Çocuklarınıza Tatlı Bir Sürpriz: Lor Kurabiyesi Nasıl Yapılır?
Çocuklarınıza Tatlı Bir Sürpriz: Lor Kurabiyesi Nasıl Yapılır? Genel olarak çocukların çok beğendiği bir kurabiye çeşidi olan lor kurabiyesi sadece çocuklar tarafından değil diğer insanlar tarafından...
  • 4-5 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 400 gram tatlı ve taze lor peyniri
  • 1.5 su bardağı toz şekeri
  • Bir su bardağından iki parmak kadar eksik ayçiçeği yağı
  • 2 adet yumurtanın sarısı
  • 3.5 su bardağı un
  • Bir paket kabartma tozu
  • Bir paket vanilya

Çocuklarınıza Tatlı Bir Sürpriz: Lor Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Genel olarak çocukların çok beğendiği bir kurabiye çeşidi olan lor kurabiyesi sadece çocuklar tarafından değil diğer insanlar tarafından da oldukça beğenilen ve sık sık yapılan bir kurabiye türüdür.

Tatlı ve taze olan lor peyniri, bir kasenin içine koyulur ve kasede el ile parçalanır. Kaseye koyulan ve el ile parçalanan lor peynirinin üzerine 1.5 su bardağı toz şeker dökülür. Ardından el ile iyice yoğurulur. Bir sonraki adım olarak karışıma 2 adet yumurtanın sarısı eklenir ve tekrar yoğurulur.

Yumurta sarılarının kaseye eklenerek yoğurulmasının ardından yaklaşık olarak bir su bardağının 3/4'ü kadar ayçiçeği yağı eklenir. Bu ekleme işleminden sonra kasedeki malzemeler tekrar tekrar yoğurulur. Ardından sıralı bir şekilde kabartma tozu, vanilya ve 3.5 su bardağı un eklenir. Bu eklentiler, hamurun yumuşak bir hal almasına yardımcı olur.

Bu işlemin ardından hamurdan istenilen büyüklükte parçalar koparılır ve yuvarlağa benzer bir şekil verilir. Önceden ısıtılmış ve 175 dereceye ayarlanmış bir fırında kurabiyenin üstü hafifçe kızarana kadar pişirilir. Hamurdan alınan bu parçanın büyüklüğü ideal olarak bir ceviz büyüklüğündedir. Yine de belirtildiği gibi istenilen büyüklükte parçalar alınarak fırına koyulabilir.

Lor Kurabiyesinin Püf Noktaları Nelerdir?

Yukarıda belirtilen bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterilmesi gerekir. Yaklaşık olarak bir veya iki bardak unun bir kenara koyulup hamurun toparlanabilmesi için azar azar serpiştirilebilir. Hamurun toparlanmaması durumunda azar azar un ilave edilerek hamur kıvamına sokulabilir. İsteğe bağlı bir yöntem olarak; hazırlanan lor peyniri kurabiyelerinin üzerine toz şeker serpiştirilerek bu şekilde fırına verilebilir. Kurabiye hamurunun üzerine hafif nemli bir bez örtülür ve 10 dakika kadar bekletildikten sonra hamur parça parça alınır ve şekillendirilerek fırına gönderilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap