Dibi Tutan Tencereler İçin Temizlik Önerileri

Yemek pişirirken gelen bir telefon sorunların başlangıcı olabilir. Ateşte unutulan yemeğin dibi tutar ve tencerenin tekrar kullanılması zor bir hal alabilir. Evi saran yanık kokusu büyük bir sıkıntı oluştururken asıl sorun yanmış tencerenin nasıl temizleneceğidir. 

Küçük çözümler büyük başarılar elde etmenizi sağlayabilir. 

Her evde bulunan karbonat ve sirke yanan tencerelerin temizliği için güzel bir çözüm olabilir. Bir tatlı kaşığı karbonat ile bir fincan sirkeyi koyduğunuz tencerenizi bir bardak su yardımıyla kaynatın ve su soğuduktan sonra hafif hareketlerle ve bir sünger yardımıyla yanık izlerini çıkartın. Ardından yıkayacağınız tencereniz ilk günkü gibi parlak bir hal alacaktır.

Yeni Fikirler

Farklı bir uygulamada yine herkesin evinde bulunan tablet bulaşık makinesi deterjanı yardımıyla gerçekleştirilebilir. 

  • 1 bardak su koyduğunuz tencerenizin içine 1 tablet deterjan ekleyin. 
  • Suyu kaynatın ve sabaha kadar bekleyin. 
  • Sabah kalktığınızda yanık parçalarının kendi başına kalktığını ve tencerenizin ışıldadığını görebilirsiniz. 

Eğer dibi tutmuş tencereniz emaye kaplı ise o zaman önerimiz bulaşık deterjanından yardım almanız olacak. Süngerle bulaşık yıkarken kullandığınız deterjanı eklediğiniz tencereye biraz su ilave ederek kaynatın ve soğumasını bekleyin. Bir ıspatula yardımıyla sıkıntılı bölgeleri kolayca temizleyebilirsiniz. 

Yaratıcı Temizlik Önerileri

Farklı bir yöntem ise bir ölçü tuza iki ölçü limon suyu koyarak yarım saat sonra nazik bir şekilde ovarak temizlemedir. Tamamı evde bulunan malzemeler eşliğinde yanmış tencerelere çözüm bulunarak tamamen temizlenmesi sağlanabilir. 

  • Temiz tencereler hem güzel ve sağlıklı yemekler yapabilmek hem de düzenli mutfaklar için gereklidir. 
  • Hanımların temizlik tutkuları göz önünde tutulduğunda ise kendi buldukları özel yöntemler ile de temizliklerini yaptıkları gözlemlenebilir. 

Tencerenin çeşidine ve yanığın türüne göre değişiklikler gösterecek uygulamalar ile kısa sürede sorunların üstesinden gelinebilir. Hanımları çok korkutan kirlerden biri de taşmış ve yanmış süt kalıntılarıdır. Her türlü inatçı kirde sirke, tuz ve limon suyundan yararlanarak ideal temizliğe kavuşabilirsiniz.     

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap