Pratik Kağıtta Pastırma Tarifi Nasıl Yapılır?
Pratik Kağıtta Pastırma Tarifi Nasıl Yapılır? Şimdi sıra bu muhteşem fenomenin malzemelerini sizlere açıklamaya geldi. Malzemelerin eksiksiz olması, lezzetin miktarını bir tık...
 • 4-6 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

 • Bir miktar yağlı kağıt
 • 1-2 adet domates
 • 4-5 dal maydanozun yaprağı
 • Optimal olarak kaşar rendesi
 • 6-7 dilim pastırma
 • 3 adet sivri biber
 • 1-2 tane ince olarak kesilmiş limon dilimi
 • 3 tatlı kaşığı tereyağı

Pratik Kağıtta Pastırma Tarifi Nasıl Yapılır?

Şimdi sıra bu muhteşem fenomenin malzemelerini sizlere açıklamaya geldi. Malzemelerin eksiksiz olması, lezzetin miktarını bir tık artıracaktır. Bu yüzden bu malzemeleri tamamlamaya çalışmalısınız. Aşağıda ilgili malzemelere ulaşabilirsiniz.

Malzemeler eksiksiz olarak temin edildiğinde, ortaya güzel bir fenomeni çıkaracaksınız. Listeyi incelerseniz malzemelerin son derece az olduğunu görürsünüz. Şimdi dilerseniz yazıda bir sonraki aşama olan tarife geçebilirsiniz.

Kuşkusuz kağıtta pastırma tarifi birçok insanın ulaşmaya çalıştığı tariflerden birisidir. Çünkü eşsiz lezzeti ile insanları kendisine hayran bırakan bir yemektir. Hele ki söz konusu pastırma olunca, yemeğin lezzeti iki kat artıyor.

Kağıtta pastırma tahmin edildiği üzere, Kayseri çıkışlı bir yemektir. Pastırmalarıyla ünlü Kayseri'den böyle bir yemek çıkması son derece doğaldır. Kesinlikle şaşırmamak gerekiyor. Kağıtta pastırma genel itibariyle 20 ile 25 dakika arasında pişirme süresine sahiptir. Bunun yanında, 10 dakika kadar da hazırlama aşaması vardır. Yani toplamda 30-35 dakika sonra sizleri harika bir fenomen bekliyor. Bu damak tadınıza hitap eden yemeği kendiniz yapabilirsiniz. Sanıldığı gibi zor bir yapım aşaması yoktur. Sadece gerekli malzemeleri temin etmeniz yapım için yeterlidir.

Kağıtta Pastırma Nedir?

Kağıtta pastırmanın daha önce de belirtildiği gibi, Kayseri'ye özgü fenomen olduğundan bahsedilmiştir. Yapımı eğer doğru şeyler yapılırsa oldukça kolaydır. Hem evde hem de restoranlarda en iyi Kayseri şehrinde yapımı olur. Bu aslında çok normal bir durumdur. Nasıl Konya'nın etli ekmeği en iyi Konya'da üretiliyorsa, bu Kayseri içinde böyledir. Kayseri'de kağıtta pastırma hem evlerde hem de restoranlarda itina ile yapılır. Özellikle restoranlarda deneyimli ustalar tarafından özel üretim pastırmalar ile yapılıyor. Bu pastırmalar da özel çiftliklerdeki hayvanlardan sağlanıyor. Bunu yanında bu yemek, bir takım malzemelerin yan yana gelmesiyle oluşuyor. Malzemelerin eşsiz kombini sizlere Kayseri'nin ünlü yemeğini ortaya çıkarıyor. Üstelik tüm malzemeler her bireyin rahatlıkla alabileceği malzemelerdir. Bütçe sarsan bir durum kesinlikle yoktur.

Tüm Yönleriyle Kağıtta Pastırma Tarifi

Tarifin tüm yönleriyle uygulanması son derece basittir. Daha önce de belirtildiği gibi, siz sadece malzemelerin teminini sağlamalısınız. Biraz da bilgi ile ortaya çok o bir manzara çıkacaktır. Kağıtta pastırma tarifi şu şekildedir;

 • 190-200 dereceye kadar fırınınızı ısıtın.
 • Maydanozları yıkayın ve yaprakları koparıp kaba koyun.
 • Mümkünse biberleri en ince şekilde doğrayınız.
 • 1-2 adet domatesi yemeklik şeklinde doğrayınız.
 • Limonu yıkayın ve 1-2 dilimi bir kaba koyun.
 • Hazırladığınız yağlı kağıdı tezgaha seriniz.
 • Doğradığınız domateslerin bir kısmını yağlı kağıdın ortasına yerleştirin.
 • Yine doğranmış olan biberlerin bir kısmını domateslerin üzerine koyun.
 • Biberlerin üstüne de maydanoz yapraklarını ekleyin.
 • Şimdi sırada limon dilimleri var. Limon dilimlerini maydanoz yapraklarının üstüne yerleştirin.
 • Pastırmaları da bu karışımın üstüne dilediğiniz gibi koyunuz.
 • Şimdi bir tekrar daha yapıyorsunuz. Biber, domates, limon ve maydanozun geri kalanını aynı sıra ile yerleştiriniz.
 • 3 tatlı kaşığı tereyağını küçük küçük doğrayınız ve karışımın üzerine atınız.
 • Yağlı kağıdı dikkatlice malzemelerin dağılmasını önleyerek kapatın.
 • 20-25 dakika fırında pişirin. Sıcak olarak yemeye özen gösterin. Afiyet olsun.

Tüm işlemler sonunda, sizde Kayseri'nin ünlü yemeğini yeme şansına sahip olacaksınız. Sizleri yapım aşamasında zorlayacak herhangi birşey kesinlikle yoktur. Tekrardan afiyet olsun.

Kağıtta Pastırma Tarifi Maliyetli Mi?

Herşeyden önce şunu belirtmek gerekiyor ki pastırmanın miktarı arttıkça maliyet artışı normaldir. Çünkü pastırmanın ne kadar özel ve mükemmel bir tadımı olduğunu bilmeyen yoktur. Bunun yanında, pastırmanın doğal islemlerden sonra son halini aldığını belirtmek gerekiyor. Bu da normal olarak fiyatına yansıyor. Bu yüzden eğer sadece kendinize bu yemeği yapıyorsanız maliyeti azaltırsınız. Eğer ailenize veya arkadaşlarınıza da yapıyorsanız, maliyetin artacağı aşikârdır. Tabiki fazla maliyetlerden söz edilmiyor sadece diğer etlere oranla biraz fazla ödeyebilirsiniz. Tereyağ, domates, biber gibi malzemeler ise son derece ekonomik malzemelerdir. Her bütçeden birey diğer malzemeleri rahatlıkla alabilir. Bu harika yiyeceği sadece tatmak istiyorsanız fazla fiyatlara bakmamanız önemle tavsiye olunur. Çünkü bir daha bu kadar güzel bir yiyeceği yiyemeyebilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi Herkesin Yapabileceği Birşey Mi?

Aslına bakarsanız, yapabilmek için çok fazla bilgi birikimine ve yeteneğe gerek yoktur. Birazcık yemek yapabilme bilgisiyle bile sizde kendi pastırmanızı yapabilirsiniz. Bu yiyecek biraz da fast food yiyecek tarzına giriyor. Hamburger, tost, pizza gibi yapması ve yemesi fazlasıyla çabuk olan bir yiyecektir. Bunun dışında ortalama özelliklerde bir fırınınız varsa işiniz oldukça kolaylaşır. Çünkü 190-200 derecelere rahatlıkla çıkabilen sorunsuz bir fırın yemeğin yapılışı için gereklidir. Fırınınız bu sıcaklığı kaldırıyorsa, geriye sadece biraz yetenek biraz da malzemeler kalıyor. Bu aşamadan sonra acil bir işiniz varsa çabukça pastırmanızı yapabilir ve yiyebilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi İçin Pastırma Nasıl Seçilmelidir?

Tarifte kullanacağınız pastırmalar mümkünse belli bir kalitede olmalıdır. Bu da birazcık pahalı olabilir. Elbette ki şu anda pastırmaların fiyatları biraz yüksektir. Fakat lezzeti yüksek bir yiyecek istiyorsanız bu kesinlikle olmalıdır. Eğer merdiven altı üretim bir pastırmayı alırsanız, istenmeyen sonuçlar olabilir. Bu pastırmalar, görünüşte pastırmaya benzerler. Fiyat olarak da gayet ucuzdurlar. Nitekim içeriklerinde gerçek pastırmaların içeriklerinde olan hiçbir şey yoktur. Tamamı ile katkı maddelerinden oluşurlar. Hatta çoğu zaman içlerinde et bile olmuyor. Ayrıca sağlığınızı tehdit edecek birçok madde bu ürünlerde oluyor. Bu yüzden fiyat bakımından elverişli diye, kalitesiz pastırmalara yönelmemek gerekiyor. Piyasada çok kaliteli markalar vardır. Buralardan satın alımlarınızı yapabilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi İçin Folyo Mu Yoksa Kağıt Mı Kullanmalı?

İnternette birçok mecrada tariflerde, alüminyum folyo malzeme olarak sunuluyor. Bu da 6-7 adet miktarlarında oluyor. Fakat uzmanların ifade ettiğine göre alüminyum folyo son derece zararlıdır. Hâlbuki geçmiş zamanlarda birçok kimsenin annesi veya kendisi folyoları kullanıyordu. Yapılan son araştırmalarda, alüminyum folyoların son derece zararlı olduğu kanıtlandı. Bu yüzden mümkünse bu yapılan yemekte kağıt kullanmak gerekiyor. Folyoyu kullanıyorsanız bile soğuk yemeklerde kullanınız. Bu tarifteki yiyeceğin yapımında asla folyoyu kullanmayınız. Fırından çıkarıp folyonun içine konulan pastırmanın sıcaklığı, folyonun çözülmesine yol açacak. Folyodaki maddelerde maalesef vücuda geçecektir. Bu yüzden kağıdı sağlığınız için kullanmalısınız.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap