Koruyucu Ebeveynlik Uygulaması Nedir?

Dünyanın adaleti her çocuğun yüzüne gülmez, her çocuk şanslı doğmaz. Koruyucu ebeveynlik uygulaması da bu şanssız ve belirli sebeplerle bakıma muhtaç kalan çocuklara yuva olunması için ortaya çıkarılan bir uygulamadır. Maddi veyahut manevi sebeplerden ötürü, biyolojik ailelerinden ayrılmak zorunda kalan çocukların belirli bir yaşa ve gelişimlerini tamamladıkları ana kadar bakıma muhtaç oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Koruyucu ebeveynlik uygulaması ile bakıma muhtaç çocuklar geçici ya da kalıcı olarak gönüllü aileler tarafından sahiplenilmektedir. Bu gönüllü ebeveynler, çocuklara sıcak bir yuva ortamı sunmakta ve bakımlarını üstlenmektedirler. 

Koruyucu ebeveynlik ile evlat edinmek farklı şeylerdir. 

Koruyucu ebeveynlik ile evlat edinmenin arasında çok fazla fark vardır. Koruyucu ebeveynlerin sahiplendiği çocuklar, devlet himayesi altında kalmaya devam etmekte ve biyolojik aileleri ile de görüşmeye devam edebilmektedir. Evlat edinmede ise, çocuk tamamen evlat edinmek isteyen ailenin himayesi altına girer. 

Koruyucu ebeveyn olmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında evli veya bekar fark etmeksizin 25 ve 65 yaşları arasındaki tüm bireyler koruyucu ebeveyn olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, ilkokul diplomasına sahip olmak ve çocuğun bakımını karşılayabilecek düzenli bir gelire sahip olmanız, koruyucu ebeveyn olabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlardır. Sahipleneceği çocuk dışında biyolojik çocuğu olan kişiler de koruyucu ebeveyn olabilmektedir. 

Devlet, koruyucu ailelere belirli miktarda yardım sağlamaktadır.

Koruyucu ebeveynliğin evlat edinmeden en büyük farkının çocuğun hala devlet himayesi altında olması olduğunu söylemiştik. Bu nedenle devlet, koruyucu ailelere belirli miktarda çocuğun sıcak bir yuva ihtiyacı dışında giyiminin, beslenmesinin, eğitiminin vb. masraflarının karşılanabilmesi için koruyucu ailelere belirli miktarda para desteği sağlamaktadır. 

Gönüllü annelik ve koruyucu ebeveynlik aynı şeyler değildir.

Koruyucu ebeveynlikte, çocuk biyolojik çocuklar gibi haftanın 7 günü aile ile birlikte yaşamaktadır. Gönüllü ailelik ise, yalnızca haftasonları çocukların devlet tarafından uygun gördüğü ailelere verildiği uygulamadır. 

Türkiye’de koruyucu ebeveyn sayısı oldukça az.

Türkiye’de 5 bin 289 koruyucu aile bulunmakta. Ülke nüfusuna ve sosyal hizmetlerde kalan çocuk nüfusu düşünüldüğünde bu rakam oldukça az. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de koruyucu ebeveynliğin az olmasının en önemli sebeplerinden birisi insanların koruyucu ebeveynlik ileevlat edinmek arasındaki farkı bilmemeleri ve bu sorumluluğu almak istememeleridir. Koruyucu ebeveyn uygulamasının yeterli reklamının ve şartlarının ne olduğunun Türk halkına yeterli seviyede ulaştırılmaması, toplumun bu konuda eksik kalmasına ve çocuklara yuva olmaktan kaçınmasına neden olmuştur. Oysa çocuk sahibi olamayan fakat bu uygulamadan habersiz bir çok insan bulunmaktadır.

Unutmayın…

Düzenli bir maddi geliriniz varsa, ilkokul diplomasına sahipseniz ve 25 yaşını geçtiyseniz bir çocuğa yuva olmamak için hiçbir nedeniniz yok. Devlet, çocuğun bakımını karşılamanız için size belirli miktarda para yardımı da yapıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra, insanlara bu uygulamanın varlığından bahsedin. Bahsedin ki, aile sıcaklığına muhtaç çocuklara bir yuva olalım.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap