Pratik ve Sağlıklı: Isırgan Yemeği Nasıl Yapılır?
Pratik ve Sağlıklı: Isırgan Yemeği Nasıl Yapılır? Günlük yaşamın her alanında kullanılan ısırgan otunun bilimsel anlamda birçok faydası görülmektedir. Doğal bitki olarak adlandırılan...
  • 4-6 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 1 demet ısırgan otu,
  • 1/2 demet nane,
  • 4 adet diş sarımsak,
  • 4 şeker kaşığı mısır unu,
  • 2 şeker kaşığı sıvı yağ,
  • 1 yemek kaşığı (silme) domates salçası,
  • İki su bardağı ısırgan suyu (haşlama suyu ile ayrılacak).

Pratik ve Sağlıklı: Isırgan Yemeği Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamın her alanında kullanılan ısırgan otunun bilimsel anlamda birçok faydası görülmektedir. Doğal bitki olarak adlandırılan ısırgan otu el ya da deri ile temasında kaşıntı yapsa bile suyundan yemeğine kadar birçok kullanım alanına sahiptir.

Isırgan Otu Faydaları

Kuzey Asya kökenli bir bitkidir, ancak bugün dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Genellikle yapraklar ve kökler kullanılır, ancak son zamanlarda tohumlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Isırganlar kalbe dayalı hastalıklar, böbrek taşları ve kemik sağlığı için kullanılır.

Isırgan, tarih boyunca tedavi için kullanılan tıbbi bir bitkidir. Yapraklardaki saçlara dokunduğunuzda, içindeki kimyasal asitler cildi tahriş eder, kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Bu nedenle, bitkileri toplarken eldiven kullanılmalıdır, ancak bitkileri kaynattıktan ve güçlü yağlarını çıkardıktan sonra, batma etkisi kaybolacaktır. Antioksidan, ülser ve analjezik özelliklere sahiptir. Böbrek ve kemik sağlığına iyi gelir.

Bitkinin içeriğindeki etkin maddeler safra kesesi, böbrek ve mesanede oluşan taş ile kumun atılmasını sağlar. Bunun yanında taş veya kum oluşumunu da önler. Ayrıca idrar sökücü etki yapar ve mesaneyi enfeksiyon ve ödemden korur.

İlk olarak, ısırgan otu tozu yapmak için bir demet ısırgan ve yarım demet taze nane yıkanır.

Isırgan otu ve nane yapraklarını gövdeden ayrılır ve tekrar durulayıp drene ederek yaprakları hazırlanır.

Isırgan otunun yapraklarına su eklenir ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Sonra nane yaprakları ve sarımsak eklenir ve 5 dakika daha pişirilir.

Su daha sonra süzülür ve karıştırılır. (1 su bardağı yarım kaynar su ayırın. Kalan suyu daha sonra çorba için kullanılabilir.)

Püresi ısırganlara 4 yemek kaşığı mısır unu eklenir ve karıştırılır.

1/2 su bardağı su ve tuz eklenir, tuz eklendikten sonra ocakta kaynatılır.

Kaynamaya başladığında, ara sıra düşük ateşte karıştırarak 5 dakika daha pişirilir.

Düşük ateşte 5 dakika pişirildikten sonra ayrı bir tencerede 1 çorba kaşığı domates salçası ve 2 yemek kaşığı yağı kavrulur.

Hazırlanan domates sosunu hazırlanan ısırgan otu tozuna dökülür ve iyice karıştırılır.

İyice karıştırıldıktan sonra ocaktan alınır.

Hazırlanan ısırgan otu yemeği istek üzerine biber serpilebilir ve daha sonra sıcakken yenebilir.

İsteğe bağlı olarak da tereyağı pişirilir, köpük çıkmaya başladıktan sonra üzerine toz biber atarak kırmızı bir renk alması sağlanıp sos olarak çorbanın üzerine dökülerek servis edilebilir.

Bu yemeği hem sağlık açısında hem de sebze yemeği olarak gerekli malzemeler temin edilip daha sonrasında gerekli ölçülere uyularak yapıldığı zaman kıvamı ve ölçüsü olarak doğru bir sonuç elde edilmiş olunur.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap