Banyo Fayanslarının Temizliği Artık Dert Olmayacak!

Ev temizliği her zaman önemlidir. Çünkü yaşam alanlarımızı oluşturan en önemli noktalar evlerimizimdir. Evlerimiz ne kadar temiz olursa vücut sağlığımız da bunlara karşın daha güçlü olacaktır. Bu nedenle temizlik her zaman yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken konulardandır. Ancak bazen temizlik yapmak sıkıcı olabiliyor. 

Bunlardan bir tanesi banyo fayanslarıdır. Uzun ve zorlu mücadelenin ardından temizlenen banyo fayansları çok yorucu olabiliyor. Bu nedenle fayans temizlemek çile halini alabiliyor. Fakat öyle bir durum var ki artık banyo fayanslarının temizliği hiçbir şekilde dert olmayacak. Bu dertten mustarip olan kişiler buyurun birlikte bu konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

Banyo Fayanslarınızı Temizlerken Şunlara Dikkat Edin

Banyo, mutfak ve tuvaletlerde kullanılan tüm fayanslar zaman içerisinde kirlenmeye başlar. İki fayansın ortasında bulunan yer iyice koyu bir hal alır. Fayans temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus temizliğin devamlı yapılmasıdır. Uzunca bir süre fayans temizliği yapılmadığı takdirde istenen hijyeni kazanmak gayet zor bir hal alacaktır. Fayans temizliğinin yapılması için elbette bazın önemli yöntemler bulunuyor.

Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans temizliği konusunda tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler için pek çok dikkat etmesi gereken konular yer alıyor. Bunlara dikkat ederek fayans temizliği en güzel şekilde gerçekleşebilir. Fayans temizliği için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Doğal Malzemeler İle Fayans Temizliği

Sirke: Doğal bir temizlik yapmak istiyorsanız elbette sirkenin gücünden faydalanabilirsiniz. Özellikle fayans temizliğinde sirke çok önemli bir rol oynar. Bir kap içerisine, yarısı beyaz sirke ve diğer yarısı soğuk su olacak şekilde doldurun ve hafifçe karıştırın. 

Sonra hazırlanan bu karışım fayans üzerine dökülür ve süngerin sert tarafı ile fayanslar ovalanır. En son olarak da ılık su ile birlikte temizlediğiniz fayansları durulayın.

Karbonat: Çamaşır suyu ile birlikte karbonat beraber karıştırılır. Bu karışımla güzel bir fayans temizliği elde edebilirsiniz. Gereken, bir kap içerisine 3 ölçü karbonat ve 1 yemek kaşığı çamaşır suyu koyun. Sonra bunları iyice karıştırın. Fayansların üzerine ılık su döktükten sonra fırça ile tüm yüzeye karışımı tamamen yayın.  

30 dakika beklettikten sonra karışımı sünger aracılığıyla temizleyin ve fayansları iyice durulayın. Çamaşır suyu kullandığınız için yaptığınız temizliğe mutlaka dikkat etmeyi unutmayın.

Deterjan İle Fayans Temizliği

Fayans için özel üretilen deterjanlar mevcuttur. Bunlardan alarak fayansın detaylı temizliğini problemsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Almış olduğunuz fayans temizleyici deterjanı fayans üzerine sünger ile iyice yayın. Fayans aralarını elbette unutmayın. Bu şekilde fayans temizliğini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Fayans Aralarının Temizliği Nasıl Gerçekleşir?

Fayans aralarını temizlemek adına eski ve kullanmayacağınız bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Gerekli olan çamaşır suyunu biraz suyla incelttikten sonra karışımı fayans aralarına iyice sürün ve diş fırçası ile birlikte iyice ovalayın. Ayrıca fayans temizliği için çeşitli türden ağır kimyasallar kullanılması sağlık açısından uygun değildir ve hiçbir şekilde önerilmez.

Çok yoğun olan kimyasalları tercih etmemenizde fayda olacaktır. Kullanılan malzeme hangisi olursa olsun temizlikten sonra fayansları güzelce durulamanız gerekir.

 


Google News uygulamasında yer alan tüm blog yazılarından ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap