Fırında Hindi Fileto Tarifi ve Yapılışı
Fırında Hindi Fileto Tarifi ve Yapılışı Meksika mutfağına ait olduğu sanılan fileto, etin kemik olmadan ülkemizde lokum olarak adlandırılan bölümünden yapılır. Fileto kemiksiz...
  • 4-5 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • Yarım kilogram kemiksiz hindi bonfile
  • 5 adet orta ve ya büyük boy patates
  • zeytinyağı
  • kekik
  • karabiber
  • kırmızı toz biber
  • pul biber
  • tuz

Fırında Hindi Fileto Tarifi ve Yapılışı

Meksika mutfağına ait olduğu sanılan fileto, etin kemik olmadan ülkemizde lokum olarak adlandırılan bölümünden yapılır. Fileto kemiksiz bir et olduğu için yemesinin kolaylığının yanında aynı zamanda besin değeri oldukça yüksek bir ettir. Filetonun en önemli özelliği ise oldukça lezzetli olmasıdır. Fileto genel olarak ince servis edilen bir et yemeği olduğu için genelde tavada ya da ızgarada pişirilir. Fakat daha kalın olan fileto tavada pişme sorunu yaşayacağı ve yine ızgarada da içinin çiğ kalma olasılığı olduğu için zaman zaman fırında da tercih edilir. Fırında yapılan filetonun yanında mutlaka yapılacak olan filetonun fırına girmeden önce mühürlenmesine dikkat edilir çünkü eğer fileto tavada mühürlemeden fırına atılırsa et suyunu salar ve lezzeti dağılır. Mühürlenmiş fileto yemeklerinde ise bu problem ortadan kalkarak et suyunu salmaz ve etin suyu mührün altında kalır. Fırında yapılan et fileto yemekleri genellikle hindi etinden tercih edilir. Bunun nedeni hindi etindeki kemiksiz bölümlerin boyut olarak bu yemeğe oldukça uygun olmasıdır.

Fırında hindi fileto nasıl yapılır?

Fileto kimilerine göre lezzeti ve kemiksiz olması bakımından et yemenin en cazip ve güzel hallerinden birisidir. Fırında et fileto yemeğinin yemek tarifi bakımından en önemli püf noktası etin pişirilmeden önce zeytinyağlı özel bir sos eşliğinde marina edilmesidir. Sos hazırlanırken zeytinyağı ayrı bir karıştırma kabına dökülür. İçerisine kekik, karabiber, pul biber ve tuz eklenir. Baharatları eklenen sos iyice karıştırıldıktan sonra fırına atılacak etin üzerine yedirerek sürülür. Üzerine karışım sürülen etler 2 ile 3 saat arası buzdolabında bekletilir. Buzdolabından pişmek için çıkarılan etler kızgın bir tavada suyunu tepsiye bırakmaması için kısa bir süre pişirilir. Daha sonra patatesler tek tek soyulup iri iri doğranır. Doğranan patatesler için bir karışım hazırlanır. Bu karışım etlerin üzerine sürülen karışımla aynı malzemelerden yapılsa bile baharatları biraz daha fazla eklenir. Bunların ardından bir fırın tepsisi iyice yağlanır. Yağlanan fırın tepsisinin üzerine bekletilmiş olan et ve patatesler eklenir. Tepsi önceden 200 derece ısıtılmış olan fırına koyularak pişirilir. 200 derecede yaklaşık 30 ile 35 dakika arası pişen etler fırından çıkarılır. Fırından çıkarılan etler servise hazırlanır.

Fırında et fileto nasıl servis edilir?

Fırında et fileto isteğe bağlı olarak farklı şekillerde servis edilebilir. Genel olarak fırında pişirilen et fileto yemeği geniş bir tabakta servis edilirken zaman zaman sofraya direk tepsiyle de getirilebilir. Tabakta servis edilen fırında et fileto yemeğinin yanına tercihen pirinç veya bulgur pilavı yapılabilir. Pilav ve et fileto yemeklerinin yanında yoğurt tercih edilebilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap