Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Zayıflamak isteyenlerin çok merak ettiği mide botoksu, mide hareketlerinin kısıtlanması ile beraber iştahın azalmasını sağlamaktadır. Midedeki çeşitli kasların etkisiz hale gelmesi için Botinilum toksin adlı bir madde, mideye doğrudan enjekte edilir. 

Mide kaslarının etkisiz hale gelmesi ise midenin sindirim harektlerinde yavaşlama meydana gelmesine sebep olur. Bu durumda midedeki sindirim aşaması çok daha uzun bir sürede tamamlanır ve tokluk hissi daha uzun süre boyunca hissedildiği için yemek yeme isteği ciddi oranda azalır. Fakat bu uygulama, zayıflama için kesin bir sonuç vermeyebilir. Çünkü öncelikle kararlı olmak ve zayıflama dönemindeyken yenmemesi gereken besinleri yememek gerekir. 

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir? 

Son zamanlarda pek çok insan tarafından yaptırılan bu uygulamanın, ciddi sonuçları olan yan etkilerinden söz etmek mümkün değildir. Fakat küçük çaplı mide botoksu yan etkileri elbette mevcuttur. Bunlar arasında, yutmada ve konuşmada zorlanma, mide bulantısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar bulunmaktadır. Mide botoksu işleminden kaynaklanan bu yan etkiler kısa süreli olduğu gibi, bazı kişilerde hiç rastlanmayan yan etkilerdir. Yan etkiye rastlanılan kişilerde ise bu süre 4 aya kadar uzayabilir.

Mide Botoksu Ne Kadar Sürede Yapılır? 

Bu botoks işleminin gerçekleştirilmesi oldukça basittir. Hiçbir kesme işlemi bulunmadığı gibi, mideye enjekte edilecek olan sıvı endoskopik olarak ağızdan verilmektedir. Dolayısıyla “Mide botoksu ne kadar sürede yapılır?” sorsunun cevabı yalnızca 15 – 30 dakikadır. 

Ayrıca işlemden sonra yaklaşık bir saat kadar gözetim altında kalınması gerekir. İşlem yapıldıktan sonraki ilk üç günde ise sigara ya da alkol tüketilmemesi kesinlikle tavsiye edilir.

Mide Botoksu Fiyatı Ne Kadardır? 

Mide botoksu fiyatı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Çünkü fiyatlar, tamamen ithalat ürünü olan enjekte maddelerinin fiyatlarına bağlı olarak artıp azalabilmektedir. Ayrıca bu uygulamanın ücreti SGK tarafından da karşılanmaz. 

Çeşitli özel sağlık sigortalarına bağlı olunması durumunda, mide botoksu yaptırılacak olan hastanenin bu sigorta türleri ile anlaşmalı olması durumunda ücrette azalma meydana gelebilir. 

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap