Karbonhidrat'a veda ettiren Ketojenik Diyet Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Ketojenik diyet, çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyet türüdür. Bu diyet karbonhidrat tüketimini büyük oranda düşürmeyi böylece bu kesintiyi yağ ile tamamlamayı sağlar. Karbonhidrattaki bu azalma vücuttaki ketoz ismi verilen maddeyi, metobolik duruma getirir. Metobolik fazda vücut enerji alabilmek için yağ yakma konusunda inanılmaz bir istekle çalışır hale gelmektedir. Bu doğrultuda vücut yağı, karaciğerde beyne enerji sağlayan ketonlar haline çevirmeye başlar.

KETOJENİK DİYETTE NELER TÜKETİLİR ?

KETOJENİK DİYET LİSTESİ: Tereyağı, yumurta, kuruyemişler, düşük karbonhidratlı sebzeler, fındık, peynir, krema, avokado yağı, sağlıklı bitki ve baharatlar ile yapılan diyet listesidir.

KETOJENİK DİYET TÜRLERİ 

Standart Ketojenik Diyet: Orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyet olarak değerlendirilir. Bu diyette %75 yağ %20 protein ve sadece % 5 karbonhidrat bulunmaktadır

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Standart ketojenik diyete benzer, fakat daha fazla protein içerir. Çoğu zaman %60 yağ, %35 protein ve %5 karbonhidrat şeklinde ilerlemektedir.

Döngüsel KETOJENİK Diyet: Yüksek: Bu tip ketojenik diyet karbonhidrat dönemleri ile ketojenik günlerin birleşimiyle oluşur. 2 fazla karbonhidrat gününün ardından, kişilerin 5 ketojenik gün yapması gerekmektedir.

Hedefli ketojenik diyet: Antrenmanlar eşliğinde diyete karbonhidrat eklemeyi sağlayan beslenme biçimidir.

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Daha fazla protein içerir. Genellikle %60 yağ %35 protein %5 karbonhidrattır. Sadece standart ve yüksek proteinli ketojenik diyetler üstüne düşülerek çalışılmış ve yoğun olarak devam etmiştir. Döngüsel yada hedefe yönelik ketojenik diyetler, daha üst düzey ve ileri yöntemler olup genellemeye göre bakacak olursak vücut geliştirme ile uğraşan sporcular veya herhangi bir spor dalıyla uğraşan sporcular tarafından kullanılmaktadır. Onlar tarafından tavsiye edildiği gözler önüne konulmuştur.Genellikle insanlar standart ketojenik diyet tavsiye edip ve kendilerince bu yöntemi denemektedirler. Ki bu diyet türünün daha etkili olduğunu düşünmelerinden kaynaklı olan bir durum söz konusudur.  Ancak aynı prensiplere sahip olduğu ve genele göre hesapladığımızda bir çoğu diğer versiyonlar içinde geçerli olduğu gözler önüne serilmiştir.

KETOJENİK DİYET FAYDALARI 

20’nin üstündeki bilimsel çalışmalar doğrultusunda ketojenik diyetin diyabet, epilepsi, kanser, alzheimer gibi hastalıklara fayda sağlayacağı ve bu hastalıklar için önlem olduğu görülmüştür. Ketojenik diyet kilo kaybına ve hastalıkları minumum seviyeye indirmede etkili bir beslenme yoludur.Yapılan araştırmalar ve yoğun çalışmalara göre ketojenik diyet normal diyet programı yapan insanlara göre 2.2 kat daha yoğun kilo kaybı sağladığı gözlemlenmiştir. Akademik çalışmalarda, bu diyeti yapan insanların Diabetes UK  tarafından önerilen diyete nazaran 3 kat daha etkili olduğu gözlemlenmiş ve bu doğrultu onaylanmıştır. Aslında araştırmalar ve bilimsel çalışmalar bu diyetin çok az yağlı diyete göre çok daha faydalı olduğunu ispatlamaktadır. Bu diyet o kadar sıkıdır ki, kalori ve yiyecek tüketimini saymadan rahatlıkla kilo kaybına gidebilir ve istediğiniz sonuçlara bu yoldan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca açlık hissi yaşayamayacağınız da garanti edilmektedir. 

Ketojenik Diyetle Yardımcı Olacak Tavsiye Ürünler

Ketojenik diyetin ekojen ketonalar ile desteklenmesi yada hindistan cevizi yağı gibi tüketim malzemelerinin tüketiminin çoğaltırılması, düşük karbonhidrat kulanılmazsa bile keton oranlarını yükseltir. Ayrıca karbonhidrat tüketimiyle doğru orantıda olduğu için bu açıdan sıkıntı yaratacak bir durum ortaya çıkmaz. Tipik ketojeni diyetlerde az miktar karbonhidrat alımından dolayı birçok kez keton üretimine ve çoğalmasına neden olur. Bu durum sadece yüksek keton seviyeleri hedefleniyorsa, kişiler için uygundur. Diyet ekojen ketonlarla da desteklenebilir. Ya da daha aşırı karbonhidrat alımına sahip mct ketojenik diyet uygulanabilir. Bu doğrultuda kendine sistemli bir yol çizerek planladığı yolda adımlar atabilir.

Ketojenik diyette yardımcı olacak bazı besin takviyeleri ekojen ketonlar, magnezyum, mct, omega 3, d vitamini, elektrolit takviyeleri, hindistan cevizi yağı, kafein, mineral destekleri, bcaa, kreatin monohidrat, beta alanin olmak üzere listeleyebiliriz.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap