Çocuklarda Uyum ve Davranış Bozuklukları

Yapılan araşırmalara göre, son dönemde çocuklarda uyum ve davranış bozukluklarının çoğaldığı görülmekte.Peki, inatçılık, çekingenlik, kekemelik, tırnak yeme gibi davranışlar sergileyen ve öfkeli çocuğunuza nasıl yaklaşmalısınız?

Çocuklar, kendilerini bağımsız bir birey olarak görmeye başlar.

İnatçılık, çocuklarda çok sık gözlemlenen bir davranıştır. Kız çocuklarında daha erken olmak üzere 3 ila 4 yaş arasında gözlemlenmeye başlanır. Aileler bu inatçılık davranışını normal bir davranış olarak kabul etmelidir. Çocuklar, büyüdükçe kendilerini bağımsız bir birey olarak görmeye başlarlar. Etrafındaki bireylerin isteklerine karşı gelmeye başlarlar. Bunun en büyük nedeni kendilerinin de bir birey olduğunu çevreye kanıtlama isteğidir. Bu yaşlarda inatçılık davranışı gösteren çocuklar, kendi başlarına bir iş yaptıklarında mutlu olurlar. Bu işi gerçekleştirirken engellenmekten hoşnut olmazlar.

Ebeveynler, çocuklarını belirli zamanlarda kendi hallerine bırakmalıdır.

Ebeveynler, çocuklarını sürekli emirler ve yasaklar ile kısıtlamamalıdır. Günün belirli bir bölümünde ona kendi kendine vakit geçirmesi için zaman tanımalıdır. Fakat bu, çocuğu tamamen yalnız bırakmak, istediği her şeyi yapmasına izin vermek anlamına gelmez. Çocukları serbest bırakırken ona müdahale etmeden gözlemlemeye devam edilmelidir. Sizinle inatlaşan çocuğunuza karşı inatla yaklaşmak, olumlu sonuçlar verecek bir davranış biçimi değildir. 

Çekingenlik de inatçılık kadar sık gözlemlenir, çekingenliğe neler sebep olur?

Çekingenlik davranışı, inatçılık davranışının aksine genetik olabilecek bir davranıştır. Bunun dışında, çocuklarda çekingenlik davranışının en önemli faktörlerinden birisi ebeveynlerin ev içerisinde gerçekleştirdiği agresif davranışlardır. Ebeveynler, çocuklarına karşı agresif tutum sergilerler ise bu durum çocuğu içine kapanmasına ve dışarıya karşı çekingenlik göstermesine sebebiyet verir. Ebeveynler, çocuklarına karşı her zaman net davranmalıdır. Bir saniye önce sevdiğiniz çocuğunuza bir saniye sonra bağırmaya başlarsanız bu çelişkili davranışlar çocuğunuzun size olan güven duygusunu yıpratır ve çekingenlik göstermesine neden olur. 

Çekingen ve inatçı çocuklarda tırnak yeme ve kekemelik gözlemlenir.

Kekemelik, her zaman ebeveyn davranışları sonucu ortaya çıkmaz. Fakat, çekingen ve inatçı çocuklarda sıkça gözlemlenen bir sorundur. Çocukların ebeveynleri ile ortak vakit geçirdiği alanlarda güvensizlik yaşaması, korku duygusu kekemelik yaşamalarına sebep vermektedir. Çocuğun kekemeliği üzerinden atabilmes içinde çocukla alay etme, utandırma gibi küçük düşürücü hareketlerden uzak durulmalıdır. Eğer kekemeliği ile ilgili alay edilirse, bu kekemeliğini daha da ilerletebilir. Çocuklar, kekemelik dışında tırnak yeme davranışı da sergiler. Bunu genelde, kıskandıklarında, korktuklarında, çekindiklerinde yaparlar. Bunu çok sık yapıyorlarsa, bulundukları ortamda mutlu olmadığını ve güvensiz olduğunu anlatmak istiyordur. Çocuklar tırnaklarını yiyerek, sevilmeye, güvenmeye ihtiyaçları olduğunu çevresine anlatmaya çalışır. Bu onların olaylara verdiği bir tepkinin sonucudur.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap