Çocuklarımızı Siber zorbalıktan Nasıl Koruruz?

Siber zorbalık, teknoloji ile yakından ilgilenen ve teknoloji karşısında çok fazla zaman geçiren çocuklar için oldukça riskli bir durumdur. Siber zorba ile karşılaşma ihtimalleri oldukça yüksektir. Peki nedir ve kimdir bu siber zorbalar? Siber zorbalar, internet üzerinden başka kişileri tehdit etme, şantaj yapma, aşağılama, hakaret etme, utandırma, taciz gibi davranışlar sergileyen kişilerdir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile yeni medyada meydana çıkan sosyal medya ortamlarından bu kişilere oldukça rastlanmaktadır.

Siber zorbalar hangi davranışları sergilerler?

Siber zorbalar, sosyal medya platformlarının kimlik gizleme özgürlüğünü kullanarak birçok insana psikolojik şiddet uygulamaktadırlar. Kendi kimlikleri ile kayıt olmadıkları platformlarda, başkalarına hakaret etme, tacizde bulunma, kötü ve argo sözler kullanarak aşağılama, başkasına ait bilgileri, fotoğrafları, videoları paylaşma gibi psikolojik şiddete dayalı davranışlarda bulunmaktadırlar. Araştırmalara göre 10 çocuktan 6’sı siber zorbalığa maruz kalmaktadır. Bunun en büyük nedeni, çocuğun sosyal medya ve internet kullanımının ebeveynler tarafından yeterli seviyede kontrol edilmemesidir. 

Siber zorbalığın etkileri nelerdir? 

Siber zorbalığa maruz kalan çocuklarda; çekingenlik, teknolojik aletleri (telefon, internet vb.) kullandıktan sonrasında ortaya çıkan üzüntü hali, kullandığı sosyal medya platformlarını aileden gizleme çabası, yüz yüze iletişimde sıkıntılar yaşamak, iştahsızlık, uykusuzluk, teknolojiden uzaklaşmak, aile içi iletişimin azalması gibi davranışlar gözlemlenmektedir. Siber zorbalığa maruz kalan bireylerde, depresyon ve stres gibi ruhsal sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman çocukların siber zorbalığa maruz kaldığı için intihara yönlendiği de görülmektedir. 

Ebeveynler, çocuklarına nasıl yardımcı olmalıdır? 

Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kalmaması için öncelikle kullandığı teknolojik araçları ne şekilde kullandığını, medya karşısında nasıl vakit geçirdiği ve ne kadar zaman harcadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kontrolleri düzenli ve sık sık yaparsanız hem siber zorba mağduru olmasını engeller hem de bir zorbalığa maruz kaldıysa çocuğunuz bundan çok büyük yaralar almadan önce önüne geçebilirsiniz. Siber zorbalığa maruz kaldığını fark ettiğiniz çocuğunuza öncelikle bunun onun hatası olmadığını güzel bir dille anlatmalısınız. Çocukların böyle durumlarda en büyük ihtiyacı güven duygusunu hissetmektir. Bu nedenle, onlara güven duygusunu aşılayıp çocuklarınızın bu zorbalığa maruz kaldıkları anda size gelmelerini sağlamalısınız.

Teknoloji kullanımını kısıtlamak, yardımcı olacaktır.

Siber zorbalığa uğrayan çocuklarda en çok gözlemlenen davranış, tekrar zorbadan mesaj gelip gelmediğini kontrol etmesidir. Bu nedenle, çocuğunuzun teknoloji kullanımını mutlaka kontrol altına almasınız. Kullanılan teknolojik materyalleri ortak alanlara koyarak çocuğunuz vakit geçirirken ona yanında olduğunu hissettirmelisiniz. Bilgisayarlara ebeveyn güvenliği sistemi yükleyerek vakit geçirilen internet sitelerini vb. araçları kontrol altına alabilirsiniz. Aile içi iletişimi arttırarak çocuğunuzu kendi isteği ile teknolojiden bir nebze de olsa uzaklaştırabilirsiniz. Beraber geçirilen zamanı arttırmalı, farklı aktiviteler gerçekleştirerek o dünyadan koparmalısınız. 

Çocuğunuz da bir siber zorba olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, siber zorbalık eylemlerini gerçekleştiren bireylerin geçmişte siber zorbalığa uğradığı gözlemlenmektedir. Bazen küçük yaşta çocuklar, şaka ve alay geçmenin zararsız olduğunu düşünerek başkalarına zarar verebilmektedirler. Yukarıda bahsedilen önlemleri almak, yani teknoloji kullanımının denetlenmesi, aile içi iletişimin artması gibi eylemler çocuğunuzun bir siber zorba olmasını engelleyecektir. Her zaman çocuğunuza her insana saygı duyması gerektiğini, özel yaşamın ihlal edilemez bir alan olduğunu ve kimseyi dışlamaması gerektiğini nazik ve özenli bir dille belirtmelisiniz. Çocuklar öncelikle, kendilerine yapılmasını istemedikleri bir davranışı başkalarına yapmamayı öğrenmelidir. 

Siber zorbalığı tespit ettiğiniz anda ihbar etmeniz faydalı olacaktır. ALO 166 siber zorbalık ihbar hattıdır. Güvenliweb ve unicef sayfalarında da siber zorbalık ile ilgili yardım bölümleri bulunmaktadır. 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap