Covid 19'a Karşı Sağlığınızı Geliştirmek İçin 2 Basit Yol

Aniden ortaya çıkan sağlık sorunları birden yaşamımızı alt üst edebilir.  Ne yazık ki sağlık problemleri çoğu kez beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarak zamanımızı ve banka hesaplarımızı tüketir. Kronik ağrı ve ıstırap çekmek ileriye dönük umutlarımız üzerinde olumsuz düşünceler geliştirmemize sebep olur. 

Bütün bunların ötesinde var olan iyi haber de insan vücudunun doğuştan çok dayanıklı olduğudur. Vücut kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle sağlık geliştirmek amacı ile günlük yaşam alışkanlıklarınıza birkaç sağlıklı yaşam uygulaması ilave ettiğinizde, genel sağlığınızın günden güne iyileşmesine yardım edersiniz.

Bu yazıda bahsedeceğimiz birkaç adımı birkaç hafta tekrar ettiğinizde, zaten günlük alışkanlıklar edinmiş olursunuz ve bu konudaki uygulamalarda otomatikleşirsiniz.

Sağlığınızı dolayısıyla da yaşam kalitenizi iyileştirmek için hemen bugün yapmaya başlayabileceğiniz 2 değişiklik şunlardır:

  • Yiyeceklerin sağlıklı olmasına dikkat etmek, 
  • Kronik rahatsızlıkları hakkında doktor ile daima temasta olmaktır.

Daha Sağlıklı Yemekler Tüketin

En eski deyimlerden bir tanesi ‘’Yemek İçin Yaşamamalı, Yaşamak İçin Yemeli’’dir. Bu sözün felsefesi olukça basittir. Aslında yemek ilaçtır. Vücudunuzda yetersiz olan mikrobesinleri günlük öğünlerinize eklediğinizde sağlık sorunlarının pek çoğunun tekrarlanmamak üzere ortadan kalktığını görürüsünüz. Yüksek kalorili düşük besin değeri içeren paketli gıdalardan uzaklaşır uzaklaşmaz, kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız. Enerjiniz yükselir.

Besin değeri bakımından değerli yiyecekler tükettiğinizde sağlığınız daha iyi olduğu gibi, hastalıklara yakalanma riskiniz de azalır. Yemeklerinizin daha sağlıklı olması için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

  • Dışarıdan paketlenmiş yiyecekler almak yerine bunları evde kendiniz yapın. Böylece otomatik olarak daha az tuz, daha az şekerli ürünler tüketirsiniz. Üstelik evde yaptığınız yemeklerde doymamış yağlar bulunmaz. Doğal olarak evde ürettiğiniz ürünlere gıda boyaları ve/veya koruyucu maddeler de ilave etmezsiniz.
  • İşlenmiş gıdalar yerine baklagiller, fasulye, meyve, sebze ve kabuklu yemişler gibi daha doğal ürünlere yönelin.
  • Aniden bastıran açılık sancıları sırasında gafil avlanmamak için, evde elinizin altında dama sağlıklı yiyecekler bulundurun.
  • En sevdiğiniz atıştırmalık abur cuburları marketten almayın. Böylece abur cuburların diama evde elinizin altında olmasını önlersiniz.
  • Her gün bolca su için.

Kendi yemeklerinizi kendiniz yapmak amacı ile sağlıklı bir yemek tarifleri kitabı satın alırsanız, kendiniz için besleyici ve lezzetli yemekler hazırlamanın ne kadar keyifli ve kolay olduğunu da fark edersiniz. Ne yemeniz gerektiği konusunda tam olarak karar vermiyorsanız bir beslenme uzmanından randevu alın.

Doktorunuzla Daima Temasta Olun

Sağlıklı beslenme ile koruyucu hekimlik uygulaması yaptığınız halde, sağlık sorunlarınızda yeterli düzelme olmadığın fark ederseniz çok fazla vakit kaybetmeden, doktorunuza danışmalısınız. Yaşadığınız şikayetleri önemsemeyerek ya da eczaneden kendi kendinize aldığınız reçetesiz ilaçlarla problemleri bastırmaya çalışmak, işin sonunda çok daha ciddi problemlerinizin oluşmasına yol açabilir.

Zamanında doktora danışırsanız, küçük sorunların daha kötüye gitmesini önlersiniz. Önemli bir hastalığın erken teşhis edilip, zamanında tedavi edilmesi hastalığın ilerlemesini azaltır. Bu durum ilerleyen yaşamınızda tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu değişiklikler yaratabilir.

Doktorunuza çok güvenmenize rağmen verdiği tedaviyi uyguladığınız halde şikayetlerinizde azalma olmuyorsa, ikinci bir doktora müracaat etmeniz gerekebilir. Her ne kadar günümüzde laboratuvar testleri ve teşhis bilgi teknolojisi çok ilerlemiş olsa da bazı hastalıkların teşhisi halen zordur.

Toplumda seyrek rastlanan hastalıklar çoğu kez çocuklukta ortaya çıkan genetik hastalıklardır. Bunun yanı sıra yetişkinlikte ortaya çıkan nadir rastlanan hastalıklar da vardır Sözgelimi distoni genellikle çocuklukta ya da ergenlikte ortaya çıksa da, yetişkinlerde başlayan türleri ilk kez 20 yaş üzerinde görülebilir.

Özetle söylemek gerekirse, sağlıklı yaşam tarzı sizin daha mutlu ve sağlıklı olmanızı sağlarsa da doktorun müdahale etmesi gereken problemler de olabilir. Küçük sağlık sorunlarını/işaretlerini   önemseyin. Bu tip durumlarda doktorun söylediklerine uymak kalıcı sağlık sorunları üzerine çok olumlu etki yapabilir. Sağlığınızı geliştirmek açısından bu 2 önemli noktayı daima aklınızda bulundurun.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap