Göz Kuruluğunun 5 Sebebi ve Rahatlatma Önerileri

Bu yazımızda göz kuruluğunun en çok rastlanan 5 nedeni ve tedavisi hakkında bilgi veriyoruz. Görmenin, insanlar için hayati önemde olduğu inkar edilemez. Göz kuruması Dünya üzerinde yaşayan pek çok insanın sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Kuru ve tahriş olmuş gözler nedeni ile problem yaşanmasını birden fazla sebebi vardır.

Yaş

Seneler geçtikçe bireylerin göz kuruluğu yaşama ihtimali yükselir. 50 Yaşından sonra bireylerin görmesinin gittikçe kötüleştiği, gözün sık sık kaşındığı, tahriş olduğu ve kuruduğu bilinen bir gerçektir. 50 Yaş sonrası bu tip sorunlarla daha çok karşılaşılmaktadır.

Bu konuda temel neden, yaşla beraber göz kuruluğuna sebep olabilecek çeşitli hastalıkların da gelişmesidir.  Söz gelimi Diabetes Mellitus ya da romatizma gibi hastalıklar göz kurumasına sebep olabilir. Kadınlarda menopoz döneminde yaşanan hormon değişiklikleri de göz kuruması sebebi olabilir.

Kontak Lens Kullanımı

Hasarlı kontak lens kullanılması, kontak lenslerin yanlış kullanılması, lenslerin gerekli bakımının yapılmaması ya da kullanılan kontak lens solüsyonuna bireyin alerjisi olması nedeni ile gözleriniz kurur ve tahriş olur.

Polen ve toz gibi alerjenler de zaman zaman lensin altında toplanabilir. Bu da gözünüzün tahriş olmasına ve kaşınmasına yol açar. Eğer kontak lens kullanırken, gözlerinizde kuruma ve tahriş yaşarsanız, tahriş geçinceye kadar gözlük kullanmanız önerilir.

Çok Fazla Ekrana Bakmak

Her gün birkaç saat ya da daha fazla bilgisayar ekranına bakmak da göz kuruması sebebi olabilir. Bir süre bilgisayara baktıktan sonra, telefon ekranına ya da tablete geçiş yapılması da gözünüz üzerinde olumsuz etkide bulunur. Bu durum sadece gözlerinizi tahriş etmekle kalmaz, aynı zamanda çok ağır bir sorun olan küme baş ağrısına da sebep olabilir. Küme baş ağrısı göz yorgunluğundan kaynaklanabilir.

Uzun süre ekrana bakılması gözün uzun süre kırpılmamasına sebep olur. Bu nedenle gözün üzerini   kaplayan  gözyaşı tabakası hızlı bir şekilde buharlaşır. Bunun için ekrana bakma süresini azaltmak iyi bir çözüm olabilir. Ekrana bakarak uzun süre çalışılması gereken durumlarda, belli zaman aralıkları ile çalışmaya ara vererek, gözlerinizi dinlendirin.

Yaşanan Ortam Koşulları

Yaşanılan çevre koşullarının göz sağlığı üzerine önemli etkisi vardır. Ortamda klima kullanılması, yaşanan alanda temiz havanın olmaması, ortam havasının nemsiz olması, gözlerinizin kuruması üzerine etkilidir.

Bu durum daha çok klimanın sıklıkla ve uzun süre açıldığı sıcak yaz aylarında yaşanır. Havada bulunan polenler, tozlar vb. çeşitli kirlilik etmenleri gözlerde ağırlaşmaya yol açar. Bu yüzden kalabalık bir şehirlerde yaşayanlar sıklıkla göz kuruluğu yaşar.

Saman nezlesi mevsiminde de gözyaşı kanalına giren polen ve toz parçaları gözlerde kaşıntıya yol açar.

Kuru Gözlerde Altta Yatan Sağlık Sorunu

İnsanların göz kuruluğundan uzun süre rahatsız olması bazen önemli sağlık sorunlarına işaret edebilir.   Bu sorunlardan bazıları şunlardır:

  • Blefarit,
  • Sjogen sendromu
  • Lupus

Kuru göz rahatsızlığınızı ihmal etmeden bir doktora göstermenizde yarar vardır. Doktor sorunun kökenine inerek, doğru tedavi seçeneklerini önerir.

Kuru Gözleri Rahatlatma Yöntemleri

Göz kuruluğunu azalmak için alınabilecek bazı önlemler vardır Bunlar şunlardır:

  • Bilgisayar ekranına bakma süresinin sınırlandırılması, uzun süreli ekrana bakılarak yapılması gereken çalışmalarda belli aralıklarla mola verilmesi,
  • Gözlere sık sık dokunmamak, gözleri ovalamamak gerekir. Kuru gözler ovalanma isteği oluşturur. Gözleri ovalamak gözleri rahatlatmaz tam tersine, daha fazla hasar görmesine sebep olur.
  • Kuru ve ağrıyan göz kapaklarını ve kirpikleri ılık suya yıkamak, göze yerleşen yabancı toz parçacıklarını uzaklaştırarak, gözü rahatlatabilir.
  • Toplu taşıma araçları ile bir yerden bir yere seyahat edildikten sonra, gözlerin ılık suyla yıkanması ve iyice temizlenmesi çok yararlıdır.
  • Göz damlası kullanmak, göz sağlığını korumak ve gözleri nemlendirerek sağlıklı tutmak için en iyi yollardan birdir. Bu konuda gözlerinizi olabildiğince uzun süre nemli tutan göz damlalarını tercih edin.

Bütün bunlar yapıldığı halde gözlerde rahatlama olmazsa göz doktorundan randevu alarak kontrole gitmelisiniz.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap