Mutfaktaki İstenmeyen Kokulara Son

Yemek veya kızartma yaparken oluşan kokular sadece mutfağı kaplamakla kalmaz tüm evi sararak elbiselere bile siner. Ufak önerilerimizi uygulayarak istenmeyen yemek kokularına son verebilirsiniz. 

Açık mutfaklı evlerde ve stüdyo dairelerde yemek pişirmek ciddi bir sorundur. Kapısı olmayan bu alanlarda hazırlanan her türlü yemek kokusu evin her bir köşesine yayılır ve sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden olur. Mutfak ocağının üzerindeki havalandırmanın her yemek pişirilişinde açılması etkili bir yöntem olarak uygulanabilir ancak baskın kokuların bu yöntem ile engellenmesi mümkün değildir. Özellikler birden fazla yemek pişirilen günlerde birbirine karışan kokuların günler boyu evinizi esir etmesine izin vermeyin.

Pratik Fikirler

Yemek yaparken açacağınız bir paket vanilyayı küçük bir tava veya cezvede yakmadan kavurabilirsiniz. Mutfağı saracak hoş aroma pişen yemeğin kokusunu bastıracak güce sahiptir. 

  • Yemek yapma süreci bitirildikten sonra bir cezveye konacak suyun için yarım limon ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek kaynatılır. 
  • Buharlaşan suyun bütün eve yayılması beklenir ve ateşin altı söndürülür. 
  • Kişisel tercihlerinize bağlı olarak bu karışımın içine bir dal taze lavanta da ekleyebilirsiniz.

Tarçın ve şekerin eşsiz aroması yazıyı okurken bile burnunuza gelebilir. Yemek pişirirken küçük bir tavaya alacağınız bir yemek kaşığı şeker ile bir çay kaşığı tarçını karamelize edebilirsiniz. Bu baskın ve etkileyici koku yemek kokularının evinizi kaplamasını engelleyecek bir başka çözüm önerisidir. Verilen öneriler arasından hangisini sevdiğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Bu yöntemi yemek pişerken ocağa koyacağınız bir adet kesme şeker ile deneyebilirsiniz. 

Buzdolabından Sızan İstenmeyen Kokularla Mücadele

Buzdolabında oluşan kokularda her kapak açıldığında eve yayılacak ve bu da özellikle misafirlerin olduğu ortamda sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden olacaktır. Çok doldurulan ve mevsim sıcaklığına bağlı olarak gerekli soğutma derecesine getirilmeyen dolaplarda koku mutlaka oluşacaktır. Açıkta kalan şarküteri ürünleri dolap kokusunun bir başka sebebidir. Dolaba bir fincan içine konacak olan 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi koyulması kokuların emilmesini sağlayacaktır.   

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap