Evde Kolayca Noodle Makarnası Nasıl Hazırlanır?
Evde Kolayca Noodle Makarnası Nasıl Hazırlanır? Aslında Noodle Makarnası yemek tarifi çok zor değildir. Bu yumurta ve un hamuru, bir kutudan alacağınızdan çok daha ipeksi, lezzetli bir...
  • 4-6 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 2 su bardağı un
  • 2 büyük yumurta
  • 4 ek büyük yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı (makarna makineniz yoksa elle daha kolay olması için)

Evde Kolayca Noodle Makarnası Nasıl Hazırlanır?

Aslında Noodle Makarnası yemek tarifi çok zor değildir. Bu yumurta ve un hamuru, bir kutudan alacağınızdan çok daha ipeksi, lezzetli bir makarna oluşturacaktır. Bunu yapmak için bir makarna makinesine bile ihtiyacınız yok, ancak size zaman kazandıracaktır. Tamamlandığında ve erişteler pişirildiğinde en iyi tadı verecektir.

Hamur Yapma

1- Tüm Malzemeleri Birleştirmek

Tüm malzemeleri bir araya getirerek başlayınız, oluşturunuz. Bunu başarmanın birkaç yolu vardır:

Bir mutfak robotunda, birleştirmek için birkaç kez vurunuz, ardından yaklaşık 45 saniye işleyiniz.

Bir stand mikserde, düz bir çırpıcı ile 30-60 saniye birleştiriniz. Bir hamur kancası bağlantısına geçiniz ve orta hızda 2 dakika daha karıştırınız.

Elle, bir kâseye un ve tuz ekleyin ve merkezde kuyu oluşturunuz. Yumurtaları ve yumurta sarısını birlikte çırpın, sonra kuyuya dökünüz. Yumuşak bir hamur oluşturana kadar unu bir çatalla yumurtanın içine yavaşça itiniz.

2- Ayarlamaları Yapmak

Un markası, yumurta büyüklüğü ve havadaki nem hamurun tamamını etkiler. Karışım düzgün bir şekilde birleşmiyorsa, tarifi ayarlayınız:

Hamurunuz ıslak ve yapışkan ise, sertleşene kadar bir seferde bir kaşık un eklemelisiniz.

Hamurunuz çok kuruysa, tutulduğunda birleşmez veya parçalanmaz, suyla buğulayın veya parmak uçlarınızla birkaç damla sıçrayın. Küçük çatlaklar için bunu yapmayınız.

3- Elle Yoğurmak

Hamuru unlu bir yüzeye koyunuz. Hamuru, elinizin düzüyle aşağı ve ileri doğru bastırarak yoğurunuz. Hamur pürüzsüz ve sert oluncaya kadar döndürünüz ve tekrarlayınız ve dilimlediğinizde hava kabarcığı görünmeyecektir. Malzemeleri el ile birleştirirseniz bu yaklaşık 10 dakika, mutfak robotu veya mikser kullandıysanız 1-2 dakika sürecektir.

4- Hamuru Bir Saat Dinlendirmek (isteğe bağlı)

Zamanla, nem hamurda daha eşit dağılacaktır. Bu, hamurun taşınmasını kolaylaştıracak ve daha yumuşak, daha az lastikli makarna yapacaktır.

Makarna Şekillendirme

1- Hamuru Bölmek

Hamuru elle bir silindir gibi yuvarlayınız. Silindiri altı eşit parçaya kesiniz. Aşağıdaki adımlar için her seferinde tek parça ile çalışınız.

Unu şu anda kullanmadığınız hamur üzerine serpiniz ve bir havlu veya plastik örtü ile örtünüz.

2- Hamuru Elle Yuvarlamak

Makarna makineniz yoksa bir tezgâh üstü unlayınız ve makarnayı elle yuvarlayınız. Bu biraz kas ve zaman alacaktır, bu yüzden bunu bir fırıncının egzersiz planı olarak düşününüz. Her hamur parçası 15 cm genişliğinde ve 50 cm uzunluğunda bir dikdörtgene yuvarlanmalıdır. İşiniz bittiğinde, parmaklarınızı içinden görebilecek kadar şeffaf olmalıdır.

Ara sıra tezgâhtan kaldırınız. Yapışmayı önlemek için daha fazla unlayınız.

Oklava ne kadar ağır olursa, o kadar hızlı olacaktır.

3- Bunun Yerine Makarna Makinesi Kullanmak

Makarna makinesi size zaman ve emek tasarrufu sağlar, ancak makineyi nasıl doğru kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Makineyi en geniş ayarına getiriniz. Hamuru düz bir dikdörtgene bastırınız ve gönderiniz.

Bir ucunu merkezden, sonra diğerini katlayınız ve üç kat hamur yığını yapınız. Hafifçe unlayınız ve tekrar yuvarlayınız. Çiğneme dokusu eklemek için en az üç kez tekrarlayınız. Makarnanız yırtılırsa bu tekniği tekrarlayınız.

Makineyi biraz daha dar bir ayara getiriniz. Un serpiniz ve hamuru katlamadan gönderiniz. İstenilen kalınlığa ulaşılana kadar (genellikle üçüncü ila son ayar veya daha ileri) giderek daha dar ayarlarla tekrarlayınız.

4- Erişteleri Kesmek

Bir pizza kesici, keskin bir bıçak veya makarna kesme makinesi kullanabilirsiniz. Aynı hamur, her boyutta erişte oluşturmak için kullanılabilir. Makarna yapmak için hamur şeritlerini tüplere katlayınız.

Aktif olarak kesmediğiniz sırada makarna kâğıtlarını balmumu kâğıdı veya mutfak havlusu arasına yerleştiriniz. Bu onların kurumasını önleyecektir.

5- Makarnayı Pişirmek ve Saklamak

Bu hamur en iyi şekilde pişirilir ve kaynar suda sadece 60-120 saniye sürecektir. Uzun süre saklamak istiyorsanız, erişteleri temiz, plastik askılar veya makarna kurutma rafları üzerinde kurutmak için asınız. Gevrek hale gelene kadar kurutun, ardından hava geçirmez bir kapta saklayınız. Kuruduktan sonra birkaç hafta sürmelidir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap