Bodrum Kebabı (Çökertme) Tarifi ve Yapılışı
Bodrum Kebabı (Çökertme) Tarifi ve Yapılışı Türk Anadolu mutfağının harika yemeklerinden olan ve tarihi çok eskilere dayanan çökertme diğer bir deyişle Bodrum kebabının tarihi ne...
 • 3-5 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

Marine için
 • 400-450 gram kadar taze dana bonfile
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
 • 1 tutam kekik
 • 1 Tutam pul veya toz biber
 • Yarım soğan rendesi
 • Bir Tamdan Daha az karabiber
 • Yoğurt
Servis Aşaması için
 • Yarım Kilo Patates
 • Süzme yoğurt
 • 2 Diş Kadar Sarımsak
Sos Aşaması İçin
 • Çok az miktarda sıvı yağ ve pul biber

Bodrum Kebabı (Çökertme) Tarifi ve Yapılışı

Türk Anadolu mutfağının harika yemeklerinden olan ve tarihi çok eskilere dayanan çökertme diğer bir deyişle Bodrum kebabının tarihi ne kadar eski ise lezzetinde o kadar çoktur Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişah emeği olarak padişahlara servis edilen yemek birkaç basit malzeme ile hazırlanıyor. Lezzetine karşın biraz ağır bir yemek olması sebebi ile kalp damar, kolesterol, tansiyon ve şeker hastalarının biraz uzak durması gereken yiyecekler sınıfına giriyor yani doktorlarımız tarafından pek sevilen bir yemek tarifi sayılmaz kendisi.

Yemeğimizin Marinesi

Öncelikle etimizin terbiyesi için büyük bir cam kabın içini bir yemek kaşığı kadar kaymaksız yoğurdumuzu ilave ediyoruz. Orta boy bir kuru soğanın yarısını rendeleyerek kabımızın içine ilave ediyoruz daha sonra bir çay kaşığı kadar pul biber bir çay kaşığı kadar kekik ve yarım çay kaşığı kadar karabiber alarak kabımızın içinde büs bütün karıştırılarak çırpılır. Karıştığından emin olduktan sonra 4 yemek kaşığı sıvı yağ eklenerek çırpılmaya devam edilir. Hazırladığımız bu sosa bir parmak kalınlığında jülyen doğranmış 400 Gr dana bonfile eti ilave edilip iyice karıştırılıp marine sosumuz etimize yedirildikten sonra yaklaşık 2 saat kadar dinlenmeye bırakılır ve marine olması beklenir.

Yemeğimizin Pişirilmesi Ve Hazırlanması

Yemeğimizin Pişirilmesi Ve Hazırlanması Yapışmaz bir tava kızdırılarak terbiye edilmiş ve dinlenmiş etlerimiz tavaya eklenir. 1 Çay bardağı sıcak su eklenerek etlerimiz pişmeye bırakılır. Diğer taraftan 4 adet büyük boy patates kibrit çöpünden biraz d büyük olacak şekilde dilimlenir. Dilimlenen patatesler bol kızgın bir yağda kızartılarak bir tabağa alınır. Servis tabağına ilk olarak kızarmış patatesler alınır tuzu kontrol edilerek eğer tuz miktarı az ise yaklaşık 1 çay kaşığı tuz ilave etmek sureti ile tuz miktarı ayarlanır. Aynı uygulama damak zevkinize göre pul biber miktarı karabiber miktar kimyon ve diğer baharatlarda eklenebilir. Patateslerimizin üstüne gene damak zevkiniz duyarca sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurt dökülür sarımsak miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Pişen etlerimizde servis tabağındaki patates ve kendimize göre ayarladığımız yoğurdumuzu üstüne alıp tuz kontrolü yapıp gereğine göre tuz ilavesi yapıyoruz.

Yemeğimizin Servisi

Yemeğimizin Servisi Yemeğimizin servisi için damak zevkine göre sıvı yağ ya da tereyağında gene damak zevkinize göre miktarı belirlenecek olan pul biberleri kızdırıyoruz. Daha sonra servis tabağımızdaki patates kaymaksız yoğurt ve bonfile etlerimizin üstüne gezdirmek sureti ile yedirildikten servis tabağımız servis etmeye uzun uğraşlar sonucunda hazır.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap