Kuskus Makarnası Nasıl Yapılır?

Kuskus makarnası nasıl bir yiyecektir?

Kuskus makarnası her türlü yemek için kullanılabilir. Hem pratik hem de kolay pişirilen bir makarnadır. Kuskusu her türlü ana yemeğin yanında veya örün aralarında kullanmak mümkündür. Bunun için kuskus her evde bulunması gereken zor zaman kurtarıcısı olarak raflarda yerini alır. Yaşı yemek yapmayı bilecek seviyeye gelen her insan kuskus makarnasını kolaylıkla yapabilir. Elde edilmesi de çok kolaydır. Her türlü marketlerde bulunur. Küçük boyutuyla ve içerdiği karbonhidrat oranıyla yediden yetmişe her insanın gelişimini destekleyecek vitaminleri içerisinde barındırır. Bu da onun çok sık tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Öğrencilik yılların da tek yaşarken veya ilerlemiş yaşlarda olan insanlar için maliyeti düşük ve kolay yapımıyla her zaman tercih edilebilir.

Kuskus makarnası nasıl pişirilir ve hangi malzemeler gereklidir?

Kuskus makarnası için çok bir ihtiyaca gerek yoktur evde bulunan malzemeler kuskus makarnası için yeterlidir öncelikle yeterli miktarda su tuz bir miktar yağ ve kuskus makarnasını koymak için bir tencere yeterli olacaktır. Daha sonra kuskus makarnasını yapmaya geçebiliriz. Tencereye yeterli miktarda su konur ve ocağa kaynamaya bırakılır ocakta kaynama seviyesine gelen suyun içine yenilecek kadar kuskus makarnası eklenir ve pişmeye bırakılır. Pişmesi için 10 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Ama yine de pişip pişmediği kontrol edilmelidir. Pişerken içerisine belirli ölçülerde yağ eklenebilir. Eklenen yağ kuskus makarnasının birbirine yapışmasını engelleyecektir. Sonrasında içerisine tuz atmayı da unutmamak gerekir. Böylece kuskus makarnasının pişme aşaması tamamlanmış olur. İyice piştiğinden emin olduktan sonra ocağın altı kapatılır ve bir süzgeç ayarlanır ayarlanan süzgeç in içine pişen kuskus makarnası eklenir ve kaynar suyundan arınır ve soğumaya bırakılır soğuduktan sonra kuskus makarnasının pişme aşaması tamamlanmış olur ve kuskus makarnasının kalan kısmı yani soslama ve sunuma hazırlama kısmına geçilir.

Kuskus makarnası piştikten sonra hangi aşamalara geçilir?

Kuskus makarnasını pişirdikten sonra sıra sunuma hazırlama kısmına geçilir pek çok kuskus makarnası sosu hazırlanabilir. Bu tamamen hazırlayan kişinin içinde neler istediğine bağlıdır. İlk olarak yoğurtlu ve bezelyeli kuskus makarnasına bakalım pişen kuskuslar iyice çırpılmış yoğurdun içine eklenir isteğe göre sarımsak da konulabilir. Sonrasın da bezelyeler eklenir ve kuskus makarnasının sos kısmı tamamlanmış olur. Bir başka kuskus makarnası sosu ise yoğurt ve mayonez ile hazırlanandır. Mayonez ve yoğurt iyice harmanlanır içine pişen kuskus makarnası eklenir. Daha sonra sıra içerisine eklenecek malzeme olan garnitüre gelir garnitürün içinde patates, havuç, bezelye gibi malzemeler bulunabilir. Eklene garnitür iyice karıştırılır istenirse tuz da eklenebilir ve böylece bir başka kuskus makarnası tamamlanmış olur. Eğer başka soslar denemek veya sevilmeyen bir malzemeyi çıkarmak istersek başka tariflerde denenebilir. Bunun için sosyal medya ve internetten yemek tarifi sayfalarına üye olunabilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap