Pratik ve Kolay: Yoğurtlu Börek Nasıl Yapılır?
Pratik ve Kolay: Yoğurtlu Börek Nasıl Yapılır? Yoğurtlu börek, günün her saati yenebilecek hafifliği ile dikkat çekiyor. Birçok kişinin böreğin içerisindeki yoğurdu peynir sanması ise...
  • 4-6 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 6 adet yufka (Taze, günlük yufka olması tercih edilir.)
  • 300 gram kadar tereyağı
  • 3 su bardağı yoğurt (İçerisinde yoğurt topakları içermemesi gerekir.)
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta sarısı (Üzeri için)
  • 4 yemek kaşığı susam (Üzeri için, isteğe bağlı)

Pratik ve Kolay: Yoğurtlu Börek Nasıl Yapılır?

Yoğurtlu börek, günün her saati yenebilecek hafifliği ile dikkat çekiyor. Birçok kişinin böreğin içerisindeki yoğurdu peynir sanması ise bu börek için alışılagelmiş bir durum halini almış görünüyor. Çıtır çıtır lezzeti ve görenleri hayran bırakan şekliyle yoğurtlu börek tadanların gözbebeği halini alıyor. Çok az malzemeyle yapılması ve çok adet çıkması ile dikkat çeken bir börek oluyor. Bu bereketli yoğurtlu börek nasıl yapılır?

Öncelikle bir tavada 300 gram tereyağı eriyene kadar ısıtılıyor. Eriyen tereyağının üstüne yarım su bardağı sıvı yağ ilave ediliyor ve iyice karıştırılıyor. Tava bir kenara alınıyor. Bir kap içerisine 3 su bardağı yoğurt dökülüyor. Dökülen yoğurt kap içerisinde iyice çırpılıyor. Yoğurdun ne aşırı akışkan ne de aşırı katı bir kıvama sahip olması gerekiyor. Eğer yoğurt çok katı ise çok az bir miktar su ilave edilerek çırpılabilir. Genişçe bir alana yufkalardan ilki seriliyor. Serilen yufkanın üzerine tavada eriterek karıştırdığımız yağ karışımımız bir fırça yardımı ile sürülüyor.

Sürülen yağın yufkanın her yerine gelmesi gerektiğinden bu hususa dikkat ediliyor. Ardından daha önceden çırpılmış olunan yoğurttan yaklaşık üç kaşık kadar alınarak bir fırça yardımı ile yufkanın her yerine yaydırılıyor. Yufkanın her yerine yoğurdun sürüldüğüne emin olunduktan sonra ikinci yufka serili yufkanın üstüne seriliyor. Bu yufkaya da ilk yufkaya olduğu gibi ilk olarak tavadaki yağ karışımdan yufkanın her yerine bir fırça yardımı ile sürülüyor. Çırpılmış yoğurttan 3 kaşık kadar alınarak ikinci yufkanın her yerine fırça yardımı ile yaydırılıyor. İkinci yufkanın üzerine üçüncü yufka seriliyor. Birinci ve ikinci yufkada olduğu gibi ilk olarak tavadaki yağdan yufkanın her yerine sürülüyor.

Ardından çırpılmış yoğurt diğer yufkalara olduğu gibi uygulanıyor. Yufkalar bir bıçak yardımı ile önce dört parçaya daha sonra her parça sekize bölünerek toplamda 32 parçaya bölünmüş oluyor. Her parça geniş olan uçtan diğer uca rulo şeklinde sarılıyor. Bu işlemler diğer üç yufka için de uygulanıyor ve toplamda 64 adet yoğurtlu börek elde ediliyor. Börekler yağlı kağıtlı fırın tepsilerine yerleştirildikten sonra yumurta sarısı sürülüyor. Son olarak susam serpilen börekler 180 derece fırında üzeri kızaran kadar yaklaşık 20 dakika pişiyor. Pişen börekler ilk sıcağı çıktıktan sonra yemeye hazır hale geliyor.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap