Havluların kokması nasıl geçer ?

Havlulardaki küf kokusu sebebiyle havluların kokması nasıl geçer sorusu sıklıkla sorulmakta. Çoğu insan sorunun kaynağını bilemediği için havluları tekrar tekrar aynı yöntemle yıkamak zorunda kalıyor.

Her insan kullandığı havlunun temiz olmasını ister. Koku sorunu genellikle pis bir havludan kaynaklanmıyor. Havlular düzenli olarak kullanıldıkları için nemli olarak bırakılıyor. Nem içerisinde küf oluşumu başladığı için havlular kokmaya başlıyor. Bunun dışında iyi bir şekilde ve zamanında kurutulmayan havlularda da koku meydana gelmektedir. Rutubet, ev duvarlarında meydana geldiğinde ilerleyen evrelerinde nasıl sağlığa zararlı ise havlularda da aynı durum geçerli. "Ben zaten yıkadım, sadece kokuyor" deyip aşağıdaki yöntemleri uygulamaktan geri durmayın.  

Havlularınızı Bu Şekilde Yıkayın

Havluların kokması nasıl geçer sorusunun yanıtı aşağıdaki maddelerde. Havlular güzel kokması için tüm maddeleri uygulamaya gayret edin. 

Sirkeyle Havlu Yıkamak

Havluların kokması sirkeyle yıkadığınızda son bulabilir. Sirke hem sağlık hem de temizlik alanında sıklıkla kullanılır. Çamaşırlarınızın iyice temizlenmesi ve kokuların gitmesi için sirke tercih edebilirsiniz. Ancak sirkeden tam yararlanabilmek için doğal ev yapımı sirke kullanmaya çalışın. Sirkeyle havlularınızı aşağıdaki gibi yıkayabilirsiniz. 1. Büyük bir leğenin içerisine kötü kokan havlularınızı koyun. Ardından 1 bardak sirkeyi havluların üzerinde güzelce gezdirin.2. Sirkenin tam yayılması ve iyice nüfuz etmesi için leğenin son noktasına kadar ılık su doldurun. Doldurduktan sonra 1 saat kadar bekleyin.3. 1 saatin ardından çamaşır makinesine havlularınızı atın. Kullandığınız ölçüde deterjanı ve 1 bardak sirkeyi ekleyin ve yıkamayı başlatın.4. Havlulardaki ıslaklığın iyice gitmesi için mümkünse bir kez daha sıkma yaptırın.5. Havluları makineden çıkarttıktan sonra güneşli hava ise direkt çamaşır ipine asın. Eğer güneş yoksa bir kurutucu ile hızlıca kurutun. Hala havlular kokuyor ise sorununuz çamaşır makineniz ile alakalı olabilir.  

Sorun Çamaşır Makinesinde Olabilir

Çamaşır makineleri rutubet kokusuna sebep olabilmektedir. Bu kötü kokunun sebebi birden fazla sorundan kaynaklanıyor olabilir. Kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Ancak çözülemediği takdirde teknik servisten destek almanız önerilir. Havluların kötü kokması sirkeyle geçmediyse, çamaşır makinenizin temizlenmesi için aşağıdaki yöntemleri uygulayın;1. Yukarıdaki sirkeyle yıkama yöntemini yapmadan önce makinenizi boş çalıştırın. Boş çalıştırırken sirke ve deterjan ilave etmeyi unutmayın. Ayrıca mümkünse en sıcak ve uzun programda çalıştırın.2. Çamaşır makinelerindeki körük lastiği bazen kötü kokuya sebep olabiliyor. Bu nedenle körük lastiğini sabunlu suyla temizleyin. Eğer temizlemek zor olacaksa değiştirme yoluna gidin.3. Deterjan bölmelerini koklayın, eğer kötü koku buradan geliyorsa hemen sökün ve temizleyin. Bölmeleri çıkartmak mümkün değilse sabunlu bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Çıkartabiliyorsanız sabunlu su ile fırçalayarak temizleyin.4. Tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen havlular kötü kokmaya devam ediyorsa, teknik servisi arayın. Havluların kokması nasıl geçer sorusunun kısa yanıtı, "nemden kurtulduğunuzda geçer". Ne kadar iyi yıkama şartlarına sahip olursanız olun iyi kurutulmayan havlular tekrar kötü kokmaya başlar. Havluların güzel kokması için yıkamadan hemen sonra mutlaka kurutmaya çalışın.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap