Cildinizi Yenileyecek 11 Besin Önerisi

Mevsim geçişlerinde yeni mevsim şartlarına hazırlanan cildimiz yıpranmaktadır. Bunlara bir de günümüzün hastalığı Koronavirüs’e karşı korunma yöntemleri olan maske ve aşırı dezenfektan kullanımı da eklendiğinde cildimizin mutlaka yenilenmeye ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerekir.

Cildimizi yenilemek aslında çok kolaydır. Beslenme biçimimize ve yaşam tarzımıza yapacağımız ufak değişiklikler sağlığımızı düzene sokmakta ve cildimizi yenilememize yardımcı olacaktır.

İşte Cildinizi Yenileyen 11 Besin

1- Avokado

Avokado son dönemlerde herkesin dilinde olan bir meyvedir. Çünkü içerdiği serbest yağ asitleri, A ve C vitaminleri sayesinde iyi bir antioksidandır. Kolay tüketilebilen bir meyve olup, salatalarda, mezelerde, soslarda hatta içeceklerde bile kullanılabilir. Tadını seviyorsanız, sade olarak bile yiyebilirsiniz.

2- Ay çekirdeği

Ay çekirdeğine yağlı yapısı yüzünden kötü gözle bakılsa da, ayarında tüketildiğinde son derece yararlıdır. İçerdiği Linoik asit cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir. Hücresel inflamasyonu azaltır. Günde bir avuç ay çekirdeği yeterlidir. Aşırı tüketiminde cildiniz yağlanacaktır.

3- Yumurta

Protein kaynağı olan yumurta cilt bakımı için olmazsa olmaz besinlerdendir. Kolajen cildin yenilenmesini ve dokuların iyileşmesini sağlar. Sindirilebiliriği yüksek ancak vücuda en yararlı kaliteli protein bulunduran besindir. Günde bir adet tüketilmesinde yarar vardır.

4- Somon Balığı

Hemen hemen her balık omega 3 içerse de, somon balığı en çok omega 3 ve serbest yağ asidi içeren balıklardan biridir. Haftada 2-3 defa yenilen somon balığı cilt hücrelerini besleyerek, onların yenilenmesini sağlar. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur.

5- Ceviz

Omega 3 bakımından zengin besinlerden bir tanesi olup, omega 6’da barındırmaktadır. Cildin sarkmasını önler ve genç kalmasını sağlar. Cevizin yara iyileştirme ve bakteri iltihaplanmasını tedavi etme özelliği de bulunmaktadır.

6- Biber (Kırmızı Biber)

Tüm biberler A ve C vitamini açısından zengindir. Kırmızı biber ise en fazla A ve C vitamini barından biber türüdür. Bu iki vitaminin birleşimi karoten oluşturur. Bu sayede ince derileri, göz çevresindeki ince çizgileri ve kaz ayakalrını azaltır. Hem yemeklerde hem de çiğ olarak bol bol tüketebilirsiniz.

7- Domates

Domates kırmızı rengini likopenden alır. Likopen cildi zararlı güneş ışınlarından koruyan bir maddedir. En çok komateste bulunmaktadır. Domatesi pişirmeniz ve çiğ olarak tüketmeniz bu maddeyi azaltmaz. Salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Salça gibi kurutma yöntemleriyle de tüketebilirsiniz.

8- Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümlerin kabukları resveratrol adı verilen bir bileşik içerir. Resveratroller yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri kısıtlayarak üremelerine engel olur. Günde 20 tane kırmızı üzüm tüketerek, cildinizi yenileyebilirsiniz.

9- Çikolata (Bitter)

Gerçek kakaonun kullanıldığı bitter çikolatalar, doğal bir antioksidan olan flovonaid barındırır. Cildin sıkılaşmasını sağlayan flovonoidler, cildin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu tüketilecek çikolatanın doğal olması, gerçek kakao içermesi ve en az yüzde 70 oranında kakao içermesi gerekmektedir.

10- Zeytinyağı

Fabrikada işlem görmemiş, soğuk sıkım zeytinyağı tekli doymamış yağ asitlerine sahiptir. Bu asitler cildi gereksiz kuruluklardan kurtarır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Hem tüketilerek, hem de yüzeysel olarak sürülerek faydalanabilirsiniz.

11- Doğal Maden Suyu

Maden suları doğal mineral depolarıdır. Hem içilerek hem de sürülerek uygulanabilir. Cildi besler ve tazeler. Tabiki bu yazılanlar sade olanlar için geçerlidir. Meyveli maden sularından uzak durulmalıdır.

Bonus: Kuruyemişler

Kuruyemişler içerdikleri çoklu doymamış yağ asitleri, magnezyum, E vitamini ve B6 vitamini sayesinde doğal bir antioksidan ve detoksifikana dönüşmektedirler. Mümkün olduğu kadar kavrulmadan yani çiğ olarak tüketmekte fayda vardır. Ayrıca yüksek enerji ve yağ içerdiklerinden fazla tüketilmemelidirler.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap