Doğal Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?
Doğal Üzüm Suyu Nasıl Yapılır? Üzüm en sağlıklı meyvelerden biridir, suyu da en az onun kadar hatta ondan da fazla yarara sahiptir. Yaz-kış rahat rahat içebileceğiniz...
  • 1-2 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • Ne kadarlık yapacaksanız, ona uygun kara üzüm
  • Şeker

Doğal Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Üzüm en sağlıklı meyvelerden biridir, suyu da en az onun kadar hatta ondan da fazla yarara sahiptir. Yaz-kış rahat rahat içebileceğiniz üzüm sularının yapımı da oldukça kolay. Eğer dışarıda satılanlara güvenmiyorsanız ev yapımı, doğal tüketmeniz önerilir. Dışarıda satılanlar içinde kimyasal katkı maddeleri bulunduruyor olabilir.

Bu yüzden her zaman doğaldan yana olunmalıdır. Doğal üzüm suyu tarifi için üzüm suyunu iki türlü yapabilirsiniz. Birinde cam şişe diğerinde plastik şişe kullanabilirsiniz. Cam kavanozu konserve gibi hazırlayabilir ve kışında tüketebilirsiniz.

Direk çıkarıp çözündükten sonra yeni hazırlamış gibi tüketebilirsiniz. Plastik şişeyi de buzluğa atabilirsiniz. Direk yapıp taze taze tüketmek istiyorsanız istediğiniz şişeye, kaba koyabilirsiniz.

Öncelikle üzümleri güzelce yıkayın. Doğal üzüm suyu için doğal üzüm kullanmak gerekir. Eğer üzüm yetiştirme imkanınız varsa çok daha güzel olacaktır. Doğal üzümlerde ilaç varsa mutlaka suda bekletilmelidir. Küçük sinek, böcek olabileceği için bol suda yıkanmalıdır. Eğer çekirdekli olmasını istemiyorsanız ocağa koymadan önce çıkarabilirsiniz.

Bunun için bir tokadan yardım alabilirsiniz. Tokayı sap kısmına sokun ve yavaşça çevirin, çekirdek tokaya takılacaktır. Ardından ocağa konulur ve patlayıp iyice yumuşayana kadar pişirilir. Kaynama esnasında üzümler iyice beyaz beyaz köpükler oluşturur. Pişen üzümler süzülür ve suyu sıkılır.

Bunu isterseniz tülbent veya eski bir bez parçası yardımıyla da yapabilirsiniz. Süzülen suyu tekrar tencereye alın ve üzerine şeker ilave edip 10 dakika daha kaynatın. Şeker koyarken fazla koymamaya dikkat edin, fazlası güzel olmayacaktır. Hazırlık aşamasında yanından çok fazla ayrılmamanız önerilir, çünkü hemen taşabilir ve renginin çıkması oldukça zordur.

Eğer cam kavanoza koyacaksanız kaynar bir şekilde, tıpkı konserve hazırlar gibi koyun ve ağzını sıkıca kapatıp ters çevirin. Bu işlem elinizi yakabilir, bu yüzden koruyucu eldiven giymeyi ihmal etmeyin. Eğer plastik şişeye koyacaksanız soğuduktan sonra koyun, çünkü plastiğe sıcak bir şey konulursa plastiğin zararlı yanı ortaya çıkar.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap