlemlenmiştir. Bu şekilde beslenme ile günlük alınan karbonhidrat miktarı 30 gramdan daha az olacaktır.

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Sıfır karbonhidratlı diyet için belli bir beşsin protokolü yoktur. Günlük alınabilecek karbonhidrat miktarı 20-50 arasında olması gerektiği tavsiye edilir. Bu diyet büyük bir besin grubunu kısıtladığı için grup dışında kalan besinlerin alımı için bir porsiyon kısıtlaması yoktur. Dikkat edilmesi gereken şey karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmaktır.

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Karbonhidratları kısarak protein ve yağ alımını artırmak sizi daha az kalori almanıza neden olacağı için kilo vermenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda karbonhidrat diyeti vücudunuzun su ağırlığının azalmasına neden olacağı için hızlı kilo kaybetmenize neden olabilir. Her bir gram karbonhidratın vücutta 3 gram su tuttuğunu düşünürsek her verilen karbonhidratta suyun azalmasına neden olacaktır.

Bir Araştırma: 79 erişkin obez insanla 6 aylık bir çalışma yapıldı. Bir kısmına günlük 30 gramdan daha az miktarda karbonhidrat verildi. Diğer gruba ise düşük yağ diyeti yaptırıldı. Karbonhidrat diyeti yapan kişilerin diğer gruba göre 4 kilo daha fazla kilo verdikleri gözlemlendi. Ancak diğer bir çalışmada daha 1 yıl gibi uzun süreli sıfır karbonhidrat diyeti yapanlarla düşük yağlı diyet yapanları karşılaştırdığında aksi sonuç çıktı.

Bu sonuçlar göz önüne alındığında sıfır karbonhidrat diyeti yapmanın kilo vermeye neden olabileceği görülmektedir.

Karbonhidrat Almadan Beslenmenin Diğer Faydaları

1) Kalp Sağlığına Etkisi

Karbonhidrat alımının azalması kalp sağlığı için faydalıdır. Kandaki trigliserit seviyesinin yüksek olması kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Düşük karbonhidrat alımı trigliserit miktarını azaltacağı için kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. 

Bir Araştırma: 29 adet kilolu erkek üzerinde yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca karbonhidrat alımını günlük kalorinin %10’u seviyesinde tutulduğunda trigliserit seviyesini %39 azalttığı görüldü.

2) Kan şekerini Kontrol Altına Alabilir

Yapılan çalışmalara göre karbonhidratların azaltılması özellikle şeker hastaları için faydalı olacak ve şeker kontrolüne yardımcı olabilecektir.

3) Metabolik Sendrom Riskini Düşürür

Hipertansiyon ve yüksek kan şekeri gibi metabolik sendromla ilişkili risklerin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için birçok metabolik hastalıktan korur.

Sıfır Karbonhidrat Diyetinin Zararları

Sıfır karbonhidrat diyeti yaparak vücuttaki karbonhidratların büyük kısmını yağ ve proteinle değiştirmenin faydasının olacağı gibi zararı da olabilmektedir.

1) Kabızlığa Neden Olabilir

Karbonhidrat alımının azalması lif bakımından düşük bir diyet olacağı için lifin azalmasıyla kabızlığa neden olabilir. Çünkü lif bağırsak düzeninin sağlanmasına neden olmaktadır.

2) Bazı mineral ve Vitamin Eksikliğine Neden Olabilir

Sıfır karbonhidrat diyeti yaparken birçok meyve ve sebzeden mahrum beslenileceği için bu meyve ve sebzelerde bulunan C vitamini veya B vitamini gibi birçok vitamin ve mineralin alınmasına engel olunacaktır. Ayrıca karbonhidratın azalmasıyla sık idrara çıkma nedeniyle sodyum ve potasyum bakımından da vücut zayıflayacaktır.

Sıfır karbonhidrat diyeti yapılırken enerji seviyesi, mineral ve vitaminlerin azalacağı için tavsiye etmiyoruz. Daha dengeli diyetlerden birini uygulamak uygun olacaktır.

Sıfır Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenebilir?

Hayvansal ürünler: Kuzu eti, hindi, tavuk, sığır, yumurta, peynir, tereyağı ve zeytinyağı

Deniz mahsulleri: Karides, sardalye, somon, tatlı su çipurası, yengeç ve ringa balığı

Baharat: Tüm kurutulmuş ot ve baharatlar

İçecekler: Sade çay, siyah kahve ve su

Kuruyemişler: Kabak, ceviz, badem, ayçiçeği, kaju ve Antep fıstığı

Nişasta içermeyen veya oranı çok düşük sebzeler: Dolma biber, kabak, brokoli,şalgam, brüksel lahanası, mantar ve kuşkonmaz

Yüksek yağlı meyveler: Avokado ve Hindistan cevizi


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap