Geleneksel Çanak Yemeği Nasıl Yapılır?
Geleneksel Çanak Yemeği Nasıl Yapılır? Çanak için yemek tarifi şu şeklindedir; ilk olarak elimizde bulunan iki adet patlıcanı, iki adet patatesi, bir adet domatesi, kuşbaşı etini,...
  • 4-5 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • İki adet patlıcan
  • İki adet patates
  • Bir adet domates
  • Üç yüz elli gram kuşbaşı et
  • Bir adet kapya biber
  • İki adet yeşilbiber
  • Toz biber, pul biber, kekik, tuz, karabiber,
  • Zeytinyağı, bir yemek kaşığı salça, sarımsak

Geleneksel Çanak Yemeği Nasıl Yapılır?

Çanak için yemek tarifi şu şeklindedir; ilk olarak elimizde bulunan iki adet patlıcanı, iki adet patatesi, bir adet domatesi, kuşbaşı etini, iki adet yeşilbiberi, bir adet kapya biberi hepsi eşit boy olasıya kadar doğranır. Yemeği ister tek bir büyük çanak kullanarak istenilirse de tek porsiyonluk çanaklara yapılabilir.

Hepsi eşit olarak doğranmış olan sebze ve et önce bir tepsiye koyulur. İçerisine zeytinyağı veya isteğe bağlı olarak tereyağı eklenir daha sonra sarımsak küçük küçük doğranarak karışıma eklenir. Bir yemek kaşığı salçanın içerisine bir kase su ilave edilir ve salça çözülene kadar karıştırılır. Hazırlanan bu salçalı karışımın üzerine eklenir.

En son olarak kırmızı toz biber, pul biber, karabiber, tuz, kekik bu baharatlar göz kararı, damak zevkine göre isteğe bağlı olarak eklenir. Elde edilen karışımlar güzelce, bütün lezzetler birbirine geçene kadar yavaş yavaş karıştırılır. Seçilmiş olunan büyük veya tek porsiyonluk güveçlere eşit miktarda koyulur. Yüksek ısıda 220 derecede önceden ısıtılmış fırında iyice pişene kadar 15 /20 dakika aralığında pişirilir. Pişen yemek fırından çıkarıldığında ilk sıcağı çıktıktan sonra servis edilerek yemeye hazır hale getirilir.

Çanak Yemeği Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İslamiyet’in ilk ortaya çıktığı zaman, S.A.V. Muhammet Mustafa efendimiz, peygamber efendimiz döneminde bir sahabe tarafından ortaya çıkarılmış ve bu eşsiz lezzet bu yıllara kadar gelmiştir.

Çanakta Pişirilen Diğer Başlıca Yemekler Nelerdir?

Mutfakta pişirilen en lezzetli yemeklerden biri de şüphesiz çanak yemekleridir.

1. Çanakta tavuklu arpa şehriye pilavı

2. Tavuklu güveç

Çanakta yapılan et yerine tavuk ve sebze koyarak yapılan bir yemektir.

3. Fırında sütlaç

Bu tatlı çoğu kişi için vazgeçilmezdir. Yapılışı ise, önceden pirinçler yumuşayana kadar kaynatılır. Hazır süt veya işlenmemiş süt bir tencerede kaynatılır içerisine pişirilen pirinçler eklenir üzerine nişasta ve vanilya eklenir. Çanaklara yapılan sütlaç eşit şekilde pay edilir. Bir fırın tepsisi alınır ve içerisine su eklenir daha sonra yapılan çanaktaki sütlaçlar su dolu tepsiye koyulur. Önceden ısıtılmış fırına yüksek ısıda, 200 /250 derecede pişirilir. Pişen sütlaç fırından çıkınca soğuması için dolaba koyulur soğuyan sütlacın üzeri istenildiği gibi süslenir ve afiyetle yenilir.

4. Güveçte soslu köfte

El yapımı köfteler hazırlanır. Üzeri için domates ve salçadan sos hazırlanır. Çanaklara eşit şekilde pay edilir her yeri kızarana kadar fırında pişirilir.

5. Güveçte kuru fasülye

Çanağın içerisine etler doğranır, domates doğranır, soğan, sarımsak, baharatlar eklenir. Önceden haşlanan fasulyeler karışıma eklenir üzerine sıcak su koyulup fırında pişirilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap