Fincanlarda Oluşan Kurumuş Çay ve Kahve Lekelerine Çözüm

Fincanda çay veya kahve içtikten sonra kalan kısmını boşaltmaz ve fincanı hemen yıkamazsanız dibinde kalan içecek fincanınızın leke olmasına neden olacaktır. Çöp diye attığınız sağlıklı malzemeler ile detaylı bir fincan temizliği yapmaya hazır mısınız?

Yedikten sonra attığınız elma, portakal veya limon kabuklarına bir miktar tuz ekerek fincanlarınızın iç kısmını ovalayabilirsiniz. Hem mis kokacak hem de parlayacak olan fincanlar bu şekilde sağlıklı bir şekilde temizlenecektir. 

Özellikle porselen fincanlarda sorun olan lekeler misafir ağırlarken de başınızı ağrıtabilir. Kolay yöntemler ile temizleyeceğiniz sevdiğiniz fincanlarınızı atmayı aklınızdan bile geçirmeyin. 

  • Ilık ve deterjanlı bir su hazırlayın. 
  • Bu karışımda yıkadığınız bir el havlusunu fincanlarınızın içine yerleştirin ve bir müddet bekleyin. 
  • Ardından çıkardığınız havluları durulayın ve fincanlarınızı da bulaşık makinesinde yıkayarak temizleyin. Farkı göreceksiniz. 

Diş macunu evet yanlış okumadınız diş macunu sıkarak çay ve kahve lekelerinden kurtulabilirsiniz. Lekeli bölgeye sıkacağınız bir parça diş macununu hafif hareketler ve yumuşak bir sünger eşliğinde yapılacak temizlik ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamayı dişlerinizi fırçalarmış gibi eski ve kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla da yapabilirsiniz.

Evde Bulunan Malzemelerle Kusursuz Temizlik

Eczanede satılan gliserin leke temizliği için ideal bir çözümdür. Küçük bir parça pamuğa damlatılacak birkaç küçük gliserin damlası ile lekeli bölgeleri temizleyebilirsiniz. 

Fincanlarda yaşanan leke sorununun bir benzeri de cam bardaklarda görülür. Özellikle bulaşık makinesinde yıkanan bardaklarda oluşacak lekeler büyük sorundur. Bulaşık makinesinde eksilen parlatıcının yarattığı matlık da ayrı bir sıkıntıdır. Bulaşık makinelerinde yaşanan yanlış yerleştirme sorunu malzemeler üzerinde su kalmasına neden olurken bu su birikintisi leke oluşumuna da neden olmaktadır. 

  • Bulaşık makinenize belli aralıklarla çamaşır suyu damlatmanız leke oluşumunu önleyecek basit bir tedbirdir. 
  • Bu uygulamanın ardından yıkanan bulaşıkların ilave durulama yaptırılması önerilmektedir.

Fincan lekelerinde önerilen karbonat, limon, sirke ve diş macunu bardaklar içinde etkili sonuçlar verecektir. Hazır olarak satılan cam parlatma toz veya cilaları da kolay bir şekilde istenmeyen lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kullandığını şebeke suyunun fazla kireçli olması ise cam bardak ve fincanların lekelenmesini neden olabilmektedir. 

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap