İstiridye Mantarı Yemeği Nasıl Yapılır?
İstiridye Mantarı Yemeği Nasıl Yapılır? İstiridye mantarı nedir? İstiridye mantarı bir diğer adıyla kavak mantarı olarak da bilinir. Türkiye'nin farklı noktalarında kayın...
 • 3-4 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

 • Yarım kilo iri doğranmış istiridye mantarı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 diş ezilmiş sarımsak
 • 4 dal taze kekik
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

İstiridye Mantarı Yemeği Nasıl Yapılır?

İstiridye mantarı nedir?

İstiridye mantarı bir diğer adıyla kavak mantarı olarak da bilinir. Türkiye'nin farklı noktalarında kayın mantarı, yaprak mantarı, ağaç mantarı, karakulak mantarı gibi isimlerle de anılır. Şekli şapkaya ya da istiridye kabuğuna benzediği için bu isimle anılan istiridye mantarı, genelde kavak ağaçlarının altında yetiştiği için bu isimle de anılır. Tadının ete benzemesi hasebiyle, genellikle vegan beslenen insanlar arasında yaygın olarak tüketilir. Bazı vegan restoranları, "vegan kokoreç" adıyla servis ettikleri ürünleri istiridye mantarından üretirler. Aynı zamanda istiridye mantarının toksin atıcı özelliği sebebiyle, alternatif tıptaki kullanım alanları artmıştır.

İstiridye mantarı doğal olarak mı yetişir?

Türkiye'de mantar yetiştiriciliği özellikle son yıllarda oldukça arttı. Çünkü mantarlar doğal ortamlarında yetişebildiği gibi, artık mantar çadırları ya da mantar seralarında da yetiştirilebiliyorlar. İstiridye mantarını doğal ortamının dışında yetiştirebilmek için mantar kompostu denen bir yan ürüne ihtiyaç vardır. Mantar kompostu canlı bir organizmadır ve mantarın sera ortamında yetişebilmesi için ihtiyaç duyduğu şeydir.

Mantar kompostunu oluşturabilmek için kullanılabilecek pek çok madde bulunur. Bunlardan ilki at. gübresidir. At gübresi başta azot olmak üzere daha pek çok değerli mineral içerir. Tabii at gübresinin içindeki minerallerle birlikte, gübresinden faydalanılacak olan atın neyle beslendiğine kadar pek çok şeyin önemi vardır. Örneğin atın ot yemiş olması, protein açısından gübreyi değerli kılar. Eğer kompost sentetik ortamda hazırlanacaksa, o zaman işin içine lignin, selüloz ve hemiselüloz gibi maddeler girer. Genellikle mantar kompostu için üretilen ticari gübreler bu maddeleri içerir. Bunların dışında kullanılan gübreler şunlardır:

 • Tavuk gübresi
 • Koyun gübresi
 • Pamuk tohumu küspesi
 • Fındıkkabuğu artıkları
 • Beyaz lahana artıkları

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra büyükçe bir tavayı ocağa alın. Zeytinyağını ekleyip irice doğradığınız mantarlarla birlikte soteleyin. Mantarlar önce suyunu salacak, sonra da çekecektir. Mantarlar suyunu salıp çektikten sonra limon suyunu ve ezilmiş sarımsakları da ekleyip bir süre daha pişirmeye devam edin. Limon suyunun ve sarımsağın tadının mantara iyice geçmesi yemeğinizi daha da lezzetli hale getirecektir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra tereyağını, tuzunu, pul biberini ve kekiği de ekleyip ocağın altını kapatın ve yemeğinizi dinlenmeye bırakın. İstiridye mantarını sıcağı sıcağına yemektense, 15-20 dakika kadar bekledikten sonra servis etmeniz yemeğinizi daha lezzeti hale getirir.

İstiridye mantarının yemek tarifi bu şekilde. Bu istiridye mantarı ile yapabileceğiniz yemeklerin sadece bir örneği. Biraz araştırma yaparak daha başka tarifler de bulabilirsiniz.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap