Herkesin Korkulu Rüyası! Varis Neden Olur ?

Varis neden olur? Sorusuna birçok insan cevap aramaktadır. Günümüzde her insan çalışma hayatında aktif olduğu için bu hastalığın daha sık görülmesine sebep olmuştur. Varis ilk olarak nedir? Sorusundan başlayalım ; genellikle ellili yaşlarda görülen ama günümüzde genç kişilerde sıklıkla karşılaşılan, çok fazla ayakta duran ve kilolu olan kişilerde toplardamarın genişlemesiyle oluşan şişlik ya da morluklardır. 

İlk olarak varisler küçük bir kılcal damar şeklinde oluşur. Zamanla bu kılcal damarlar büyüyerek kişilerin genelde bacak ve bileklerinde zorluklar ve ağrılara neden olur. Erken vakitte önem alınırsa tedavi vardır. Her varisin türüne ve şekline göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Önlem alınmadığında damarların yırtılmasına neden olabilir. Böyle bir rahatsızlığa sahipseniz bir uzmana başvurmalısınız.

Varis neden olur? Varisler kişilerin ağrı, şişkinlik, kaşıntı, kramplar yaşamasına neden olabilir. Ayrıca varisler görüntüsünden dolayı kişileri psikolojik olarak etkileyebilecek bir hastalıktır. Varis oluşan damar kırmızı , mor karışımı bir renk alır ve şişer.

Varisler; aşırı kilo alımına bağlı olarak, kullanılan doğum kontrol hapları, gebelik , uzun yolculuklarda hareketsiz kalmaya bağlı olarak, hamam, aşırı güneşlenme gibi durumlar oluşmasına ve artmasına neden olur.

Varis olup olmadığını nasıl anlarsınız; bileklerinde ya da bacaklarınızda kılcal damarlar varsa, ayak bileklerinde şişkinlik ve morluk, ayak bileğinde kuruluk ve kaşıntı, bacaklarda uyuşukluk, bacaklarda morluk bunlardan biri varsa varis başlangıcı vardır. 

Varis görülme olasılığı kadınlarda yüzde 4 oranında fazladır. Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların baldır kasları çalışmadığı için varisi tetikleyici bir etken olarak görülür.

Varis Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Varis neden olur? Bacaklarınızda varis oluşmuşsa ilk olarak uzmana başvurulmalıdır. Çeşitli varis yöntemleri mevcuttur. Varisli damarın çıkarılma yöntemi iyileşmenizin uzun zaman alacağı bir yöntemdir. Köpük yöntemi de damarın içine köpük verilir ama yeniden varis olma olasılığı yüksek olan tedavidir. 

Lazer tedavisi, damar içine ışın göndererek varisli damar yakılır. Radyofrekans yöntemi ise, damar içine radyo dalgası gönderir ve damarı yakarak tedavi edilir. Bu yöntemler hastanelerde günü birlik yaptırabileceğiniz tedavilerdir.

Varis Nasıl Önlenir?

  • Varis oluşmaması için oluşan varislerin tedavisinden sonra yeniden oluşmaması için yapmanız gereken önlemler şunlardır;
  • Günlük hayatınızda yürüyüş, bisiklet sürmek gibi faaliyetleri ekleyerek başlayabilirsiniz.
  • Uzun süre ayakta durulmamalı ya da tamamen hareketsiz bir yaşamdan çıkmalısınız.
  • Ayakta uzun süre kalıyorsanız günlük olarak ayaklarınızı havaya kaldırarak dinlendirebilirsiniz.
  • Sıcak olan hamam, sauna gibi yerlerde fazla kalmamalısınız.
  • Soğuk suyla masaj yapmalısınız bu sayede varislerin şişmesini engellersiniz.
  • Aşırı kilonuz varsa bunu normal kilo değerine indirmelisiniz.
  • Dar giysi tercihlerinizden biraz uzaklaşmalısınız.
  • Sürekli topuklu ayakkabı giymeye ara vermelisiniz, aralıklarla giymeyi tercih etmelisiniz.
  • Varis çorabı da giyerek varislerden kurtulmak mümkündür.

Kılcal Varis Neden Olur?

Varis neden olur ? varislerin bir çeşidi ve ilk başlangıç kısmı diyebileceğimiz kılcal damarlar ilk olarak küçük küçük kırmızı ya da mor renkli örümcek ağı gibi bacaklarımızda ve bileklerimizde oluşan varis çeşitleridir. 

Kılcal damarlar, bacağın bir yere sert şekilde çarpması, bacak üstüne atma, sıcak suyla duş olma, gibi nedenlerle oluşan ince yapılı varistir. Görüntü olarak insanları rahatsız edebilecek bir varis türüdür. Kılcal varisten tedavilerle kurtulabilirsiniz. 

Retiküler Varis Nedir?

Ciltte hafif bir çıkıntı olan varis türüdür. Çapı 1-4 mm  arasında olan varistir. Renkleri koyu yeşil ya da mordur.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap