Hamilelikte Yorgunluk ve Halsizlikle Mücadele Etmenin Yolları

Hamilelik sırasında daha fazla uyumak isteyebilir veya kanepede oturup hiçbir şey yapmadan dakikalarca oturduğunuzu fark edebilirsiniz. Hatta iyi bir uykudan sonra bile kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Peki, bunun için endişelenmeli misiniz? Pek sayılmaz… Hamilelikte yorgunluk ve halsizlik durumları yaygın olarak görülür ve endişelenecek bir durum değildir. Birkaç yaşam tarzı değişikliği ile yorgunluğun üstesinden gelmeniz mümkün. Hamilelikte yorgunluğa nelerin neden olduğunu ve bununla başa çıkmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz!

Yorgunluk Hamileliğin Belirtisi Mi?

Uzmanlara göre yorgunluk, hamileliğin erken bir belirtisidir. Kadınlar, özellikle ilk trimesterde vücutta meydana gelen psikolojik ve fizyolojik değişiklikler sebebiyle enerji kaybına uğrayabilir. Yorgunluk, tek başına bir hamilelik belirtisi değildir ve genellikle ruh hali değişiklikleri, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi semptomlarla birlikte görülür. Hamilelikte yorgunluk, ikinci trimesterde de olabilir ya da olmayabilir. Fakat hamileliğin son döneminde kadınların daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.

Hamilelikte Yorgunluğa Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Yorgunluğun nedenleri, bir üç aylık dönemden diğerine göre değişiklik gösterir. Hamilelikte yorgunluk, dönemlere göre şu sebeplerden kaynaklanır:

İlk Üç Aylık Dönem

Hormonal değişiklikler: Hamile kaldığınızda hormonlar sık olarak yükselir ve düşer. Progesteron, ilk trimesterde hızla yükselen gebelik hormonlarından biridir. Bu, genellikle hamileliğinizin ilk aşamalarında sizi enerjisiz bırakabilir.

Kan hacminde artış: Hamilelik sırasında kan hacminde artış olur. Böylece plasenta ve fetüs için daha fazla kan akışı meydana gelir. Tüm bunlar kendinizi halsiz ve enerjisiz hissetmenizi tetikleyebilir.

Anemi: Düşük demir seviyeleri ve vücudunuzda çok az kırmızı kan hücresinin olması, hamilelikte yorgunluk hallerine yol açabilir.

İkinci Üç Aylık Dönem

Sık idrara çıkma: Hamilelerin çoğu ikinci trimesterde sık idrara çıkma problemi yaşar. Bu, onların uyku döngülerini bozar, enerji seviyelerini düşürür ve yorgunluğu artırır.

Üçüncü Üç Aylık Dönem

Vücut ağırlığı: Üçüncü trimesterde bir kadının aktivite intoleransı artar. Rahim genişler ve fetüs gelişir. Böylece rutin işlerin bile yapılması zor hale gelir. Bu faktörler nedeniyle anne adayı kendisini halsiz ve enerjisiz hissedebilir.

Artan beslenme talepleri: Büyüyen fetüs daha fazla beslenme gerektirir. Bu, gebeliğin son üç ayında anneyi kolayca yorabilir.

Diğerleri: Hamilelikte yorgunluk, son üç aylık dönemde başka faktörlerden de kaynaklanabilir. Bunlar arasında metabolizma artışı, stres, ağrı, uykusuzluk en yaygın olanlarıdır.

Hamilelikte Yorgunlukla Başa Çıkma Yolları

Yaşam tarzınızda bazı ufak değişiklikler yapmak, enerji seviyenizi yükselmenize yardımcı olacaktır. Böylece hamilelik dönemini bedenen ve ruhen daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Enerji seviyenizi yükseltmek için şu uygulamaları yaşam biçimi haline getirmeyi deneyebilirsiniz:

  • Yürüme veya esneme hareketleri gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Yoga ve meditasyon da sizin için harika bir seçenek.
  • Gündüzleri şekerleme yaparak, hamilelikte yorgunluk ile başa çıkmayı kolaylaştırabilirsiniz.
  • Vücudunuzun enerji seviyesini korumak için dengeli bir beslenme düzeni uygulamalısınız. Ayrıca bol miktarda su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.
  • Faaliyetlerinizi öncelik sırasına göre planlayın. Gerekli olmayan ve sizi strese sokacak etkinliklerden uzak kalmaya çalışın.
  • Karnınız büyüdüğü için uyumakta zorlanıyorsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirin veya uyku yastığı kullanın.
  • Sağlıksız yiyeceklerden ve kafeinden kaçının. Bunun yerine sağlıklı beslenmeye odaklanın. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa, bunlardan uzak durmanız önemli bir konu.
  • Hamilelikte yorgunluk yaşadığınız zamanlarda vücudunuzu dinleyin. Uyumaya ihtiyacınız varsa uyuyun. Atıştırmalık yemek istiyorsanız, bir şeyler tüketin. Kendinizi, yapabileceğinizden daha fazlası için zorlamayın. Yeteri kadar dinlenmek, hamilelikte yorgunluğu yönetmek için iyi bir uygulamadır. Bu nedenle, gün için dinlenmeye özen gösterin.

Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap