Acebek (Börülce) Yemeği Nasıl Yapılır?
Acebek (Börülce) Yemeği Nasıl Yapılır? Akdeniz denizi ve sıcağıyla nam salmış olsa da Akdeniz'in yöresel yemekleri de damaklarda unutulmayacak tatlar bırakır. Akdeniz'in önemli...
 • 4-6 Kişilik
 • Süre

Malzemeler

 • 1 kilogram taze börülce,
 • 1 tam soğan,
 • 3 adet yemeklik doğranmış domates,
 • yarım çay kaşığı toz tarçın,
 • karabiber,
 • zeytinyağı,
 • tuz,
 • 300 gram kuşbaşı koyun eti,
 • 1 çay kaşığı biber salçası.

Acebek (Börülce) Yemeği Nasıl Yapılır?

Akdeniz denizi ve sıcağıyla nam salmış olsa da Akdeniz'in yöresel yemekleri de damaklarda unutulmayacak tatlar bırakır. Akdeniz'in önemli lezzet duraklarından birisi de kuşkusuz Adana'dır. Adana genel olarak kebaplarıyla ünlü bir kentimiz olsa da mevsim yemekleri de sıkça yapılır. Mevsim yeşilliklerinden en sağlıklı ve lezzetli olanlarından birisi hiç kuşkusuz börülcedir.

Börülce fasulyeye benzerliğiyle dikkat çekse de fasulye ile pek çok bakımdan farkları vardır. Börülce genel olarak salataların içinde kullanılsa da börülce ile yapılan yemekler de vardır. Bu yemekler arasında en dikkat çekici ve en lezzetlilerinden birisi ise acebek yemeğidir. Zeytinyağlılar arasında sayılan acebek yemeği taze börülce ve bolca soğanın yanı sıra pek çok baharat ve malzeme kullanılarak yapılan bir mevsim yemeğidir. Adana yöresine has olduğu söylenen acebek de görüntü açısından tıpkı börülce gibi zeytinyağlı fasulyeye benzese de aslında çok farklı bir lezzettir. Acebek yemeği tarifi de Akdeniz yemekleri arasında bulunan bir yemek tarifidir.

Acebek yemeği yapımı

Acebek yemeği Adana yöresine özgü et ve börülce ile yapılan zeytinyağlı bir mevsim yemeğidir. Sulu bir yemek olduğu için yapımında genellikle derin tencereler kullanılır. Yemek yapımına her şeyden önce börülceleri iyice temizleyerek başlanır. Temizlenen börülceler tercihen 30 dakika buzdolabında bekletilir. Bu işlem börülcelerin temizlendikten sonra soğuk alarak daha diri görünmesini sağlasa da acebek yapımında bu işlem zorunlu değildir. Börülceler temizlendikten sonra bir tencereye zeytinyağı konularak ısınması beklenir. Zeytinyağı tencerede ısındıktan sonra tencereye yemeklik doğranmış 1 baş soğan ilave edilir.

Soğanlar rengi dönünce tencereye öncelikle bir çay kaşığı biber salçası eklenir. Biber salçasının hemen ardından beklemeden etler de eklenir. Etler de eklendikten sonra bir süre kavurmaya devam edilir. Etler de kavrulunca domatesler eklenir ve üzerine hazırlanmış olan tarçın gezdirilir. Birkaç defa karıştırdıktan sonra börülceler de üzerine eklenir. Hemen ardından tencerenin yarısına kadar tercihen et suyu eklenir. Et suyu acebek yemeğine özel bir lezzet verir fakat tercihen et suyu yerine normal su da kullanılabilir. Tüm malzemeler eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılıp yavaş yavaş kısık ateşte pişirilir. Börülcelerin de piştiğinden emin olduktan sonra acebek yemeğinin üstüne tuz serpiştirilir. Tuz da yemeğe girdikten sonra bir taşım kadar kaynatılır. Tabaklara servis edilir.

Acebek yemeği nasıl servis edilir?

Acebek yemeği sulu bir yemek olduğu için servis edilirken genellikle derin tabaklar kullanılması tavsiye edilir. Tabaklar kullanılırken acebek yemeği sade bir şekilde servis edilebilir. Bunun yanı sıra acebek yemeği yanında ve ya üstünde yoğurtla servis de edilebilir.


Google News uygulamasında yer alan tüm yemek tariflerinden ilk senin haberin olsun! google news abone ol

Yorum Yap