Mutlaka Denemeniz Gereken Helva Tarifleri

Hem hafif, hemde lezzetli üyelerimizden gelen bir çok helva tarifini sizler için derledik. Mutfaklarımızın vazgeçilmez lezzeti helvalarla ilgili listemize birlikte göz atalım..


Damla Sakızlı İrmik Helvası

damla sakızlı irmik helvası

Tencereye 100 gram tereyağını alın. Üzerine sıvıağ ilave edin. Tereyağı eridikten sonra 2 su bardağı irmiği ilave edin ve irmiği kavurun. Daha sonra üzerine kuru üzüm ilave edin ve kavurmaya devam edin...

Damla Sakızlı İrmik Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Tahinli Un Helvası

Süt şekeri kaynatıyoruz. Kaynar halde bekletiyoruz. Tere yağını eritip, unu kavurmaya başlıyoruz. 15 dakika kadar sürekli karıştırıp kavurduktan sonra, tahini ilave edip, karıştırıyoruz. 

Tahinli Un Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Dondurmalı İrmik Helvası

dondurmalı irmik helvası

Öncelikle tencereye toz şekeri, sütü, suyu koyalım ve kaynatalım. Kaynadıktan sonra içine yarım limonun suyunu sıkıp, ocağı kapatalım ve şerbeti soğutalım. Tencereye margarini, irmiği koyalım..

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Pekmezli Helva

Sıvıyağ ve tereyağı tavaya alınır. Tereyağı eriyince üzerine un ilave edilerek kavrulur.bir süre kavrulduktan sonra cevizlerin bir kısmı iri kırılarak ilave edilir. Un kavrulurken diğer taraftan süt..

Pekmezli Helva Tarifi İçin Tıklayın.


Portakallı İrmik Helvası

Tencerede yağı eritip irmiği ve fıstığı kavurun. Fıstıklar renk alınca kaynattığınız şekerli sütü içine dökün. İyice karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. 15 dakika kısık ateşte demlendirin.

Portakallı İrmik Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Kaymaklı Un Helvası

Ramazanda tüketebileceğiniz hafif tatlı tariflerini sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. Öncelikle genişçe bir tavada kaymak ile tereyağını iyice eritin. Unu ilave edip rengi koyulaşana..

Kaymaklı Un Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Dut Pekmezli Un Helvası

Tencereye şeker, pekmez ve suyu alarak kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 3-5 dakika daha kaynattıktan sonra şerbeti ocaktan indirin. Tavaya tereyağını...

Dut Pekmezli Un Helvası Tarifi İçin Tıklayın.


Fıstıklı Cevizli İrmik Helvası

Bir tenereye tereyağı ve zeyinyağını koyup eritelim ve önce fıstığı kavuralım.Sonra irmiği katıp daimi karıştıralım.Cevizide ilave edelim.İrmik kavrulup kokusu çıkınca üzerine şekeri ve sütü...

Fıstıklı Cevizli İrmik Helvası Tarifi İçin Tıklayın.

(2) Yorum

  • Bahar Can

    Çok güzel bir liste hazırlamışsınız teşekkürler

  • Yasemin Kuzgun

    Un helvasındansa irmik helvası benim tercihim, listedeki irmik helvası tariflerini mutlaka deneyeceğim.

Yorum Yap