Ergenlikte Çatlakların Önlenmesi: En İyi Diyet ve Cilt Bakımı İpuçları

Ergenlik, başa çıkmanız zor olabilecek birçok fiziksel ve sosyal değişiklikle birlikte gelir. Tüm bu değişiklikler arasında, birçok genç, hızlı kilo alımı veya büyüme hamlesi sonucu ortaya çıkan çatlakları bulur. Ergenlik çağından geçiyorsanız ve çatlakları fark etmeye başladıysanız, yalnız değilsiniz. İyi haber şu ki, çatlak izleri size zarar vermez ve gerçekten de alarm için bir neden değildir. Ne yazık ki, gerçekten kaybolmazlar- görünüşlerini beğenmezseniz kötü haber. Bunları daha az fark edilir hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var, ancak daha ilk başta görünmelerini engelleyebilirseniz daha iyi olur.

1. Çatlak Riskini Azaltma

Sağlıklı kilonuzu korumaya yardımcı olmak için dengeli bir diyet yapın. Ergenlik döneminde vücudunuz değiştiği için hızlı kilo alımı yaygındır. Hormonlarınız zor durumda iken bu istekleri kontrol etmek çok zor olabilir. Taze meyve ve sebzelerin tadına bakmak, daha fazla kilo almanıza neden olmadan sizi tok tutar ve bu da çatlaklara neden olabilir. Önceden kesilmiş meyveleri ve sebzeleri yanınızda bulundurun, böylece aç hissetmeye başladığınızda onları çiğneyebilirsiniz. Daha sağlıklı yiyecekleri nasıl yemek istediğiniz hakkında ebeveynlerinizle konuşun. Yemek planları hazırlamalarına veya yiyecek alışverişi yapmalarına yardım edip edemeyeceğinizi sorun.

Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan yiyecekler alın. Yeşil sebzeler, yağsız etler, sebzeler ve avokado, kollajen gelişimini destekleyen gıdalardır. Cildinizdeki sağlıklı miktarda kollajen, çatlaklara yakalanma olasılığınızı azaltır. Sağlıklı kiloyu korumak önemli olsa da bu gıdalardan bol miktarda yemek ikinci bir savunma hattı sağlayabilir.

Tatlılardan ve gazlı içeceklerden kaçının. Fazla şeker cildinizdeki kollajene zarar verir ve bu da sizi çatlaklara karşı daha duyarlı hale getirir. Ara sıra tatlılar ve gazlı içecekler iyi olsa da kendinizi haftada birkaç kez ile sınırlamaya çalışın. Tatlı yerken az miktarda tüketin. Örneğin, aynı çeşitten tam boy yerine "eğlenceli boyutlu" bir şekerlemeniz olabilir. Ergenlik çağına geldiğinizde, süt içme sıklığınızı da azaltmanız gerekebilir. Vücudunuzun sütteki yağa ihtiyacı yoktur. Ek olarak, bu sivilce çıkmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Gerekirse kilo vermek için yetişkinlerle birlikte çalışın. Fazla kiloluysanız, çatlaklara yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Bununla birlikte, hızlı bir şekilde kilo alırsanız veya verirseniz çatlaklar oluşma olasılığınız da artar. Hevesli diyetler genellikle o kadar kısıtlayıcıdır ki, hızlı bir şekilde kilo vermenize ve ardından aynı hızla hepsini geri almanıza neden olur. Bu diyetler ayrıca tipik olarak ihtiyacınız olan besinleri sağlamaz. Kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bir plan tasarlamak için bir doktor veya beslenme uzmanıyla birlikte çalışın. Anne babanızla ve doktorunuzla kilo verme hedefleriniz hakkında konuşun, böylece güvenli bir şekilde kilo vermek için bir plan geliştirmenize yardımcı olabilirler. Doktora veya diyetisyene en sevdiğiniz yiyecekleri ve yemeyi sevmediğiniz yiyecekleri anlattığınızdan emin olun. Sevdiğiniz şeyleri yerseniz diyetiniz daha başarılı olacaktır.

Susuz kalmamak için bol su için. Sulu cilt, büyüme atakları sırasında aşırı derecede gerilir, bu da çatlaklar olarak bilinen yara izlerine yol açar. Her gün içmeniz gereken belirli su miktarı, yaşınız ne kadar aktif olduğunuz ne kadar uzun olduğunuz ve normalde ne yiyip içtiğiniz gibi bir dizi farklı şeye bağlıdır. Genel olarak, 9-13 yaş arası kızlar en az 9 bardak (2,1 L), erkek çocuklar ise en az 10 fincan (2,4 L) içmelidir. 14-18 yaş arası kızlar en az 10 bardak (2,4 L), erkekler ise en az 14 bardak (3,3 L) içmelidir. Bu çok gibi gelebilir, ancak bu, yiyeceklerden ve diğer içeceklerden aldığınız su da dahil olmak üzere tüm kaynaklardan gelen suyu kapsar. Doktorunuz, kişisel olarak her gün tam olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Centella veya hyaluronik asit içeren bir losyon satın alın. Centella bir bitkidir, hyaluronik asit ise cildimiz tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Bu bileşenlerin bulunduğu losyonları, sağlık ve güzellik ürünlerinin satıldığı her yerde bulabilirsiniz. Aktif bileşen olarak Centella veya hyaluronik asit içeren losyonların çatlakları önlemeye yardımcı olabileceğini öne süren sınırlı araştırma var. Sizin için işe yarayacaklarının bir garantisi olmasa da, bu losyonlar genellikle zararlı değildir, bu yüzden denemekten zarar gelmez. Ayrıca, cildinizdeki kollajeni yeniden oluşturarak çatlakları önlemeye yardımcı olabilecek ve mevcut çatlakların görünümünü azaltabilecek retinoidli bir losyon da deneyebilirsiniz. Ancak retinoidler cildinizi tahriş edebilir. Bu losyonu yalnızca paket talimatlarına göre kullanın ve cildinizin yandığını veya kaşındığını fark ederseniz kullanmayı bırakın.

Bacaklarınıza ve orta bölgenize günlük losyon sürün. En iyi sonuçlar için, cildiniz hala hafif nemliyken duştan veya banyodan çıktıktan sonra her gün losyonu kullanın. Bu, kremin cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Losyonu tüm vücudunuzda kullanmanıza gerek yoktur, sadece gövdeniz ve kalçalarınız gibi çatlaklara daha yatkın bölgeler için kullanılır. Bazı çatlakların görünmeye başladığını fark ettiyseniz, bu alanlara daha fazla dikkat edin. Bu kremler mevcut çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olsa da bir farkı fark etmeniz birkaç hafta sürebilir- sabırlı olun.

2. Mevcut Çatlakları Daha Az Fark Edilir Yapma

Çatlakları kamufle etmek için bronzlaştırıcı losyon sürün. Gerçek bir bronzluk elde etmek (dışarıda veya bronzlaşma yatağında) çatlaklarınızı daha belirgin hale getirecektir. Bununla birlikte, kendi kendine bronzlaştırıcı losyon, lekeler ve cildinizin geri kalanı arasındaki farkı bulanıklaştırarak onları örtmeye yardımcı olabilir. Çatlaklarınızı kapatmak için bronzlaştırıcı losyon kullanmaya başlarsanız, aynı etkiyi korumak için kullanmaya devam etmeniz gerekeceğini unutmayın. Bronzlaşan losyon, çatlaklarınızı yok etmek için hiçbir şey yapmaz.

Çatlaklarınızı vücut makyajıyla kapatmayı deneyin. Sağlık ve güzellik ürünlerinin satıldığı çoğu yerde vücut makyajı bulabilirsiniz. Cilt tonunuza uyan bir gölge arayın. En iyi tonu elde etmek için birden fazla renk tonu almanız ve bunları bir araya getirmeniz gerekebilir. Ardından, makyajı çatlaklarınızın üzerine karıştırın. Vücut makyajı, tere dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle kolayca silinmez. Ancak, üzerine sürtünebilecek herhangi bir giysi giymeden önce kuru olduğundan emin olun. Birkaç saat dışarıda kalacaksan, bir rötuşa ihtiyacın olursa diye yanına biraz makyaj getirmek isteyebilirsin.

Bir dermatologla görüşün. Çatlaklarınızla baş etmekte güçlük çekiyorsanız, bir dermatolog yardımcı olabilir. Dermatologların deneyebileceği bir dizi tedavi vardır ve bunların çoğu zamanla çatlaklarınızın görünümünü azaltır. Dermatolog çatlaklarınızı inceleyecek ve hangi tedavileri önerdiklerini size bildirecektir. Dermatolog tedavileri evde yapabileceğiniz her şeyden daha pahalıdır ve çatlaklarınızın görünümünde büyük bir fark göreceğinize dair hala bir garanti yoktur. Birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir veya dermatolog maksimum sonucu elde etmek için birkaç farklı tedaviyi birleştirmek isteyebilir. Siz ve aileniz ne yapmak istediğinize karar vermeden önce birden fazla dermatologdan fikir almanıza yardımcı olur.

Dermatolojik tedavileri karşılaştırın ve sizin için en iyisini seçin. Yaşınıza, cildinizin durumuna ve çatlaklarınızın ne kadar süredir olduğuna bağlı olarak dermatologlar farklı tedavi türleri önerebilir. Neyi bekleyeceğiniz ve tedavilerin nasıl hissettirdiği hakkında sorular sorun, böylece hangisine gitmek istediğinize karar verebilirsiniz. Size sunulabilecek tedaviler şunları içerir:

2.1. Kimyasal Soyma

Ölü cilt hücrelerini soymak ve yeni cilt üretimini teşvik etmek için cildinize kimyasal (genellikle asidik) bir çözelti uygulanır. Deriniz sırasında ve sonrasında yanma veya kaşıntı hissedebilir. Cildiniz muhtemelen birkaç gün sonra kırmızı olacak ve hafifçe şişecektir.

2.2. Lazer Tedavisi

Yeni cildin büyümesini teşvik etmek için çatlaklarınıza ve etrafındaki cilde odaklanmış ışık uygulanır. Bu, yalnızca bir ay kadar süren yeni çatlaklarda en iyi sonucu verir. Cildiniz birkaç gün sonra kızarabilir veya şişebilir.

2.3. Mikrodermabrazyon

Dermatolog, cildinizi ölü deri hücrelerini temizlemek ve büyümeyi teşvik etmek için pul pul döken minik kristallerle fırçalar. Sırasında rahatsızlık hissedebilir ve daha sonra çiğ veya şişebilir.

2.4. Radyofrekans veya Ultrason

Ses dalgaları ve elektromanyetik darbeler cildinizi daha fazla kollajen üretmesi için uyarır. Cildiniz birkaç gün sonra hafifçe şişmiş görünebilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap