Çayınızın Yanında Çıtır Çıtır Tepsi Böreği Nasıl Yapılır?
Çayınızın Yanında Çıtır Çıtır Tepsi Böreği Nasıl Yapılır? Çayın yanında çok güzel giden yedikçe ağzınızda eriyecek ve iştahınızı açacak olan tepsi böreği, hazır yufkadan kolay bir şekilde...
  • 6-8 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • 4 adet yufka
  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı yoğurt
İç Harcı İçin Malzemeler:
  • 200 gram lor peyniri
  • 200 gram beyaz peynir
  • 1 veya 2 demet maydanoz
Üzeri İçin Malzemeler:
  • Susam veya tercihe göre çörek otu

Çayınızın Yanında Çıtır Çıtır Tepsi Böreği Nasıl Yapılır?

Çayın yanında çok güzel giden yedikçe ağzınızda eriyecek ve iştahınızı açacak olan tepsi böreği, hazır yufkadan kolay bir şekilde arzu ettiğiniz her zaman yapabileceğiniz bir börektir.

İlk olarak böreğin sosu için 2 adet yumurta ve 1 su bardağı sıvı yağ bir kaba alınır ve iyice çırpılır. Daha sonra aynı kabın içerisine 1 su bardağı yoğurt da eklenip iyice karışana kadar tekrar çırpılır. Ardından iç harcı için beyaz peynir ayrı bir kapta bir çatal yardımıyla iyice ezilir ve 200 gramlık lor peyniri de kabın içerisine alınarak iki peynir de birbirleriyle karıştırılır. Karışan peynirlerin içerisine kıyım şeklinde kesilmiş 1 veya 2 demet maydanozu ilave edip karıştırmaya devam edilir. Böreğin iç harcı ve sosu hazırlandıktan sonra fırın tepsisinin üzeri yağlı kağıt ile kaplanır ve yufkalardan bir tane alınarak tepsinin içine kenar kısımları dışarıda kalacak şekilde açılır. Yufkanın üzerine bir fırça yardımıyla hazırlanmış olan sos iyice sürülür. Daha sonra sos sürülmüş yufkanın üzerine bir başka yufka, gelişigüzel serilir.

İkinci yufkanın üzerine de hazırlanmış olan sostan sürülerek aynı işlem tekrarlanır. Fakat bu aşamada önceden hazırlanmış olan harç da sos üzerine her tarafa eşit dağılacak şekilde eklenir. Üçüncü yufka da tepsinin üzerine gelişigüzel yerleştirilir ve sos eklenir. Dördüncü yufkanın üzerine de sos sürülür. Ardından ilk serdiğimiz yufkanın tepsinin dışına taşan kısımları içe doğru gelecek şekilde katlanıp tepsi böreğinin üzeri kapatılır. Ardından kalan sos da yufkanın dış kısmına sürülür. Yufkanın dış kısmına sos sürülmesinin sebebi, tepsi böreği fırına dilimlenmiş olarak gireceğinden yufka aralarının da sosu iyice içerisine çekmesini sağlamaktır.

Hazırlanmış olan yufka eşit dilimler halinde kesilir. Tercihe göre üzeri, çörek otu veya susam ile süslenerek 180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika pişirilir. Sıcacık tepsi böreği servise hazır. Afiyet olsun.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap