Fırında Ciğer Tarifi ve Yapılışı
Fırında Ciğer Tarifi ve Yapılışı Ciğer hayvanın en yumuşak ve en lezzetli bölümlerinden bir tanesidir. Kimi insan ciğerin gerek tadını gerekse de bir organ oluşunu...
 • 4-6 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

 • 500 gram kuzu ciğeri
 • 2 dış sarımsak
 • yaklaşık 2 ile 3 kaşık zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 adet soğan
 • 1 adet haşlanmış patates
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon

Fırında Ciğer Tarifi ve Yapılışı

Ciğer hayvanın en yumuşak ve en lezzetli bölümlerinden bir tanesidir. Kimi insan ciğerin gerek tadını gerekse de bir organ oluşunu beğenmeyip ciğer yemeyi sevmez. Fakat kimisi de ciğer yemeyi et yemekten daha çok sever. Ciğer de tam olarak böyledir aslında seveni çok severken sevmeyeni ise ciğerden nefret eder. Ciğer yapılırken yanında kullanılan meyve ve sebzeler de zevklere göre çeşitlilik göstermektedir. Ama ciğer yemeği yapılırken asil önemli olan pişirilecek olan ciğerin kesilirken kullanılan boyutları ve elbette ki pişirilirken kullanılacak olan tekniktir. Tavada ve yüksek ateşte pişirilen ciğerim yanına genellikle küp şeklinde kesilmiş patatesler kullanılırken tavada pişirilen ciğerin özelliği dışının çıtır olmasıdır. Fırında pişirilen ciğerin ise en önemli özelliği yumuşak ve oldukça sulu olmasıdır. Bunun yanında orta ateşte uzun süre yanında sebze ve meyvelerle piştiği için onların da tadını almasıdır. Ciğer ülkemizde genellikle Şanlıurfa bölgesinde kullanılsa da genel olarak her yörede bulunur.

Fırında ciğer yemeği yapımı tarifi

Fırında ciğer yemeği yemek tarifi olarak oldukça basit bir tarif olsa bile sebze ve meyvelerin doğranışı ve yemeğin pişme süresi bakımından oldukça teknik bir yemektir. Fırında ciğer yemeği yapılırken öncelikli olarak yapılması gereken şey kullanılacak olan ciğerlerin zarlarının çıkartılıp iyice yıkanmasıdır. Zarları çıkartılıp iyice yıkanan ciğerler iri parçalar halinde kesilir. Sonrasında soğanlar iri halkalar halinde doğranır. Soğanların doğranma işleminden sonra sarımsaklar ince ince kıyılır. Tüm bu işlemlerden sonra Fırında ciğer yapımında kullanılacak olan patatesler iri küpler şeklinde doğranır. Hemen ardından doğranan soğan, sarımsak, patates ve ciğerler ve zeytinyağı bir karıştırma kabına koyularak iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi yapıldıktan sonra karışıma diğer malzemelerde eklendikten sonra bir süre daha karıştırılır. Önceden bir süre ısıtılmış fırın tepsisinin üzerine bir pişirme kâğıdı serilir. Pişirme kâğıdı serildikten sonra tepsinin üzerine hazırlanmış olan karışım dökülerek tepsinin her tarafına iyice dağıtılır. Sonrasında tepsinin üzerine bir pişirme kâğıdı daha serilerek hava almayacak şekilde zarf biçiminde kapatılır. Fırın tepsisine yerleştirilip önceden 180 ile 200 derece arası ısıtılmış fırına koyulur. Yaklaşık 30 dakika pişirilir.

Fırında ciğer yemeği servis

Fırında ciğer yemeği genellikle servis edilirken tepsiyle direk olarak masaya getirilir. Ama tercihe bağlı olarak derin tabaklarla da servis edildiği görülmüştür. Fırında ciğer yemeği tavada yapılmış ciğer gibi yanında patates kızartması ile de servis edilebilir ama zaten yemeğin içinde patates bulunduğu için genellikle sade olarak servis edilir. Yanına tercihen pirinç pilavı yapılabilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap