Kirazın Suyundan Çöpüne Kadar Her Şeyinden Faydalanabilirsiniz

Yaz mevsiminin sevilen meyvesi olan kirazın sapı, çekirdeği ve suyu ayrı ayrı dertlere deva olmaktadır. Çıktığı dönemde çok fazla tüketilmesi önerilen kiraz ile bütün bir yıl sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İdrar söktürücü özelliği ile bilinen kiraz, vücut içerisinde depolanan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu sistem ile çeşitli romatizma hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları engellenebilir. 

Kirazın bir diğer önemli özelliği ise kabızlık sorununa çözüm olmasıdır. Cilt yüzeyinde meydana gelen sivilcelerden vücut içinde birikmiş ve rahatsız edici gazların dışarı atılmasına kadar her derde deva olan kiraz, sağlıklı ve dinç görünmenin de anahtarıdır.

Kiraz suyunun cilt üzerinde de besleyici etkileri görülmektedir. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde yaş ilerledikçe oluşan kırışıklıkların giderilmesinde etkili olan su, aynı zamanda yine yaşlılığa ve güneşin istenmeyen etkilerine karşı da olumlu gelişmeler sağlayacaktır. 

Özellikle sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin atılmasında etki gösteren kiraz meyvesi, vücudun hastalıklarla mücadele etme gücünü de artırmaktadır. 

İçinde bulundurduğu fosfor ile sakinleştirici etkisi de bilinen kiraz özellikle gece uykularında zorlanan kişiler için de güzel bir çözüm önerisi oluşturmaktadır. İçecek ve şekerlemelerde çok kullanan kiraz meyvesi özellikle yaz aylarının vazgeçilemeyen sağlıklı gıdasıdır. Uyku döngüsünün düzenlenmesi için beyinde salgılanan melatonin maddesi içeren kiraz yatmadan birkaç saat önce tüketilerek istenen sonucun sağlanmasına yardımcı olabilir.  

Kirazın Bilinmeyen Faydaları

  • Antioksidan bakımından zengin olan meyve vücudu hastalıklara karşı korur ve organlarda oluşan tahribatın en hızlı şekilde iyileşmesini sağlar. Kalsiyum ve demirden zengin olan kiraz, aynı zamanda mineral ve vitamin deposudur. 
  • Yaşla birlikte beyin hücreleri arasındaki iletişimin azalması istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. 
  • Düzenli kiraz tüketimi yaşlılık etkilerinin en alt seviyeler inmesinde önemli fayda sağlamaktadır.

Kilo kontrolü sağlamak isteyenler için sağlıklı bir atıştırmalık olarak düşünülebilecek olan kirasın 100 gramında sadece 60 kalori bulunmaktadır. Sadece bir dilim ekmeğin 80 ila 90 kalori arası olduğu düşünüldüğünde acıkınca yenecek bir avuç kiraz kilo kontrolü üzerinde de istenen etkinin sağlanmasına yarayacaktır.  


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap