Emziren annelere özel 10 besin tavsiyesi! Sayısız fayda sağlıyorlar

Özellikle yüzyılın salgın hastalığı olarak karşımıza çıkan Covid-19’a karşı kuvvetli bir bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde emziren anneler bir taraftan Covid tehdidinden kendilerini korumaya çalışırken, bir taraftan da ‘Acaba sütüm bebeğime yetiyor mu? Bebeğimi yeterli seviyede emzirebiliyor muyum?’ endişelerine kapılarak bu sorunu çok daha derinden yaşamaktadırlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanları, annelerin büyük bir genelinde, bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar süt üretebildiğini ifade ederken “Hem sütünüzün kalitesini ve miktarını arttırmanın, hem de bağışıklığınızı güçlü bir hale getirmenin en iyi yolu; düzenli beslenmeden ve ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini yeterli oranda tüketmenizde geçiyor” diyor. Bazı besinlerin, içerdiği maddelerle buna katkı sağladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanları, emziren annelere özel olarak 10 besin maddesini önermektedir. Bu besin maddelerine kısaca göz atacak olursak;

Su

Sağlığımız bakımından sayısız faydası olan su, anne sütünü arttırmada da en etkili yol olarak görünmektedir. Anne sütünün yaklaşık olarak yüzde %88’i sudan meydana geliyor. Bu nedenle su, sütün yapısını meydana getirmektedir. Hem kendinizin hem de emzirmiş olduğunuz bebeğinizin sağlığı için en az günde 3 litre su içtiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Vücudunuzu suya doyurabilmek için tek seferde büyük oranda su tüketmek yerine az az ve sık sık su tüketmeyi tercih etmenizi öneririz.

Yulaf

Emziren anneler için sindirimi düzenini sağlayan ve uzun süre tokluk hissi özelliğine sahip olan yulaf; içeriğinde yer alan bitkisel östrojen, betaglukan ve diğer maddeler sayesinde hem anne sütünün artmasına doğrudan katkı sağlıyor, hem de anne sütünün salgılanmasına yardımcı olan hormonların üretilmesine yardımcı oluyor.

Kahvaltılarda yulafı ekmek yerine tüketebilir ya da ara öğünde yoğurdunuzun içine 2 silme yemek kaşığı kadar ekleyerek tüketebilirsiniz.

Somon

Anne sütünün daha besleyici olmasına yardımcı olan ve bağışık sistemini güçlendiren esansiyel yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri ya da EFA bakımından oldukça zengin olan somonu, haftada iki gün yemeklerinize dahil edebilirsiniz. Ancak kızartma yerine buharla pişirilmiş ya da ızgara olarak hazırlanmış olan somonları tüketmenizde fayda var.

Sarımsak-soğan

Yemeklerinize ya da salata, yoğurt gibi besinlere ilave edebileceğiniz soğan ya da sarımsak, süt üretiminin artmasına ve annenin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Ancak sarımsak ve soğan anne sütünün kokusunu ve tadını etkileyebildiği gibi, kimi annelerin çok fazla sayıda sarımsak ve soğanı çiğ olarak tüketmesi bebekte gaza neden olabilmektedir. Bu nedenle sarımsak ve soğanı ölçülü bir şeklide günlük beslenmelerinize ilave edebilirsiniz.

Rezene

Beslenme ve Diyet Uzmanları “Rezene, fitoöstrojen içeriği ile rezenenin kardeşi olan dereotu ile beraber süt üretiminin artmasına yardımcı olan en iyi bitkiler arasında yer almaktadır. 1 çay kaşığı kurutulmuş rezene tohumunu sıcak suda 5 dakika beklettikten sonra günde 2 su bardağı kadar tüketebilirsiniz. Rezenenin en önemli faydası, süte karışarak bebeğe de verilmiş olması ve annede kadar, bebekte de sindirim sorunlarına iyi geldiğini” ifade etmektedir.

Susam

Yüksek seviyede kalsiyum içeriği ve östrojen hormonuna benzeyen özellikler sergilemesi sayesinde anne sütü miktarını da arttırmaktadır. Günde 2 tatlı kaşığı tahini, demirden daha zengin olan pekmezle birlikte tüketebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Mevsiminde yiyebileceğiniz yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum, demir ve folat gibi içerikleri ile güçlü bir mineral kaynağıdır. Bu sebzeler zengin içerikleri sayesinde anne sütü üretimini artırmada büyük fayda sağlıyor. Günlük en az bir porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketimi yapabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeleri buharda pişmiş ya da çiğ şekilde tükettiğiniz zaman onlardan daha fazla yararlanabileceğinizi unutmayın.

Yağlı tohumlar

Beslenme ve Diyet Uzmanları “Fındık, ceviz ya da badem gibi kuruyemişler, vücutta sentezleyemediğimiz ancak bizim için temel olan sağlıklı yağ asitlerini barındırdığı için laktasyon zamanındaki annelerin beslenme listelerinde kesinlikle yer almalıdır. Günlük 2 porsiyon (4 tam ceviz ya da 20 fındık ya da 12-15 arası badem) kadar çiğ olarak listenize ekleyebilirsiniz” diyor.

Hurma

Özellikle selenyum, magnezyum, çinko bakımından besleyici ve zengin bir besin olan hurma süt arttırıcı besin olarak eski dönemlerden beri kullanılmaya devam etmektedir. Annenin tatlı isteğini gidermesi bakımından doğal ve besleyici bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Fakat 100 gr hurmanın 314 kalori içerdiğini unutmamanız gerekir. Bunun için günlük 2 küçük boy hurma tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kurubaklagiller

Yeşil mercimek, fasulye, nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller zengin bitkisel protein kaynakları olmasının yanında içermiş oldukları fitoöstrojenler sayesinde sütün kalite seviyesine büyük katkı sağlayabiliyor. Ancak gaz yapma ihtimalleri oldukça yüksek olduğu için hem annenin hem de bebeğin gaz durumlarına göre tüketmek daha mantıklı olacaktır. Gazın önüne geçmek için kimyon ile pişirebilirsiniz. Haftada 2-3 kez ana yemek olarak yiyebilirsiniz.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap