Bebeklerinizi Pişikten Uzak Tutmak için Çözüm Önerileri

Daha önce bu deneyimi yaşamız kadınlar bunu çok iyi anlayacaktır, hiçbir anne yoktur ki bebeğinin mutsuz olmasını ve acı çekmesini istesin, pişik bebeklerde çok sık olarak görülen bir sorundur. Bebeğin bezli olduğu alanlarda kızaran, iltihaplı deriye pişik denir. Beslenme değişikliğinden meydana geldiği gibi, losyon, bebek mendilleri, sabunlar, kimyasal ve bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmeden durması nedeniyle de oluşabilir.

Bazı bebekler bu konuda diğer bebeklere göre daha hassassiyet gösterebilir. Ciltteki sürtünme ve döküntüler daha sık görülebilir ve bu döküntüler enfeksiyona yol açabilir. Bu yüzden pişikten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bu yazımızda pişikten uzak durmak için yapabileceğiniz çözüm önerilerini sizler için derledik.

Pişikten kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

Vazelin

Vazelin pişik için mükemmel bir ev çözümüdür. Bebeğin bezini değiştirirken, etkilenen alan üzerinde her zaman ince bir tabaka vazelin sürün. Vazelin uygulamadan önce bebeğinizin altının ılık su ve yumuşak bir havlu ile temizleyin ve iyice kurutun.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının nemlendirici ve anti-mantar özelliği bulunduğu için pişikler için de mükemmel sonuçlar verir. bebeğinizin her bezini değiştirdiğinizde poposuna hindistan cevizi yağı sürün. Şiddetli döküntü varsa, hindistan cevizi yağının içine birkaç damla çay ağaçı yağı da ilave edebilirsiniz.

Yulaf

Yulaf ezmesi pişik tedavisi için doğal bir üründür ve fiyatı da ucuzdur. Yulaf ezmesi protein açısından zengindir. Yulaf ezmesi banyosu bebeğin cildini rahatlatır. Bir fincan yulaf öğüterek yulaf ezmesi tozu yapın. Bebeğinizin banyosuna ekleyin. Bebeğiniz içinde 10-15 dakika kadar kalsın.

Emzirin

Anne bebeğinizi emzirdiği zaman onu birçok enfeksiyon ve bakteriye karşı da korur. Bunun için bebeğinizi emzirmeye devam edin. Enfekte alana bir kaç damla anne sütü uygulayın. Açık bir şekilde kurumasını sağlayın. Ardından bebeğinizi bezleyebilirsiniz.

Ellerinizi yıkayın

Bebeğinizin poposundaki dökünlerde bakteriler de bulunur. Bu bakterilerin yayılmaması için bebeğinizin bezini değişirmeden önce ve sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Yumurta Beyazı

Yumurta pişik dahil olmak üzere birçok sorunun çözümü için çok güçlü bir ilaçtır. Yapmanız gereken tek şey yumurtanın beyazını alın ve etkilenen alan üzerine sürün. Döküntüler birkaç gün içinde yok olacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının nemlendirici özelliği cildi yatıştırır. 1 tatlı kaşığı suyun içine 1-2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırın. Bebeğinizin altına uygulayın.

Masaj Yağı

Badem yağı, susam yağı ve jojoba yağı gibi yağlar pişik kabarcıklarına çok iyi gelmektedir. Bebeğinizi banyodan sonra iyice kurulayın. Bu yağlardan biriyle bebeğinize masaj yapın.


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap