Çağın Vebası Depresyon ve Belirtileri

Çağımızın en yaygın olan hastalıklarından biri de depresyondur. Bu hastalığa yakalanmanın herhangi bir yaşı bulunmamaktadır. Her yaş grubundan insanın yaşamı boyunca en az bir kere depresyonla başa çıkma hikayelerine şahit oluruz. Bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen depresyon, her dört kişiden birini mutlaka etkisi altına alıyor.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun en belirgin özelliklerinden bir tanesi ruhsal olarak çöküntü halinin olmasıdır. Bu ruhsal çöküntü fiziksel olarak da bireyleri etkilemekte ve yorgunluk hissine neden olmaktadır. Bireyler daha çok yorgun, bitkin, halsiz, olduğu durumundan daha sıkıntılı bir hal alabilmektedirler. Bu durum aslında iç dünyada yaşanan sıkıntıların dışarı yansıma evresidir. 

Bir diğer belirti ise günlük hayatta severek yapılan işlerin daha eziyet haline gelmesi durumudur. Aslında yaşanılan andan zevk alamama, rutine ayak uyduramama gibi belirtiler de bunu destekler niteliktedir. Severek yapılan tüm aktivitelere karşı ilgisizlik baş göstermeye başlar ve bu da kişinin depresyona yakalanma ihtimallerinden bir diğeridir.

Daha çok sıkıntı ve stres durumlarında ortaya çıkan uyku bozuklukları, depresyon durumunda da ortaya çıkmaktadır. Kişi kaygı durumuna gireceğinden uyku bozuklukları, uykusuzluk, uyku düzeninin farklılaşması ve sık sık sıçrayarak uyanmalar olarak gözlemlenebilir. Uyunmayacaksa bile kişinin sürekli yatar halde olması da belirtinin bir özeliğidir. Bu süreçte kişiden kişiye farklılık gösteren çok uyuma ya d hiç uyumama dikkat çekebilir.

Uyku bozukluklarına eşlik eden bir diğer belirti ise iştahın kesilmesi, azalması ya da aşırı artması şeklinde olabilmektedir. Bu da depresyona eşlik eden bir etkidir. Bazı kişilerde aşırı kilo verme gibi sorunla karşılaşılırken, bazı kişilerde kilo artışı olduğu da gözlemlenmiştir. Uyku ve yeme bozukluğunun yol açtığı başka bir etki ise konsantrasyon bozukluğudur. Bu da kişinin rutin işlerini yapmada zorlanması, her zaman yaptığı işin yanlışlara yol açması ile karakterize olabilmektedir. 

Bütün bu belirtilerle birlikte fiziksel yorgunluk ortaya çıkmakta ve bu da psiko-motor bozuklukları karşımıza çıkarmaktadır. Aynı zamanda kişi depresyon aşamasında sürekli kendini suçlu hissetme eğiliminde olabilmektedir. Yaşanacak ya da yaşanmış olan olaylarda suçlu arama ve bu suçu en sonunda kendinde bulma durumu mevcuttur. İleri seviye depresyon belirtileri göz önüne alındığında da kişinin kendine zarar verme düşünceleri ortaya çıkmaktadır. Bu da kişinin kendine olan suçlamalarının yönlendirmesi olabilmektedir. 

Depresyondan Nasıl Kurtulmalı?

Eğer çevrenizde bunun gibi belirtiler dikkat çekiyorsa bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka bir uzmana danışmalı ve profesyonel bir yardım almalısınız. Uzmanlardan alınan destekle birlikte sizlerin de uygulayabileceği durumlar vardır.

Öncelikle tedavi sonucu bir ilaç başlanmışsa mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. İlaçların düzenli kullanımı iyileşme aşaması için önemli bir detay olmaktadır. 3-4 hafta içerisinde düzenli ilaç kullanımı ile kişinin yarar gördüğü gözlemlenecektir. İlaçlar her ne kadar etkili olan baş aktör olsa da tabi ki tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle ekstra olarak psikoterapilere de devam edilmesi uygun bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu şekilde ilaç ve psikoterapi tedavisi gören bireylerin bol bol yürüyüş yapması, sosyal hayata katılımını sağlanması açısından önemlidir.  Depresyon durumu başlı başına yalnız kalma korkusu ve suçlu bulunma korkusundan ileri geldiği için yalnız kalmamakta fayda vardır. 

Açık havada yapılacak yürüyüşler ve arkadaş buluşmaları bu konuda kişilere destek olabilmektedir. Bu yürüyüş ve buluşmalarda kafein çok fazla tüketilmemeli, ilaç kullanımı devam ettiğinden alkolden uzak durulmalıdır. Çevremizde ya da ailemizde bu durumda olan kişiler varsa kafein ve alkolden uzak durmasını sağlamalıyız. Uyku düzenine dikkat edilmeli, yeme içme durumları gözden kaçmamalıdır. 

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap