Basit ve Pratik Izgara Mantar Tarifi
Basit ve Pratik Izgara Mantar Tarifi Yemeklerin tencerelerden ziyade ızgarada ayrı bir lezzetli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Gidilen lokantalarda veya gidilen herhangi...
  • 4-5 Kişilik
  • Süre

Malzemeler

  • Kültür mantarı
  • Zeytinyağı
  • Sarımsak
  • Maydanoz
  • Karabiber ve Pul biber
  • Tuz

Basit ve Pratik Izgara Mantar Tarifi

Yemeklerin tencerelerden ziyade ızgarada ayrı bir lezzetli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Gidilen lokantalarda veya gidilen herhangi beldelerde tencere yemeklerinden çok ızgara köfteler, ızgara tavuklar, ızgara mantarlar rağbet görür. Yemeklerin ızgarada yapılanları tencerede yapılanlardan daha sık tercih edilir.

Tencere yemeği olarak ayrı lezzetli olan mantar ızgara mantar şeklini alınca da efsanevi bir tat elde edilir. Birçok yararı bulunan mantar beraberinde harmanlanan lezzetiyle de günümüzde sık sık tercih edilen bir yemek olarak sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Yapımı oldukça kolay ve pratik olması dolayısıyla da büyük rağbet görür.

İlk aşamada mantarlarımızı yıkayarak toz ve kumdan arınmasını sağlıyoruz.

Mantarlarımızın saplarını mantarlarımızın gövdelerinden zarar vermeden ve dağıtmadan ayırıyoruz.

Sarımsaklarımızı ayıklıyoruz ve önceden ince ince doğramış olduğumuz maydanozlarımızla harmanlıyoruz.

Karabiber ve bir miktar tuzumuzu da maydanozlarımızla harmanlayıp üzerine de zeytinyağımızı gezdiriyoruz.

Süzdüğümüz ve temizlediğimiz mantarlarımızın içerisini maydanoz karışımınızla dolduruyoruz. Yıkanan mantarların içerisinde su kalmamasına dikkat ediyoruz. İstediğiniz doğrultusunda peynir, domates vb. gıdalarla da mantarınızın içini doldurabilirsiniz.

Mantarlarımızın üzerine bir miktar da pul biber, karabiber zevkiniz doğrultusunda başka baharatlar ekleyerek yemeğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Mantarlarınızı ızgara üzerine dizerek yumuşak bir kıvam alıncaya kadar pişirin.

Yemeğinizi servis ederken yoğurt ile zenginleştirebilirsiniz.

Mantar Izgara Pişirmenin Püf Noktaları

Kullanacağınız mantarların taze olmasına dikkat edin. Karamış olan mantarları kullanmayın. Mantarınızı lezzeti yemeğinizin lezzetini belirleyen kilit nokta olacaktır.

Mantarın tamamen pişmesine izin vermeyin. Çünkü mantarın ısıya çok fazla maruz kalması mantarın lezzetini kaybetmesine sebep olacaktır. Mantarların bir miktar diri kalmasını sağlayarak lezzetli bir yemek servis edebilirsiniz.

Mantarları yıkarken şekil bozukluklarını en aza indirgemeye çalışın. Sunum için zorlanmamanızı sağlayacaktır.

Mantarları çok küçük tercih etmeyin ne kadar büyük mantar tercih ederseniz içini doldurmanız o kadar kolay ve pratik olacaktır.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap