Mısırlı Pilav Nasıl Yapılır?
Mısırlı Pilav Nasıl Yapılır? Her yemeğin yapımında belli başlı teknikler bulunur. Bu teknikler bilindiği ve yerinde uygulandığı zaman ortaya oldukça güzel ve lezzetli...
  • 2-4 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 1 su bardağı pilavlık pirinç
  • 1.5 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket tavuk bulyon
  • 1 paket konserve mısır
  • Tuz

Mısırlı Pilav Nasıl Yapılır?

Her yemeğin yapımında belli başlı teknikler bulunur. Bu teknikler bilindiği ve yerinde uygulandığı zaman ortaya oldukça güzel ve lezzetli bir yemek çıkar. Türk mutfağının her lezzeti yiyenleri kendine hayran bırakıyor. Ancak pilav konusunda diğer mutfak kültürlerine göre farklı pişirme teknikleri uygulanıyor. Buna bağlı olarak ortaya çıkan pilavda çok lezzetli oluyor.

Türk mutfağının en önemli ana yemek eşlikçisi olarak kabul edilen pilavın en lezzetli halelerinden biri olan mısırlı pilav tarifi ise aslında oldukça kolaydır. İlk olarak yapmanız gereken pirinci bol soğuk suda kırmadan hafif hareketler ile güzelce yıkayın. Pilavın yıkanmasındaki temel amaç, pirincin içerisinde yer alan nişastayı dışarı çıkarmaktır. Eğer pirinçler iyi yıkanmazsa pilavınızın lapa olması kaçınılmaz olacaktır.

Bol suda yıkanan pirinçleri bir süzgeçte yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Pirinçlerin suyu süzüldükten sonra tencereye sıvı yağı ekleyin. Daha sonra pirinçleri kavurmak için tam da bu sırada tencereye koyun. Tereyağını da ekleyip orta ateşte pirinçleri kavurun. Tereyağını eritmeden pirinçlerin içerisine atarak pilâvınızın kavurma süresini belirlemiş olursunuz. Tereyağı tamamen eridikten sonra mısırı süzüp ekleyin.

Daha sonra tuzu ekleyin. Son olarak ılık 1.5 su bardağı suyu ve tavuk bulyonu ekleyin. Orta ateşte pişirin. Birkaç dakika içerisinde pilâvınızın suyu kaynamaya başlayacak. Bu aşamadan sonra ocağı en kısık seviyeye getirin. Tencerenin kapağını hiç açmadan tam 15 dakika bu şekilde pişirin. 15 dakikanın sonunda ocağın altını kapatın. Pilavın demlenmesi için üzerini kuru biz bez ile örtün.

Pilâvınızı demlenmeye bırakmadan önce hafif bir şekilde kaşık yardımıyla alt üst edin. Pilavınız belli bir süre dinledikten sonra yiyebilirsiniz. Tane tane olan mısır eklenen bu tarifle her pilavı kolay bir şekilde kısa sürede yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak pilâvınızı dinlenmeye almadan önce üzerine birkaç parça tereyağı ekleyebilirsiniz.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap