Geleneksel Lezzet: Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır?
Geleneksel Lezzet: Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır? Mısır ekmeği yaygın olarak Karadeniz bölgesinde yapılan yöresel bir ekmek çeşididir. Karadeniz bölgesinde restoranlarda normal ekmeğin...
  • 4-6 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 2 su bardağı dolusu mısır unu
  • 2 çorba kaşığı süt
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı dolu dolu yoğurt
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz
  • 2 silme tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Kıvama gelinceye kadar eklenecek sıcak su(Kaynamış suya biraz soğuk su eklenir.)

Geleneksel Lezzet: Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Mısır ekmeği yaygın olarak Karadeniz bölgesinde yapılan yöresel bir ekmek çeşididir. Karadeniz bölgesinde restoranlarda normal ekmeğin yanında servis edilir. Her mevsim yenilebileceği gibi daha çok kış mevsiminde tercih edilir. Mısır unuyla yapılan mısır ekmeği güzel ve yöresel bir tat sunmaktadır.

Çok sağlıklı bir besindir. Evde kolayca yapabileceğimiz gibi satışa sunulan bölgelerde fırınlardan satın alabiliriz. Mısır ekmeği hem tek başına hem de kahvaltılıkların yanına çok özel bir yiyecektir. Genel olarak karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Fakat diğer ekmek çeşitlerine göre daha fazla proteini içerisinde bulundurmaktadır.

Malzemeleri hazırladıktan sonra mısır ununu eliyoruz. Elenen mısır ununun içerisine su hariç tüm malzemeleri ekliyoruz. Eklenen bütün malzemeleri önce homojen olacak şekilde karıştırıyoruz. Daha sonra yavaş yavaş su ekleyerek oluşan hamurun kulak memesi kıvamına gelmesine dikkat edip hamurumuzu yoğuruyoruz. Önceden yağladığımız tepsiye hamurumuzu döküyoruz.

Fırına atmadan önce tepsideki hamuru bekleterek güzelce dinlendirmemiz gerekmektedir. Bu şekilde dinlenen hamurumuzu önceden 200 derecede ısıtılmış fırına koyup 20-25 dakika sonra sıcaklık 180 dereceye düşürülür. Böyle yapmak mısır ekmeğinin güzelce pişmesini sağlar. Daha sonra ekmeğin altının ve üstünün tam kızardığından emin olduğumuzda fırından çıkartıyoruz. Soğuyan mısır ekmeği dilimlenerek servis edilir. Mısır ekmeği Karadeniz bölgesinde yoğurtla beraber servis edilerek yenir.

Mısır Ekmeği Faydaları

Mısır ekmeği mısır unundan yapıldığı için mısırın içerisinde bulunan bol derece potasyumu da içerisinde barındırır. Mısırın 100 gramında 68 kalori bulunur ve bu şekilde enerjimizi dengeleyecek bir besindir. Bu yöresel ekmek çeşidinin içerisinde çok faydalı lifler bulunmaktadır. Ayrıca mısır ekmeği içerisinde mısır yağı bulunur. Mısır yağının kolesterol seviyesini dengelediği bilinmektedir. Mısır yağı cilt içinde çok faydalı bir bileşendir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap