Güneş Yanığının Sebep Olduğu Rahatsızlıklar

Yaz ayları kapıda ve eminim ki herkes güneş ışığının büyülü güzelliğini bekliyordur. Fakat bu heyecanı yaşarken yapılan yanlışlarda ardı sıra gelebiliyor. Yüzerken, uzanırken veya yürürken aşırı güneş ışığına maruz kalmak yarar yerine zarar verebiliyor. Bu nedenle mutlaka bilinçli şekilde hareket edilmesi sağlık açısından destekleyicidir. Öyleyse güneş ışığının sebep olduğu rahatsızlıklar nelerdir? Birlikte göz atalım.

Güneş Işığı Önemi 

Güneş ışığı tabii ki çok önemlidir. Hayatın en önemli vitamini onda bulunuyor. Bu vitamin bilindiği üzere D vitaminidir ve kemikler için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra D vitamini vücut sağlığı bakımından da oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi, vücut direnci, kemik sağlığı ve enerji verme gibi durumları üstlenir.

Güneş Işığı Zararları

Güneş ışığının zararları, yararları kadar oldukça fazladır. Bilinçsizce güneşlenen bir kişi yanığa sebep olabilir ve bu yanık ileri ki zamanlarda cilt kanserine dönüşebilir. Ayrıca alerji, ten rengi değişimi ve kahverengi lekeler de vücutta oluşabilir. Ayrıca DNA hasarlarına yol açacak kadar sıkıntılar da gerçekleştirebilir. 

Güneş Yanığının Sebep Olduğu Rahatsızlıklar 

Çocukluk döneminde bile geçirilen güneş yanığı problemi daha sonra karşınıza deri kanseri olarak çıkabiliyor. Özellikle bebeklik döneminde hafif dereceli yanık bile yaşanmaması çok ciddi derecede önemlidir. Güneş yanığı rahatsızlıklarını şöyle sıralayalım:

  • Alerjiler.
  • Cilt kanserleri.
  • Derinin hızlı şekilde yaşlanması.
  • Hücrelerde DNA bozukluğu.
  • Vitiligo rahatsızlığı.
  • Romatizma rahatsızlıkları.
  • Sedef hastalığı.

Ayrıca vücutta fazla leke oluşması gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Güneş Işınlarından Korunmak

Güneş ışınlarının yakıcılığından korunmak için mutlaka saat 10 ile 16 arasında sokağa çıkılmaması doğrudur. Ayrıca vücudun açık yerlerine yüksek faktörlü krem kullanılması, şapka takılması ve güneş gözlüğünün takılması da korunmak açısından çok önemlidir. Spor faaliyetlerinizi güneş yeni doğarken veya batarken yapmanızda fayda olacaktır.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap