İki Ayda 6 Kilo Verdiren Diyet

Son yıllarda özellikle düzensiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkan kilo problemi, insanların hem sağlığını olumsuz yönde etkilemekte hem de görüntü açısından kendimizi kötü hissetmemize neden olmaktadır. Herkes fit, güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak ister. Ancak sağlıklı bir şekilde diyet yaparak kilo veren insanların sayısı oldukça azdır. Ya da diyete başlayarak ertesi gün diyet programını uygulayamayan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Diyet yaparken hem zorlanmadan hem sağlıklı bir şekilde günlük hayatınıza devam ederek fazla kilolarınızdan kurtulmanız aslında mümkündür. Yemek yiyerek, en önemlisi aç kalmadan yemek yiyerek iki ayda çok rahat bir şekilde 6 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz. Peki bu diyette neler tüketmeli, ne kadar su içmeliyiz?

Bu diyette en önemli özellik öğünlerden ev yoğurdunu asla çıkarmamaktır. Sabah kahvaltısı, ara öğünler ve ana öğünlerde mutlaka ev yoğurdu olmak zorundadır. Ev yoğurdu hem bağışıklığı güçlü tutar hem de içindeki yararlı bakteriler sayesinde vücudun yağ yakmasına önemli ölçüde yardımcı olur. 

-Sabah 

Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta: Yumurtayı haşladıktan sonra küçük parçalara bölüp ev yoğurdu ile karıştırın. Biraz tuz ekleyebilirsiniz. Kahvaltıda yumurta tok tutar, ev yoğurdu da sindirim organlarının sabah saatlerinde harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu menünün yanına isteğe bağlı olarak bir tam ceviz, üç beş tane fındık veya buna benzer enerji kaynakları tüketilebilir. 

-Ara Öğünler

Ara öğünlerde yine olmazma olmazımız ev yoğurdudur. Ara öğünler için evinizde mutlaka kuru kayısı, kuru üzüm, fındık, ceviz, badem bulundurmalısınız. Çünkü sizi aç bırakmayacak öğünlerin temelinde bu besinler bulunmaktadır. Peki bu besinleri nasıl tüketeceğiz?

Ceviz, badem, fındık (isteğe bağlı olarak değişebilir) blendır ile öğütülür. Kuru kayısı ve kuru üzüm küçük parçalar halinde karıştırılır ve ev yoğurdu ilave edilir. Ara öğünlerde bu karışım tüketilerek bağışıklık güçlendirilir, enerji alınır ve gün tok olarak geçirilir. Çalışanlar da bu karışımı sabahtan hazırlayarak iş yerinde gün içinde aç hissettiklerinde tüketebilirler. 

Ara öğünlerde tüketilebilecek bir diğer besin de çorbadır. Herhangi bir türde az yağlı çorba türü ve tabii ki yanında mutlaka bir kase ev yoğurdu ara öğün olarak tüketilebilir. Çorba tokluk hissi yaratan bir besin türüdür. Midede doygunluk hissi yaratmaktadır. 

-Akşam

Akşam yemeklerinde en vazgeçilmez besin salatadır. Tek başına havuç, marul, birkaç tane mısır, dereotu, biber, taze soğan gibi sebzelerden oluşan doğal nar ekşisili, az yağlı ve az tuzlu bir salata tüketilebilir. Buna ek olarak ızgara veya yağsız tavada pişmiş herhangi bir et türü salataya eşlik edebilir. Akşam yemeğinde salata yerine ev yoğurdu da tüketilebilir. 

Tüm bunların yanında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ekmeğin asla tüketilmemesidir. Çok az şeker tüketilebilir. Bol bol su içilmesi de en önemli diğer şarttır. Günde en az 3 litre su içilmesi, hem tokluk hissinin sağlanmasına hem de yağ yakımına destek olması açısından çok önemlidir.  

Ayrıca filtre kahve, Türk kahvesi gibi kahve türleri de şekersiz ve sade olarak istenildiği kadar tüketilebilir. Su yerine sade soda da tercih edilebilir. 

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap